sobota, 31 sierpnia 2013

Zdrowe oczy.


Z pośród pięciu zmysłów jakie posiada człowiek wzrok można uznać za najcenniejszy. 

Nasza zdolność widzenia określonych kolorów i kształtów w trzech wymiarach jest wynikiem ewolucji trwającej wiele milionów lat. Oko jest wysoko wyspecjalizowanym organem, o który powinniśmy dbać, jeśli chcemy zachować dobry wzrok aż do późnej starości.

Jednym ze sposobów w jaki możemy zatroszczyć się o nasze oczy jest dbałość o dietę.

Od dawna wiadomo, że witamina A pełni ważną rolę w procesie widzenia. Obecnie naukowcy podkreślają znaczenie także innych substancji odżywczych takich jak: luteina, witamina C, witamina E i kwasy omega-3, dla zdrowia oczu.

Kurza ślepota i witamina A

Obniżona ostrość widzenia o zmroku tzw. kurza ślepota jest jednym z pierwszych objawów niedoboru witaminy A. Występuje powszechnie u niedożywionych kobiet i dzieci w krajach rozwijających się. Uzupełnienie niedoborów witaminy A i beta-karotenu przywraca prawidłowe widzenie.

Jednak jeśli kurza ślepota nie zostanie szybko rozpoznana i wyleczona przy pomocy terapeutycznych dawek witaminy A, niedobór tej witaminy może się pogłębić i doprowadzić do ślepoty. Według WHO około 200 milionów dzieci na świecie jest zagrożonych niedoborem witaminy A. Każdego roku około 500 tysięcy dzieci traci wzrok. W wielu krajach prowadzone są programy pomocy mające na celu likwidowanie niedoborów witaminy A poprzez zaopatrywanie ludności w suplementy tej witaminy i zachęcanie do wzbogacania nią powszechnie spożywanych produktów żywnościowych.
Luteina i plamka żółta

Pod wieloma względami oko jest podobne do kamery. Wrażliwa na światło warstwa komórek wyściełająca oko od wewnątrz nazywana jest siatkówką i zachowuje się jak film w kamerze. Po środku siatkówki znajduje się punkt nazywany plamką żółtą odpowiedzialny za ostrość obrazu, który powstaje w naszym oku.

Jeśli plamka żółta lub otaczająca ją błona zostaną uszkodzone dochodzi do zaburzeń widzenia. Pierwsze objawy uszkodzenia plamki żółtej są następujące: proste linie wydają się faliste, a czytany tekst staje się rozmazany z ciemnymi punktami i przerwami.

Takie zaburzenie wzroku nazywane jest Zwyrodnieniem Plamki związanym z Wiekiem (z angielskiego Age related Macular Degeneration tzw. AMD) ponieważ dotyczy ono głównie osób powyżej 55 roku życia. Przyczyny tego schorzenia nie są do końca znane. Zauważono jednak, że przypadki tej choroby występowały u ludzi, którzy nadużywali alkoholu i palili papierosy. Dodatkowo odkryto, że choroba często dotyka osoby o jasnych oczach lub takie, które w przeszłości były nadmiernie eksponowane na promieniowanie słoneczne. Warto zaznaczyć, że degeneracja plamki żółtej ma charakterer postępujący.

Naukowcy odkryli, że w zdrowej plamce żółtej znajdują się duże ilości dwóch barwników: luteiny i zeaksantyny. Substancje te, będące karotenoidami, stanowią filtr pochłaniający szkodliwe dla oka niebieskie pasma promieniowania świetlnego, które są najbardziej agresywną jego częścią.

Dlatego uważa się, że zmniejszone stężenie luteiny i zeaksantyny prowadzi do obniżenia efektu ochronnego jaki wywierają one na siatkówkę oka.

Aby zapewnić odpowiednią koncentrację luteiny i zeaksantyny w oku uwzględnij w swoim jadłospisie takie produkty jak: szpinak, kapusta, groszek, papryka, pomarańcze, kiwi i kabaczek lub sięgnij po suplement.
Zaćma a przeciwutleniacze

Jedną z przyczyn zaburzeń widzenia u osób starszych jest zaćma (nazywana również kataraktą). Schorzenie to polega na całkowitym lub częściowym zmętnieniu soczewki i może dotyczyć jednego lub obu oczu. Dlatego widziane przedmioty są niewyraźne i jakby przyciemnione. W zaawansowanych przypadkach usuwa się chorą soczewkę i zastępuje ją sztuczną.

Zaćma jest powszechnym schorzeniem u osób powyżej 50 roku życia. Na przykład w Wielkiej Brytanii około 2,5 miliona osób powyżej 65 roku życia cierpi na tę chorobę. Ocenia się, że zaćma jest przyczyną około połowy z 40 milionów przypadków ślepoty na świecie. W krajach rozwiniętych możliwe jest wykonanie operacji, ale wiąże się to z wysokimi kosztami. W mniej zamożnych państwach wielu chorych nie otrzymuje takiej pomocy medycznej ze względu na zbyt duże koszty i brak specjalistów.

Naukowcy uważają, że uszkodzenie soczewki następuje wskutek nasilonego procesu utlenienia (tzw. stresu oksydacyjnego). Innym następstwem tego procesu są przecieki i pęknięcia drobnych naczyń, prowadzące do uszkodzenia siatkówki. Do stresu oksydacyjnego dochodzi, gdy w organizmie powstaje nadmiar agresywnych cząsteczek nazywanych wolnymi rodnikami. Produkowane są one w wyniku zbyt dużej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, dym papierosowy, zanieczyszczenia powietrza lub stres.

Takie składniki odżywcze jak: witamina C, witamina E i beta-karoten (nazywane przeciwutleniaczami) pomagają zwalczać wolne rodniki. Naukowcy zaobserwowali, że osoby spożywające duże ilości tych substancji mają znacznie mniejsze ryzyko rozwoju zaćmy. Niektórzy eksperci zalecają przyjmowanie suplementów witaminy E i C, aby opóźnić lub nawet zapobiec rozwojowi tego schorzenia.
Nerw wzrokowy

Witaminy grupy B są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nerwu wzrokowego (oraz innych nerwów). Niedobór tych witamin oraz takie czynniki jak palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu mogą prowadzić do zaburzeń w pracy nerwu wzrokowego tzw. neuropatii. 

Dlatego też witaminy grupy B: B1, B 2, B6, PP, B12, kwas foliowy, kwas pantotenowy i biotyna, są ważne dla zdrowia oczu.




niedziela, 25 sierpnia 2013

Roślina wspomagająca układ nerwowy.



Rhodiola rosea 

Różeniec górski jest to roślina adaptogenna, która utrzymuje organizm 
w stanierównowagi wewnętrznej.Obniża reakcję na stres i mobilizuje do działania. Roślina ta nazywana
jest korzeniem arktycznym lub korzeniem złotym. Chroni wątrobę przed szkodliwym wpływem toksyn i zmniejsza uboczne działanie leków.Ponad to poprawia gospodarkę węglowodanową i tłuszczową.

Jest niezbędny dla osób po przebytych zawałach serca, lub dla osób zagrożonych zawałami, reguluje ciśnienie, zapobiega arytmii serca, poprawia funkcje intelektualne, zapobiega zmęczeniu i pobudza witalność seksualną.

czwartek, 22 sierpnia 2013

Czy witaminy to zdrowy nawyk czy ,,gaszenie pożarów"



Jasne, że do myślenia typu "mam problem - szukam tabletki"jesteśmy przyuczani przez lekarzy i tzw. służbę zdrowia. 

Pamiętaj jednak, że dochody firm farmaceutycznych i sporej części lekarzy istnieją dzięki temu, że ktoś choruje...

sobota, 17 sierpnia 2013

Ocena zawartości wód mineralnych.



SIARCZANY

Siarczany powstają w naszym organizmie w sposób naturalny w ilości ok. 1500-3000mg na dobę w zależności od wielkości spożycia białka, a konkretnie zawartości w tych białkach aminokwasów siarkowych: cysteiny i metioniny. Kwas siarkowy, jak wiemy, jest silnym kwasem. Jest to jedno z głównych źródeł ładunku kwasowego powstającego w naszym organizmie. W medycynie jako lek dożylny używany jest siarczan magnezu, który w dużych dawkach działa hamująco na układ nerwowy i jest wykorzystywany jako lek przeciwdrgawkowy i hamujący akcję porodową. W pewnym sensie siarczany wspomagają więc magnez w działaniu przeciwnerwicowym. Wody mineralne poddane analizie zawierają siarczany w ilości ok. 30mg/l. W porównaniu z naturalnie powstającymi siarczanami i stosowanymi jako lek jest to mało. Być może jednak, że niektóre wody zdrojowe zawierają ich więcej. Zawartość siarczanów wpływa na wartości smakowe wody (pozytywnie lub negatywnie w zależności od gustu).

FLUORKI

Zawartość fluorków jest podawana ze względu na to, że w nadmiarze jest to pierwiastek toksyczny i jego zakres właściwego dobowego spożycia jest bardzo wąski, jak na minerał. Zbyt duża ilość (>6mg/dobę) powoduje uszkodzenia kości i plamki na zębach, a zbyt mała ( < 0.5mg/l) powoduje przyspieszony rozwój próchnicy. Najwyższa zawartość fluoru w analizowanych wodach to 0.5 mg/l. Do przedawkowania
mogłoby dojść jedynie w przypadku wypijania dużej ilości bogatej we fluor wody i równoczesnego spożywania w dużych ilościach innych obfitych źródeł fluoru, a do takich należą herbata i ryby. Patrząc z
drugiej strony, jeśli ktoś nie jada ryb i nie pija herbat, może wybierać wody z wyższą zawartością fluoru.

CAŁKOWITA MINERALIZACJA

Ten parametr jest trudny do interpretacji. Mogłoby się wydawać, że najlepiej oddaje zawartość minerałów w wodzie. Jednak jak się przyjrzymy, to w praktyce w większości składają się na tę wartość wodorowęglany. Mając kalkulator można by wyliczyć różnicę między całkowitą mineralizacją a sumą składników opisanych na etykiecie. Można w ten sposób wyliczyć łączną sumę wszystkich innych kationów i anionów, które nie są na niej opisane. Mogłoby się wydawać, że wysoka wartość tego wskaźnika mogłaby być świadczyć o bogactwie mikroelementów w danej wodzie. Jednak trzeba by być bardzo ostrożnym z takim wnioskowaniem.

MIKROELEMENTY


Poddane analizie wody mineralne ocenione zostały jedynie na podstawie informacji z ich etykiety. Nic jednak nie mówi o zawartości takich mikroelementów jak cynk, selen, molibden, miedź, chrom, jod,
kobalt, wanad i inne. Aby ocenić wartość odżywczą pod tym względem trzeba by przeprowadzić odpowiednie badania albo dotrzeć do odpowiednich pomiarów. Wody bogate w makroelementy powinny być też bogate w mikroelementy. Różnice w zawartości tych mikroelementów będą równie duże, jak
makroelementów. Wszystkich zainteresowanych rozwinięciem swojej wiedzy na temat
makroelementów i mikroelementów zachęcam do wspaniałej książki prof. Juliana Aleksandrowicza i Ireny Gumowskiej ,,Kuchnia i medycyna" która w sposób wyjątkowo przystępny i popularny przedstawia złożoną wiedzę na temat roli tych minerałów w naszym organizmie.

A już szczególnie powinni ją przeczytać wszyscy lekarze zajmujący się w swojej praktyce odżywianiem i potraktować ją jako wstęp do dalszego zgłębiania wiedzy z tego zakresu.

środa, 14 sierpnia 2013

Ostrożnie z lekami przeciwdepresyjnymi.


Brytyjscy eksperci zalecają ostrożność w stosowaniu leków przeciwdepresyjnych

Eksperci brytyjskiego urzędu do spraw leków zalecili większą ostrożność w stosowaniu leków przeciwdepresyjnych oraz wprowadzenie nowych ostrzeżeń informujących m. in. o skutkach odstawienia leku i ryzyku wystąpienia myśli samobójczych.

Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency opublikowała specjalny list skierowany do lekarzy oraz propozycje nowych ostrzeżeń dotyczących stosowania wybiórczych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Eksperci agencji są zdania, że w materiałach informacyjnych tej grupy leków powinny się znaleźć ostrzeżenia dotyczące niepożądanych reakcji na odstawienie leku - stanów lękowych, bezsenności - oraz zwiększonego ryzyka wystąpienia myśli samobójczych u niewielkiej grupy osób stosujących te leki.

W liście do lekarzy agencja zaleciła, aby nie stosowali tej grupy leków w leczeniu początkowym łagodnych objawów depresji oraz rozpoczynali terapię możliwie najmniejszą dawką leku. Lekarze powinni też informować pacjentów o możliwych reakcjach na odstawienie lub zmianę dawki leku oraz ryzyku wystąpienia myśli samobójczych. W szczególny sposób należy monitorować leczenie pacjentów w młodym wieku. Na podstawie wstępnych wyników tych badań, jeszcze w ubiegłym roku agencja uznała, że jedynym lekiem przeciwdepresyjnym odpowiednim do stosowania u nieletnich pacjentów jest fluoksetyna.

Na podstawie pełnych wyników badań eksperci potwierdzili, że w przypadku większości wybiórczych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny pozytywne skutki ich stosowania u dorosłych chorych na depresję przeważają nad działaniami niepożądanymi. 

Zwrócili jednak uwagę na stosunkowo większe ryzyko działań niepożądanych w przypadku wenlafaksyny i zalecili, by leki te przepisywali specjaliści oraz, by ograniczono stosowanie tego leku u pacjentów z chorobami układu krążenia.


wtorek, 13 sierpnia 2013

Prozdrowotny styl życia.



Prozdrowotny styl życia jest najtańszym sposobem utrzymania zdrowia przez długie lata.

Stosując odpowiednie preparaty możesz poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia.

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Detoksykacja



Na problem detoksykacji w chorobie nowotworowej trzeba patrzeć przez pryzmat problemu detoksykacji w ogóle.

Głównym narządem, w którym może dochodzić do gromadzenia się toksyn i kwasów, jest mezenchyma.

Mezenchyma

Mezenchyma zwana też macierzą to przestrzeń wypełniająca wszystkie nasze zakamarki ciała. W niej zanurzone są wszystkie nasze komórki. Jej masa to ok. 10-15 kg. Jest to jakby nie patrzeć nasz największy narząd.

Mezencyma zbudowana jest z wody zawierającej sole mineralne o stężeniu zbliżonym do tego we krwi. Zawiera dodatkowo również kolagen oraz glikozaminoglikany i glikproteiny. Kolagen nadaje mezenchymie pewną wytrzymałość i sprężystość. Glikozaminoglikany i glikoproteiny natomiast nadają jej konsystencję zbliżoną do półpłynnej galarety. Glikozaminoglikany to wielkocząsteczkowe twory strukturą przypominające liść paproci. W jej zakamarkach mogą się gromadzić różne związki chemiczne i to nawet przez dziesiątki lat. Dr Alta Smit podaje przykład pacjenta, który przed ponad 20 laty zażywał amfetaminę, i u którego po zwykłym pójściu do sauny pojawiły się objawy abstynenckie spowodowane uwolnieniem się z zakamarków mezechymy resztek narkotyków.

Mezenchyma jawi się więc jako olbrzymia gąbka zdolna pochłaniać najróżniejsze substancje, które przez nią przeływają, a niektóre z jej zakamarków są tak schowane, że normalnie przepływająca przezeń woda ich nie przepłukuje.

Normalną funkcją mezenchymy jest transportowanie substancji odżywczych i tlenu z krwi do komórek oraz produktów przemiany materii (śmieci) z komórek do krwi. Nietrudno sobie wyobrazić, że jeśli mezenchyma jest zapchana śmieciami, procesy transportu będą utrudnione. Komórki zaczynają się dusić. W końcu dochodzi do ich zatrucia, zaburzenia ich funkcji i ostatecznie do zamiany w komórkę nowotworową. Z tego punktu widzenia transformacja nowotworowa może być postrzegana jako przystosowanie się do niedoboru tlenu i stresu oksydacyjnego. (Trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie nowotwory rozwijają się w tym mechanizmie.)

Zakwaszenie

Osobny problem detoksykacyjny to problem gromadzenia jonów wodorowych przez kolagen. Cząsteczka ta posiada dużą zdolność do gromadzenia na swojej powierzchni jonów wodorowych. Z trudem natomiast je oddaje w sytuacji obniżenia ich stężenia w bezpośredniej okolicy (wzrostu pH). Obniżone pH (zakwaszenie) mezenchymy prowadzi do wytrącania się w niej trudno rozpuszczalnych w środowisku kwaśnym soli wapniowych słabych kwasów orgnicznych, szczególnie aminokwasów. Objawia się to jako zwapnienia widoczne w różnego rodzaju badaniach obrazowych, jak USG, KT, MR, RTG. 
W szczególności zwapnienia widoczne w badaniu mammograficznym w gruczole sutkowym są kryterium rozpoznawczym rozpoznawania nowotworu piersi. Inny przykład zmniejszania się rozpuszczalności w środowisku kwaśnym i olbrzymich możliwości gromadzenia się w tkankach przedstawia kwas moczowy. Podręcznik dla studentów Biochemia Harpera tak pisze na ten temat: "Podczas gdy w moczu o odczynie kwaśnym pH 5 może się rozpuścić tylko 15mg/ml całkowitych moczanów, to w pH 7 może się rozpuścić 150-200mg/ml moczanów. … Tworzenie się kamieni można zmniejszyć przez alkalizację moczu." Z powyższych danych wynika, że terapia alkalizująca mocz i płukanie powinny być główną formą terapii dny moczanowej.

Patrząc z innej strony - zakwaszenie jest tym istotnym czynnikiem, który przesuwa nam równowagę zol-żel mezenchymy w stronę żelu. Oznacza to, że mezenchyma odkwaszona będzie dużo łatwiej transportować wszelkie substancje, gdyż jest bardziej płynem (zol), a mniej galaretką (żel). Biorąc pod uwagę powyższe informacje, odkwaszanie, musi być traktowane jako istotny element detoksykacji.

Toksynowy tygrys

Guz nowotworowy produkuje duże ilości różnych toksyn. Trudno jest dzisiaj określić, jakie to związki chemiczne. Czy są to toksyny pozaustrojowe - ksenobiotyki, czy chodzi tu tylko o kwas mlekowy i inne produkty przemiany materii, które nie mają się jak wydostać z okolicy guza. A może są to pochodne azotowe różnych związków chemicznych powstające w skutek problemów z usuwaniem amoniaku z komórki. Wszak cykl mocznikowy jest integralnie związany z cyklem Krebsa, którego przecież praktycznie nie ma w komórce nowotworowej. Komórka nowotworowa być może nie potrafi więc usuwać wystarczająco sprawnie azotu a przyłączając ten azot do różnych cząsteczek wytwarzać związki toksyczne? Faktem jest, że terapie uruchamiania toksyn z mezenchymy w chorobie nowotworowej trzeba prowadzić szczególnie ostrożnie, gdyż uwolnione nagle z zakamarków do krwi toksyny mogą doprowadzić do nagłych objawów zatrucia centralnego układu nerwowego (zaburzenia świadomości, zawroty głowy, bóle, osłabienie itp.) a także do przeciążenia pracy wątroby i nerek, które normalnie te toksyny neutralizują.

Starożytne przysłowie chińskie mówi:

 "Jeśli chcesz wypędzić z domu tygrysa, otwórz najpierw okna i drzwi ". 

W naszej sytuacji ma ono ważne zastosowanie. Zanim uruchomi się toksyny z mezenchymy trzeba pobudzić wątrobowe i nerkowe mechanizmy detoksykacyjne.

Wątroba

Neutralizacja toksyn w wątrobie związana jest z procesami utleniania tych toksyn oraz łączenia ich z różnymi substancjami organicznymi (np. glutation, siarczany, glicyna), w celu umożliwienia wydalenia ich do żółci lub moczu.

Proces utleniania toksyn jest procesem, który generuje dodatkowe wolne rodniki (główna ich ilość powstaje w procesie spalania paliwa z tlenem). Wynika stąd większa potrzeba spożywania antyutleniaczy. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym zapotrzebowanie na antyutleniacze w wątrobie przy wzmożonej detoksykacji jest zwiększone zużywanie glutationu i obniżenie jego ilości w komórce. Glutation jest zużywany do sprzęgania z toksynami i bezpowrotnie tracony. Musi zostać zsyntetyzowany od nowa. Jest to tym czasem bardzo ważna cząsteczka w procesie usuwania wolnych rodników. Wzrost poziomu wolnych rodników powoduje przyhamowanie procesu produkcji energii potrzebnej do procesów detoksykacyjnych, m.in. do regeneracji glutationu. Podsumowując, jeśli wątroba musi prowadzić intensywną detoksykację, musimy zadbać o to by była w niej dostateczna ilość glutationu oraz by inne mechanizmy antyoksydacyjne działały maksymalnie sprawnie. Samego glutationu praktycznie nie idzie suplementować, musi on zostać zsyntetyzowany w komórce. Można wspomagać natomiast jego regenerację w procesach antyoksydacyjnych poprzez podawanie wyciągu z aloesu. Korzystne działanie odciążające glutation w usuwaniu wolnych rodników będą miały też wszelkie inne roślinne, bioflawonoidowe antyoksydanty.

Zioła żółciopędne

Zioła żółciopędne są jedną z metod wspomagania usuwania toksyn lipofilnych z żółcią. Wśród naszych polskich ziół wymienić należy takie jak: Ziele drapacza, Kora kruszyny, Korzeń omanu, Korzeń mniszka, Kwiatostan kocanki, Liść melisy, Liść brzozy, Ziele pokrzywy, Ziele dziurawca, Kora wierzby, Korzeń,arcydzięgla, Korzeń kozłka, Korzeń rzewienia, Liść bobrka, Liść mięty pieprzowej, Ziele glistnika, Ziele krwawnika . Niektóre z nich mają również działanie rozluźniające na stolec, inne - działanie uspokajające. Każde z ziół jest bogate w różnorodne roślinne bioflawonoidy, których suma składa się na działanie danego zioła. Ponieważ każdy człowiek jest indywidualnością biochemiczą, inne zioło może działać na niego maksymalnie korzystnie. Dlatego najbardziej zaleca się spożywanie mieszanki ziołowej. Poszczególne składniki nawzajem nasilają wtedy swoje działanie.

Na pewne szczególne wyróżnienie zasługuje tutaj Ziele krwawnika, które zawiera szczególnie dużo manganu - bardzo ważnego minerału antyoksydacyjnego w mitichondriach. (Nie ma osobnych preparatów manganu na rynku, występuje on jedynie w preparatach kompleksowych z innymi minerałami.)

Picie wody


Po pierwsze musimy pić wodę, tak by w łożysku naczyniowym był stale jej nieduży nadmiar, który mógłby przenikać do mezenchymy. Zważywszy, że nadmiar wody jest szybko usuwany przez nerki, ważne jest, by woda była pita niekoniecznie w dużych ilościach , ale za to często. Efekt nawadniający najsilniejszy jest przez 1-2 godziny po wypiciu wody, mniej istotne jest natomiast, czy była to 1 szklanka, czy może 3 od razu. Zalecałabym więc wypijanie 1/2 do 1 szklanki co 1-2 godziny unikając dłuższych przerw. Przy piciu tych ilości wody dobrze jest pić wodę nieco podgrzaną, gdyż picie zimnej wody może już wtedy istotnie wychładzać organizm. Picie wody jest też ponadto ważnym elementem wszelkich innych metod uruchamiania i wydalania toksyn (np. stosowanie błonnika), gdyż po pierwsze zwiększa efektywność zabiegów, a po drugie zmniejsza ewentualne negatywne skutki toksyczne.

Bodźce termiczne

Skuteczność płukania gąbki w dużej mierze uwarunkowana jest tym, jak często i z jaką siłą ją zaciskamy i puszczamy. Podobnie rzecz się ma z mezenchymą. Oddziaływanie zimnem porównać można zaciskania gąbki, a oddziaływanie ciepłem do jej puszczania. Zimno aktywuje układ współczulny, który zaciska naczynia krwionośne dostarczające krew do tkanki, dochodzi również do obkurczenia całego narządu i wypchnięcia chłonki i krwi do naczyń. Zadziałanie ciepłem działa odwrotnie - naczynia ulegają rozszerzeniu, krew napływa do tkanki, mazenchyma napełnia się. Częsta stymulacja termiczna poprzez branie naprzemiennie ciepłego i zimnego prysznica bądź w silniejszym wariancie sauna z następowym zimnym prysznicem są od dawna znanymi metodami "pobudzającymi krążenie", hartującymi i poprawiającymi stan zdrowia. W saunie dodatkowo wykorzystuje się efekt usuwania toksyn wraz z potem przez skórę. U pacjentów zatoksykowanych i schorowanych metody te mogą być stosowane ewentualnie z najwyższą ostrożnością. Zaczynać należy zawsze od bardzo słabych bodźców i obserwować organizm przez 1-2 dni po zabiegu. Stosując tego typu terapię bodźcami termicznymi należy też pamiętać o odpowiednim czasie trwania poszczególnych bodźców, tak, by by nie przegrzać ani nie przechłodzić organizmu.


Przedstawione powyżej informacje z pewnością nie wyczerpują tematu detoksykacji. Należy je traktować jako wstępny przegląd licznych możliwości wspomagania terapii nowotworów i nie tylko.

środa, 7 sierpnia 2013

Zmęczone kości i stawy.



Zmęczone kości i stawy  często dają znać o sobie. 

Starzejąc się cierpimy na zwyrodnienia, osteoporozę i zapalenia stawów. Osteoporoza może być pomenopauzalna i starcza. Obie cechują niedobór wapnia. Większość występujących na rynku produktów nie zapewnia pokrycia zapotrzebowania osób starszych na wapń, dlatego wskazane jest jego uzupełnienie dodatkowym preparatem.

Oprócz wapnia magnez to drugi deficytowy u seniorów składnik mineralny. Przy zapaleniach stawów warto sięgnąć po lecytynę, kwasy tłuszczowe omega-3, olej z wiesiołka  i antyoksydanty.
Chrząstka rekina znakomicie poprawi stan chrząstek stawowych, wzmocni odporność a ostatnie doniesienia mówią, że  zahamuje rozwój nowotworów w narządach litych.

Nawykiem osób złotego wieku powinna stać się suplementacja diety, dostosowana do posiadania schorzeń i łagodząca ich skutki. Osoby młodsze powinny o niej pamiętać dużo wcześniej, tak, by srebrne lata nie kojarzyły się tylko z fotelem przed telewizorem.

wtorek, 6 sierpnia 2013

Spowalnianie procesu starzenia.


Spowalniając procesy starzenia dostarczaj w diecie antyoksydanty.


Układ krążenia w starszym wieku, u przerażającej większości seniorów, kojarzy się z miażdżycą, polegającą na zwężeniu naczyń krwionośnych przez złogi cholesterolu. Może ona dotyczyć:
- naczyń serca, doprowadzając do zawału
- naczyń mózgu, grożąc udarem
- kończyn dolnych, powodując ból podczas chodzenia.

Ratując się przed tymi zagrożeniami powinno zaniechać się palenia tytoniu, dużo spacerować, a także dostarczać organizmowi antyoksydanty: witaminę C -witaminę E - beta caroten - selen -koenzym Q10 -
lecytynę - czosnek - nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) zawarte w oleju z wiesiołka i olejach rybnych (Omega- 3)

NNKT obniżają cholesterol, działają przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie, rozszerzają naczynia, obniżają ciśnienie i pobudzają receptory insulinowe (ważne dla cukrzyków!!!).

Należy jednak pamiętać, że związki te bardzo łatwo ulegają utlenianiu.Dlatego stosując duże dawki NNKT należy uzupełniać dietę w odpowiednią ilość antyutleniaczy.Stosuj produkty z wiesiołka najwyższej jakości, które podczas produkcji, stosują tłoczenie na zimno bez dostępu tlenu. 

Wiele firm stosuje tańsze technologie - tłoczenie oleju dopuszczając tlen, a ten niszczy olej z wiesiołka i powoduje jego jełczenie pod wpływem utleniania.


poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Zatruty organizm szybciej się starzeje.



Zatruty organizm błyskawicznie niszczeje.

Możemy mu pomóc stosując wyciąg z juki lub lucernę.
Zwolniony pasaż jelitowy jest przyczyną zaparć, a one są powodem hemoroidów. W tej sytuacji istnieje duże niebezpieczeństwo powstania zakrzepów w chorych naczyniach. Aby zapobiec tej poważnej awarii, dobrze jest stosować lecytynę w koncentracie (zmiękcza stolec) - witaminę C z bioflawonoidami
(wzmacnia naczynia) -naturalną witaminę E (działa przeciw zakrzepowo) -beta-karoten - oraz czosnek (poprawia krążenie).

W profilaktyce przeciw hemoroidom można stosować dietę w dużej ilości napojów, głównie wody mineralnej.


niedziela, 4 sierpnia 2013

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze w starszym wieku.



W miarę starzenia zapotrzebowanie organizmu na białko, tłuszcze i węglowodany stopniowo maleje, natomiast zapotrzebowanie na witaminy i minerały pozostaje na tym samym poziomie lub wzrasta.

Upośledzeniu ulega funkcja przewodu pokarmowego.Maleje zdolność do prawidłowego przyswajania składników odżywczych. Często związane jest to z zanikowym nieżytem żołądka prowadzącym do
niedoboru np. żelaza  i witaminy B12, co może spowodować anemię i zburzenia neurologiczne.

Obniżona produkcja:
- żółci
- enzymów trzustkowych
- zwolniony pasaż jelitowy
- uboga flora korzystnych bakterii

doprowadzają do niedoboru np. witamin: B2, B6, B12, beta caroten ,C i E.

Z tego względu wskazana jest zwiększona podaż tych witamin , bakterii L. acidofilus, enzymów.
Funkcja wątroby nie kończy się na produkcji żółci. 

Bierze ona również udział w detoksykacji (oczyszczaniu z toksyn organizmu organizmu).

Oceń stan swojego zdrowia - odporność