Strony

sobota, 28 kwietnia 2012

Choroby przewlekłe rozwijają się podstępnie.

Prof. Blumberg podkreśla, że o zdrowie dbać trzeba zaczynać od zarazm ponieważ choroby przewlekłe rozwijają się podstępnie - bez gwałtownych objawów, ale systematycznie.

Prof. Blumberg nie ma wątpliwości, że dowody potwierdzające stosowanie antyoksydantów u osób starszych narażonych na choroby przewlekłe są już dostateczne i usprawiedliwiają stosowanie tej metody profilaktyki.


W wielu przypdkach nawet poprawnie sporządzona i bogata w antyoksydanty dieta może być niewystarczająca, ze względu na metody przygotowywania posiłków - gotowanie, smażenie, co ma duży wpływ na ubytek witamin.

To czego się uczymy, nie z badań stricte naukowych, ale z obserwacji różnic pomiędzy grupami ludzi, którzy przyjmują antyoksydanty i tych którzy ich nie przyjmują oraz oceny ryzyka i częstości występowania poszczególnych chorób, jednoznacznie wskazuje, że rozsądnie jest stosować równolegle zdrową dietę oraz suplementację tej diety w antyoksydanty.

Rozsądną rzeczą jest mówić o tym i wdrażać ten rodzaj profilaktyki.

Swój wykład prof. Blumberg zakończył konkluzją: Przez połączenie prawidłowej, odpowiednio przygotowanej i wzbogaconej diety oraz wysiłku fizycznego, można dokonać bardzo pożytecznej zmiany obrazu starzenia się.

Dane z badań prowadzonych w Stanach Zjednoczonych wykazały, że stosowanie suplementacji witaminy E u chorych na chorobę Alzheimera przynosi lepsze efekty (spowolnienie postępu choroby) niż stosowane dotąd specyficzne metody terapii.

W badaniach nad wpływem betakarotenu na układ immunologiczny, prowadzonych przez amerykańskich lekarzy stwierdzono zahamowanie spadku aktywności komórek układu immunologicznego u osób powyżej 65 roku życia. Komórki te odpowiedzialne są za reakcje odpornościową skierowaną przeciwko m.in. chorobom nowotworowym.

Francuskie badania wykazały, że osoby z wysokim poziomem witaminy E w surowicy krwi znacznie rzadziej zapadają na choroby infekcyjne, przeziębienia.
www.martadymek.suportio.pl


wtorek, 17 kwietnia 2012

Czy oczy są dobrze chronione przed wolnymi rodnikami?



Jak mozesz zadbac o wzrok aby móc z niego korzystać długo.

Do pewnego wieku w zdrowym i dobrze odżywianym organizmie procesy antyoksydacyjne działają skutecznie i siatkówka oka jest dobrze chroniona przed wolnymi rodnikami. Jednak osłona antyoksydacyjna staje się nieszczelna, gdy chorujemy na przewlekłe zapalne schorzenia oczu lub inne przewlekłe choroby zapalną, tj. astma, alergia, choroby reumatyczne, itp.
Ponadto zagrożeniem dla osłon przeciwrodnikowych oczu jest lista czynników destrukcyjnych. Możemy jednak zregenerować i wzmocnić osłonę antyoksydacyjną, dzięki antyoksydantom - specyficznym witaminom, substancjom roślinnym i mineralnym.

Szczególnie efektywne jako wymiatacze wolnych rodników z oka są witamina A (najlepiej w postaci beta-karotenu), witaminy C i E. Badania potwierdzają wysoką skutczeność antyoksydantów roślinnych takich jak antocyjany z czarnej jagody, luteina oraz minerały,m.in. cynk, selen, miedź, mangan.

Nie wszyscy wiedza, ale witamina E jest najsilniejszym witaminowym przeciwutleniaczem. Skutecznie zapobiega utlenianiu witaminy A, neutralizuje wolne rodniki oraz hamuje tworzenie się toksycznych substancji, m.in. złego cholesterolu. Powstrzymuje powstawanie substancji uszkadzających naczynia krwionośne i inicjujących miażdżycę. Dodatkowo zwiększa wchłanianie beta-karotenu w jelicie cienkim.

Witamina A jest natomiast dla oka tym, czym materiał światłoczuły dla fotografii. Jest też niezbędna dla poprawnego widzenia. Jest niewątpliwie najważniejszą z witamin dla organu wzroku.
Już niewielkie niedobory tej witaminy prowadzą do niebezpiecznych zaburzeń widzenia u kierowców o zmierzchu, tzw. kurzej ślepoty. Natomiast konsekwencją długotrwałego jej niedoboru (awitaminozy) może być nawet całkowita ślepota. Dbając o właściwy poziom witaminy w organizmie nie wolno jednak samowolnie zażywać jej bez ograniczeń i bez wyraźnego wskazania lekarza. Witaminę tę łatwo przedawkować, co nie jest bezpieczne dla zdrowia - toteż najlepiej dla oczu stosować ją w postaci roślinnego prekursora - beta-karotenu.
W organizmie beta-karoten jest bezpiecznie magazynowany i stopniowo, w miarę potrzeb przekształcany w witaminę A.

Witamina C neutralizuje działanie wolnych rodników, m.in. tych, które niepożądanie tworzą się w reakcji z witaminą E. Te trzy witaminy wzajemnie uzupełniają i wzmacniają swoje działania antyoksydacyjne. Powinny więc znajdować się w organizmie w odpowiednim stężeniu i określonych wzajemnych proporcjach.

Pomocna jest także obecność innych składników niezbędnych do prawidłowego działania enzymów przeciwutleniających, zwłaszcza cynku, miedzi, manganu i selenu.

Problemy z widzeniem spowodowane m.in. deficytem antyoksydantów nasilają się szczególnie po 50-tym roku życia i dotyczą tak samo często mężczyzn, jak i kobiet. Niepokój o zdrowie siatkówki i plamki oka powinna wzbudzić każda utrata ostrości widzenia.

Z owoców i liści z borówki czernicy zostało wyodrębnionych dotąd najwięcej leczniczych związków osłaniających oczy przed wolnymi rodnikami. Korzystne działanie jagód w chorobach oczu związane jest najbardziej z obecnością w nich antocyjanów. Lekarze badający własności lecznicze tych substancji uważają, że antocjany z czarnej jagody są szczególnie cenne, gdyż regenerują również pewne enzymy oka uszkadzane przez wolne rodniki. Enzymy te są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania oka.

www.martadymek.suportio.pl

niedziela, 15 kwietnia 2012

Ważne pytanie


Do czego służą dodatki żywieniowe (preparaty uzupełniające dietę)?
Czy można z nich korzystać podczas choroby, gdy bierzemy lekarstwa?


Przy przewlekłej chorobie trzeba zazwyczaj regularnie zażywać leki,  których nie da się zastąpić preparatami uzupełniającymi. Suplementów  nie należy stosować zamiast nowoczesnego sposobu leczenia danej choroby.

Dodatki żywieniowe mogą być natomiast stosowane w profilaktyce lub - za zgodą lekarza - jako wzbogacenie terapii,  by przyspieszyć powrót do zdrowia.



piątek, 13 kwietnia 2012

Antyoksydanty i wolne rodniki



W ostatnich latach zaobserwowano coraz większe zainteresowanie badaniami nad przeciwutleniaczami. 

Poniższe teksty dotyczą wyników najnowszych badań.

Rola stresu oksydacyjnego i prewencyjny wpływ substancji wiążących wolne rodniki w stwardnieniu tętnic

Hetilap 1997;138(36 Suppl 2):2283-2287

Rola stresu oksydacyjnego w pojawianiu się stwardnienia tętnic jest udowodniona. To podejście patogenetyczne łączy ze sobą teorie lipidową i skrzeplinową. W swoich pracach autorzy podsumowują ważniejsze wiadomości z literatury przedmiotu, szczegółowo omawiają te metody terapeutyczne, w
których naturalne i sztuczne przeciwutleniacze wykazują działanie ochronne w zapobieganiu wykształcenia się
stwardnienia tętnic i pewnych jej powikłań. W taki sposób autorzy przedstawiają przeciwutleniacze typu
dihydrochinolinowego oraz wpływ witamin A, C, E, po części w badaniach eksperymentalnych, po części w klinicznych. Na podstawie wyników własnych i literatury wnioskują, że stosowanie przeciwutleniaczy w pewnym stopniu może obniżać uszkodzenia ścianek tętnic spowodowanych przez ich stwardnienie oraz szkodliwe procesy tkankowe pojawiające się w wyniku niedokrwienia.

Przeciwutleniacze w zapobieganiu choroby Alzheimera
International Health News, ROTTERDAM, HOLANDIA

Coraz więcej jest dowodów na to, że stres oksydacyjny pełni ważną rolę w pojawieniu się choroby Alzheimera oraz przyczynia się do jej progresji. Holenderscy naukowcy  opublikowali wyniki prowadzonych na wielką skalę badań, których celem było wykazanie, czy przeciwutleniacze, takie jak witaminy E i C, beta-karoten i flawonoidy, poprzez obniżanie stresu oksydacyjnego pomagają w zapobieganiu  choroby Alzheimera. W badaniach wzięło udział 5395 kobiet i mężczyzn w wieku 55 lat lub starszych, u których na początku badań  nie objawiały się oznaki demencji. Podczas sześcioletniej obserwacji u 197 zbadanych pojawiła się demencja, z tego u 146 została zdiagnozowana choroba Alzheimera. Po porównaniu wieku, płci, spożywania alkoholu, wykształcenia, palenia tytoniu, indeksu wagi ciała, pobierania energii i badaniu sprawności umysłowej badacze wywnioskowali, że stosowanie dużej ilości witaminy C i E jest związane z niższym ryzykiem choroby Alzheimera. Działanie ochronne przeciwutleniaczy było szczególnie widoczne u palaczy. Ogólnie można stwierdzić, że ci, których dzienna dawka witaminy C wynosiła powyżej 133 mg, obniżyli ryzyko występowania choroby Alzheimera o 34% w porównaniu z tymi, których dzienna dawka była niższa niż 95 mg. U zbadanych osób, których dzienna dawka witaminy E była wyższa od 15,5, o 43% rzadziej zdarzyła się choroba Alzheimera niż u tych, u których dawka ta wynosiła 105 mg.

Choroba Crohna i przeciwutleniacze

IHN, wydanie węgierskie 2003;12(4), International Health
News, TORONTO, KANADA

Z wcześniejszych badań przeprowadzonych na University of Toronto i w Toronto General Hospital wynika, że cierpiący na chorobę Crohna są podatni na podwyższony poziom stresu oksydacyjnego i występuje u nich niższe stężenie przeciwutleniaczy niż u zdrowych osób kontrolnych. Autorzy tych badań stwierdzili teraz, że stosowanie witaminy C i E znacznie obniża poziom stresu oksydacyjnego i poważnie podnosi poziom przeciwutleniaczy u takich pacjentów. W badaniach klinicznych brało udział 57 cierpiących na chorobę
Crohna. Chorych rozdzielono losowo na dwie grupy ? jednej grupie podawano placebo, a drugiej  800 j.m. witaminy E i 1000 mg witaminy C dziennie przez 4 tygodnie. Pod koniec leczenia u każdego uczestnika badań zmierzono stężenie przeciwutleniaczy oraz określono poziom stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny był wykazywany za pomocą zawartości pentanu i etanu w wydychanym powietrzu, nadtlenku lipidowego w osoczu oraz poziomu F2-izoprostanu. Uczestnicy badania przez siedem dni zapisywali stosowaną dietę. Po
czterech tygodniach przeciętny poziom witaminy C w grupie otrzymującej witaminy wynosił 90 mikromoli/l, a w grupie otrzymującej placebo  jedynie 57 mikromoli/l. Mierzone w tym samym czasie inne wartości były znacznie niższe w grupie witaminowej. Naukowcy stwierdzili, że witaminy C i E skutecznie podwyższają poziom przeciwutleniaczy we krwi i znacznie obniżają stres oksydacyjny u cierpiących na chorobę
Crohna.

Przeciwutleniacze mogą uratować ofiary ataków serca


The New York Times Health News Service 2000; Medincorp

W rekonwalescencji osób po ataku serca mogą pomóc większe dawki przeciwutleniaczy (zdaniem grupy naukowców izraelskich). Badanie wykazało, że we krwi 38 osób po ataku serca było znacznie mniej przeciwutleniaczy, witaminy A i E oraz beta-karotenu niż u 20 innych zdrowych osób. Kiedy pacjentom leczonym po ataku serca podawano lekarstwa rozpuszczające skrzep we krwi, poziom witaminy E we krwi
dalej spadał (Journal of the American College of Nutrition). Te nowe odkrycia pozwalają wnioskować, że w przyszłości powinno się wprowadzić użycie przeciwutleniaczy podczas leczenia chorych po ataku serca
środkami rozpuszczającymi skrzep we krwi. W wyniku utleniania we krwi mogą powstać komórki wysycone
cholesterolem, które docierając do naczyń krwionośnych i tętnic, hamują wolny przepływ krwi i mogą doprowadzić do ataku serca. Wcześniejsze badania udowodniły, że nagłe rozpoczęcie przepływu krwi często powoduje przejściowe lub stałe uszkodzenia organu wskutek zwiększenia wydzielania wolnych rodników tlenowych. Stosowanie przeciwutleniaczy u osób z chorobami serca może zapobiec podobnym uszkodzeniom i uratować więcej mięśni sercowych.

Przeciwutleniacze chronią przed uszkodzeniami nerek

IHN 2003;12(1), International Health News, TAJPEJ, TAJWAN

Angiografia i angioplastyka serca obciąża nerki wskutek stosowania środka kontrastującego (jopamidol) do zbadania serca. Ten problem jest szczególnie istotny dla osób ze schorzeniami nerek. Badania prowadzone przez tajwańskich naukowców wykazały, że równoczesne stosowanie przeciwutleniaczy acetylocysteinowych w wysokim stopniu zapobiega pogorszeniu się istniejących już problemów z nerkami. W badaniach klinicznych brało udział 121 osób z chronicznymi dolegliwościami nerkowymi (średnia wartość poziomu kreatyniny w surowicy wynosiła 2,8 mg/dl). Pacjenci zostali podzieleni losowo na dwie grupy. Osobom z pierwszej grupy podawano 400 mg acetylocysteiny dwa razy dziennie (dzień przed zabiegiem i w dniu badania), a osobom z grupy drugiej  placebo. Wszystkim wstrzyknięto 0,45-procentowy roztwór soli w ilości 1 ml/ kg masy ciała  12 godzin przed zabiegiem i 12 godzin po zabiegu. W grupie kontrolnej u 25% zaobserwowano ostre pogorszenie funkcji nerek, wywoływane przez substancje kontrastowe; w drugiej grupie tylko u 3%. W grupie kontrolnej po 48 godzinach od wstrzyknięcia substancji kontrastowej przeciętny poziom kreatyniny wzrósł z 2,8 mg/dl do 3,1 mg/dl. Natomiast w grupie acetylocysteinowej przeciętny poziom kreatyniny obniżył się z 2,8 mg/dl do 2,5 mg/dl. Naukowcy wnioskują, że stosowanie przeciwutleniaczy chroni przed ostrymi uszkodzeniami nerek spowodowanymi przedostaniem się  substancji kontrastowych do organizmu nie tylko w przypadku umiarkowanych etapów chorób nerek, ale również w
poważniejszych stadiach choroby.

Pasywne palenie i przeciwutleniacze

Medincorp, New Scientist Smoking related disorders 2001;2(1)

Przeciwutleniacze są substancjami, które chronią komórki przed potencjalnym działaniem rakotwórczym agresywnych wolnych rodników. Zbadanie 1600 próbek krwi wykazało, że nie tylko u aktywnych palaczy, lecz i u mieszkających z nimi w jednym gospodarstwie domowym palaczy pasywnych stwierdza się niższy poziom przeciwutleniaczy. Nie udowodniono jeszcze, czy nikotyna lub substancje smoliste obniżają ilość
przeciwutleniaczy; wiadomo, że palacze odżywiają się gorzej i być może to jest przyczyną różnicy. Jednak obniżone przyswajanie przeciwutleniaczy oraz większe zapotrzebowanie wymaga zwiększenia ich podawania.

Nowe dowody na pozytywne działanie przeciwutleniaczy

The New York Times Health News Service 2000; Medincorp,

NEW ORLEANS Medical Tribune News Service

Najnowsze badania wykazały, że witaminy przeciwutleniające obniżają ryzyko chorób serca. Naukowcy brytyjscy, którzy przeanalizowali dane 15 000 mężczyzn i 5000 kobiet, znaleźli nowe dowody na to, że witaminy C i E oraz beta-karoten znacznie obniżają ryzyko chorób serca. Wyniki przedstawiono na corocznym zebraniu American College of Cardiology. Poziom cholesterolu LDL u badanych osób przekraczał normę, a w ich rodzinach zdarzały się choroby serca. Od rozpoczęcia badań osoby te codziennie otrzymywały witaminę C i E oraz beta-karoten. W ich krwi wyraźnie wzrósł poziom witaminy E -
stwierdził dr Roy Collins, wykładowca Uniwersytetu Oksfordzkiego. Zgodnie ze współczesną wiedzą wyższy poziom witaminy E może zapobiec chorobom serca. Ponownie udowodniono, że prewencja z zastosowaniem przeciwutleniaczy jest skuteczną i bezpieczną metodą obniżania ryzyka chorób serca.

Przeciwutleniacze zwalniają procesy uszkodzeń nerwów u osób cierpiących na cukrzycę

The New York Times Health News Service 2000; Medincorp SAN DIEGO

Suplement odżywczy, który można kupić bez recepty, wydaje się skuteczny w leczeniu i zapobieganiu schorzeniom nerwowym w przypadku zaawansowanej cukrzycy. Na  konferencji American Diabetes Association, dr Lester Packer, profesor biologii komórkowej i molekularnej z University of California  Berkeley, stwierdził, że kwasy tłuszczowe alfa mogą zapobiec lub zwolnić przebieg schorzeń nerwowych aż u
70% osób. Jeszcze większą skuteczność wykazują badania przeprowadzone w Niemczech, gdzie kwasy tłuszczowe alfa od ponad 25 lat są wykorzystane w leczeniu uszkodzeń nerwowych diabetyków. W czasopiśmie Diabetes w artykule Dan Ziegler i F. Arnold Gries  pracownicy Uniwersytetu Heinricha Heine w Düsseldorfie  wykazali, że u cukrzyków stosujących dziennie 600 miligramów kwasów tłuszczowych alfa
zmniejszyły się objawy związane z uszkodzeniem nerwów, bóle i drętwienia. Inni niemieccy naukowcy wykazali, że kwasy tłuszczowe alfa wzmagają działanie insuliny i leków przeciwcukrzycowych obniżających poziom cukru we krwi.

Rak prostaty i przeciwutleniacze

IHN węgierskie wydanie 2003;12(6) International Health News BALTIMORE, USA.

Coraz więcej dowodów potwierdza, że niektóre mikroelementy, a dokładnie: przeciwutleniacze, mogą pomóc w zapobieganiu wykształceniu się pewnych rodzajów raka. Na przykład selen okazał się skuteczny w zapobieganiu rakowi prostaty. Naukowcy z Johns Hopkins School of Public Health stwierdzili niedawno, że gamma-tokoferol, forma witaminy E zawarta w większości produktów żywnościowych, również skutecznie
zapobiega rakowi prostaty. W badaniu brało udział ponad 20 tysięcy mężczyzn ze stanu Washington, którzy oddawali krew.U 324 mężczyzn  wykształcił się rak prostaty. Każdy z nich został porównany pod względem
wieku, rasy i terminu pobierania krwi z dwoma zdrowymi osobami kontrolnymi. W przypadku osób kontrolnych podczas porównania zawartości mikroelementów we krwi nie stwierdzono znacznej różnicy w poziomie alfa-karotenu, beta-karotenu, całkowitego karotenu , beta-kryptoksantyny, luteiny, likopiny, retinolu i kwasu askorbinowego (witamina C). Natomiast stwierdzono różnicę, jeżeli chodzi o poziom gamma-tokoferolu. Wystąpiły różnice między chorymi a osobami kontrolnymi, jeżeli u osób kontrolnych poziomy były znacznie niższe. Badając mężczyzn, którzy oddawali krew , zauważono, że osoby o najwyższym poziomie gamma-tokoferolu prawie pięć razy rzadziej chorowały na raka prostaty niż osoby o niższym poziomie. Znalazły się też dowody na to, że palmitynian retinolu (wytworzony z witaminy A i przechowany w wątrobie) chroni przed rakiem prostaty. Znaczy to, że gamma-tokoferol może chronić przed rakiem prostaty. Naukowcy zaznaczają, że nie stwierdzono, by likopina wywierała działanie ochronne.

Wyjaśnienie działania przeciwutleniaczy


IHN, wydanie węgierskie 1996;5(50) International Health News, DÜSSELDORF, NIEMCY American Journal of Clinical Nutrition, Vol. 62 (suppl), Dec 1995, pp. 1315S-21S

Naukowcy z Uniwersytetu w Düsseldorfie analizują dotychczasowe wiadomości o przeciwutleniaczach w żywności i ich działaniu. Główną rolą przeciwutleniaczy jest ochrona przed ciągłymi skutkami szkodliwych procesów utleniających. Podczas utleniania pojawiają się cząsteczki o wysokiej reaktywności, takie jak rodnik hydroksylowy, nadtlenek wodoru, podchloryn, rodniki azotynowe i nadazotyn, wolny tlen oraz rodnik tlenu trójwartościowego. Te rodniki mają szkodliwy wpływ na DNA, białka, węglowodany, lipidy; powodują choroby nowotworowe oraz choroby serca i układu krążenia. Witamina E jest najważniejszym przeciwutleniaczem rozpuszczalnym w tłuszczu: chroni przed atakiem wolnych rodników na osocze krwi, czerwone ciałka krwi, lipoproteiny niskiej gęstości i inne komórki; jest szczególnie skuteczna przeciw nadtlenkom. Witaminę E regeneruje witamina C, również będąca skutecznym przeciwutleniaczem. Witamina C działa głównie w płynach międzykomórkowych. Skutecznie wiąże liczne wolne rodniki. Witamina C chroni DNA spermy przed uszkodzeniem, zatem obniża ryzyko uszkodzeń dziedzicznych. Beta-karoten i inne karotenoidy również są skutecznymi przeciwutleniaczami, które biorą udział w wiązaniu wolnych rodników i prawdopodobnie chronią przed rakiem.

Rola suplementów odżywczych w zapobieganiu reumatoidalnemu zapaleniu stawów


IHN 2003;12(6) International Health News ROCHESTER, USA

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest ciągle trwającym zapaleniem stawów, które czasem powoduje niszczenie kości i chrząstek. W powstaniu tej choroby główną rolę pełni atak wolnych rodników (stres oksydacyjny) i cytokiny przyczyniające się do zapaleń. Naukowcy z trzech amerykańskich uniwersytetów badali, czy przeciwutleniacze zawarte w żywności lub suplementy odżywcze mogą obniżyć ryzyko RZS poprzez wypowiedzenie wojny stresowi oksydacyjnemu i zapaleniom. W badaniu brało udział 29 368
kobiet w średnim wieku, które dołączyły do badań , od kiedy zaczęły notować swą dietę i ilość stosowanych suplementów odżywczych. Analiza diety i suplementów odżywczych wykazała odwrotną zależność
zapadalności na tę chorobę od dostawania się z żywnością do organizmu karotenoidu o nazwie beta-kryptoksantyna. U kobiet, które dziennie spożywały jej ponad 87 mikrogramów, pojawianie się RZS było niższe o 41% niż u tych, które spożywały mniej niż 40 mikrogramów. Dobrym źródłem beta-kryptoksantyny są owoce cytrusowe, a szczególnie pomarańcze. Dzienna dawka 15 mg cynku statystycznie znacząco obniżała ryzyko pojawienia się RZS. o 61% Podobny wpływ wykazała również miedź. Ciekawe, że spożywanie dużej ilości cynku oznaczało większe ryzyko pojawienia się RZS  może to świadczyć o tym, że żywność bogata w cynk zawiera prawdopodobnie związki tego pierwiastka. Spożywanie warzyw z rodziny krzyżowychdziałanie ochronne, jedzenie miesięcznie 3 lub więcej porcji brokułów obniżało ryzyko o 35% w
przeciwieństwie do spożycia rzadziej niż dwa razy w miesiącu. Naukowcy stwierdzają, że spożywanie
beta-kryptoksantyny z uzupełnieniem cynku znacznie obniża ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów.

Przeciwutleniacze i choroby tętnic obwodowych


American Journal of Epidemiology, Vol. 154, July 15, 2001,pp. 145-49

Choroba tętnic obwodowych jest jednym ze zjawisk miażdżycy dolnych kończyn a jej objawem jest ból pojawiający się w wyniku obciążenia. Obraz choroby można zdiagnozować za pomocą mierzenia ciśnienia skurczowego: wartość pomiaru na ramieniu w pozycji siedzącej dzielimy przez wartość mierzoną przy kolanie w pozycji leżącej. Jeżeli ich stosunek jest mniejszy niż 0,9, oznacza to zaistniałą zmianę. Naukowcy duńscy i niemieccy wykryli, że witaminy C i E obniżają ryzyko wystąpienia choroby. W badaniach brało udział 1673
mężczyzn i 2694 kobiety (przeciętny wiek: 67 lat). Wszyscy uczestniczyli w całościowych badaniach, i wypełnili ankietę zawierającą 170 pytań dotyczących odżywiania. Biorąc pod uwagę wiek i inne wskaźniki, dane wykazały, że u kobiet w przypadku dziennej dawki wyższej niż 136 mg ryzyko wystąpienia objawów choroby było o 36% niższe niż przy dawce 80 mg/dzień. Witamina E i beta-karoten nie wykazały wpływu u
kobiet. U mężczyzn sytuacja jest inna. Codzienna dawka co najmniej 17,2 mg witaminy E o 33% obniżała ryzyko zachorowania (w porównaniu z dawką mniejszą niż 10,1 mg/dzień). Również u mężczyzn nie wykazano wpływu witaminy C i beta-karotenu. Zdaniem naukowców przeciwutleniacze pomagają w zapobieganiu chorobie tętnic obwodowych. Nie wyjaśniono różnicy w skuteczności witaminy C i E między
kobietami a mężczyznami, ale prawdopodobnie wpływ mają zwyczaje żywieniowe.

Rola przeciwutleniaczy w powstawaniu zapalenia trzustki

CARDIFF, WIELKA BRYTANIA. American Journal of Gastroenterology, Vol. 94, August 1999, pp. 2135-40

Pancreatitis oznacza zapalenie trzustki. Ostre bóle dolnej części brzucha, nieodpowiednie wchłanianie substancji odżywczych to jej charakterystyczne objawy, mogące prowadzić do cukrzycy. Zapalenie trzustki może mieć przebieg ostry lub chroniczny. Może go spowodować nadużywanie alkoholu, a chroniczna choroba wiąże się z wielokrotnym pobytem w szpitalu oraz długotrwałym uzależnieniem od opiatowych
środków przeciwbólowych. Pojawiła się koncepcja, że w rozwoju zapalenia trzustki dużą rolę może mieć stres oksydacyjny. Naukowcy z University Hospital of Wales stwierdzili niedawno, że w osoczu krwi chorych cierpiących na chroniczne zapalenie trzustki poziom przeciwutleniaczy jest o wiele niższy niż u osób zdrowych. Naukowcy zmierzyli poziom selenu, witaminy A i E, beta-karotenu, ksantyny, beta-kryptokarotenu i likopenu u 27 osób chorych na chroniczne zapalenie trzustki oraz u 19 osób kontrolnych. U chronicznie chorych poziom każdego zmierzonego przeciwutleniacza był znacznie niższy niż u grupy kontrolnej i u chorych z odnawiającym się zapaleniem trzustki. Inne badanie wykazało, że poziom przeciwutleniaczy we krwi jest
najniższy podczas ataków bólu. Fakt, że poziomy były mierzone sześć tygodni po wyjściu pacjentów ze szpitala, tłumaczy, dlaczego w momencie pomiaru poziom przeciwutleniaczy był u chorych z ostrym zapaleniem trzustki normalny. Inne opracowanie dowodzi, że spożywanie przeciwutleniaczy w znacznej mierze łagodzi bóle i może powodować, że niepotrzebne będą zabiegi szpitalne lub chirurgiczne. Czy spożywanie przeciwutleniaczy pomaga chorym cierpiącym na odnawiające się zapalenie trzustki  jeszcze
nie wiadomo.

Starzenie się i przeciwutleniacze

BOSTON, USA - American Journal of Clinical Nutrition, Vol. 71 (suppl), June 2000, pp. 166S-68S

Według teorii profesora Meydaniego, atak wolnych rodników na komórki i DNA jest główną przyczyną starzenia się i takich chorób zwyrodnieniowych, jak reumatyzm, miażdżyca, rak, choroby serca i układu krążenia, choroby zapalne, demencja starcza i katarakta. Według profesora Meydaniego starzenie się i choroby zwyrodnieniowe mają miejsce, gdy systemobronny i mechanizm naprawiający przeciwutleniaczy już nie daje sobie rady z atakami wolnych rodników. Badania wykazały, że odporność organizmu można wzmacniać takimi przeciwutleniaczami, jak witaminy C i E oraz karoteny. Na przykład spożywanie 400 czy 800 j.m. witaminy E u mężczyzn obniżyło ryzyko wystąpienia nie kończących się śmiercią zawałów serca o 77% i w pewnym stopniu powodowało regres miażdżycy. Witamina E pomogła również osobom po przeszczepie by-passów. Okazało się, że kobiety i mężczyźni w podeszłym wieku mogą wzmacniać swój układ immunologiczny za pomocą dziennej dawki 200 j.m. witaminy E. Profesor Meydani wywnioskował, że codzienne spożywanie 200 j.m. witaminy E oraz 5-8 porcji owoców i warzyw zmniejsza ryzyko chorób
serca i systemu krążenia, a w starszym wieku wzmacnia układ immunologiczny.

Rola żywności pochodzenia roślinnego w zachowaniu zdrowia

Egészségtudomány 2001;45(3):244-255 Magyar Higiénikusok Társasága

Autorzy zbadali właściwości pięciu aglikonów flawonoidalnych, takich jak kwercetyna, kepferol, mirycetyna, apigenina i przeciwutleniacz luteolinowy, oraz ustalili stężenie związków w najczęściej spożywanej żywności
pochodzenia roślinnego. Stwierdzili, że struktura chemiczna cząsteczek określa siłę działania przeciwutleniaczy in vitro. Analityczne badania chromatograficzne płynu o wysokiej skuteczności wykazały, że najbogatszym źródłem flawonoidów pośród warzyw okazały się odmiany cebuli, pietruszka, szpinak, części selera i odmiany soczewicy. Wśród owoców dużą ich ilość posiadają jagody (truskawka, jeżyna, czarna jagoda, porzeczka), a także orzech włoski. Na bazie danych o ich spożyciu u grup ludności i na podstawie wyników analitycznych ustalili przeciętne spożycie dzienne pięciu rodzajów flawonoidów.
Dr Gabriella Hegyi

www.martadymek.suportio.pl


wtorek, 10 kwietnia 2012

Witaminy i minerały


To nie antybiotyk, który bierzesz przez tydzień, gdy jesteś chory, a potem przestajesz. 

Jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją przyjmujesz je stale. Suplementację kończysz,gdy kończy się zapotrzebowanie twego organizmu na tlen. Jeśli twoje życie jest dla ciebie ważne, zadbaj o swój organizm, dostarczając mu potrzebnych składników produkowanych przez najlepsze, sprawdzone firmy. Jest ich bardzo dużo, ale niewiele produkuje naturalne, niesyntetyczne suplementy.

Niech cię nie zwiedzie napis na opakowaniu, czy zapewnienie sprzedawcy, że produkt jest w 100% naturalny, bo w USA, Kanadzie i wielu innych państwach prawo nie zabrania umieszczania takich
napisów, jeśli tylko jeden składnik jest naturalny. Zdarza się również, że główne składniki takiego suplementu są naturalne w 100%, ale aby je połączyć w tabletkę używa się chemicznego lepiszcza, które w dużym stopniu dyskwalifikuje dany produkt jako naturalny. Podobnie ma się sprawa z barwnikami chemicznymi,
dodatkami zapachowymi lub kolorystycznymi.

Warto zwrócić na to uwagę kupując, a następnie zażywając suplement. Należy tez sprawdzić, czy dana firma posiada własne plantacje, gdzie one się znajdują oraz w jaki sposób prowadzone są uprawy. Firmy, które swoje suplementy produkują z roślin, warzyw i owoców pochodzących z obcych plantacji, nie mają
kontroli nad procesem produkcji. Należy poznać historię rozwoju danej firmy i tradycje, zaplecze badawcze, system kontroli jakości i wielkości produkcji oraz rynek odbiorców.

Często słyszy się, że zdrowie jest najważniejsze, ale tak naprawdę niewiele dla niego robimy. Efekty nieprawidłowego odżywiania się, czyli braku odpowiednich witamin i minerałów, dadzą się na pewno odczuć z opóźnieniem kilku lat. Dzisiaj możesz się przed tym ustrzec. Dobre suplementy, witaminy i minerały to
najlepsze i najtańsze ubezpieczenie.

Jeżeli Twój lekarz uważa, że dodatkowe zażywanie suplementów nie jest ci potrzebne, lub że znajdziesz je w codziennym pożywieniu, szybko zmień lekarza. Im szybciej tego dokonasz, tym większą masz szansę cieszyć się długim życiem w zdrowiu i dobrej kondycji. Czego z całego serca wszystkim życzę.


poniedziałek, 9 kwietnia 2012

Ból głowy



Ból głowy jest jedną z najpospolitszych dolegliwości, której w różnym stopniu i z różną częstotliwością doświadcza większość ludzi.

Różne są rodzaje i przyczyny bólu głowy i dlatego warto próbować różnych spośród szerokiej gamy ziół
i ich mieszanek zarówno wenętrznie jak też zewnętrznie. Dostępne są również wyciągi i olejki z tych roślin
przydatne w leczeniu i uśmierzaniu bólu.

Rośliny lecznicze:wawrzyn szlachetny (liść laurowy),wrotycz maruna,wrotycz pospolity,wierzba,
wiesiolek pospolity,imbir lekarski,melisa lekarska,mięta pieprzowa,miłorząb dwuklapowy,fasolka szparagowa
szpinak,mak,portulaka pospolita,tymianek pospolity.

Wrotycz maruna i wrotycz pospolity można stosować w postaci naparu przyrządzanego z kilku świeżych
liści zalanych wrzątkiem.Do naparu można dodać też liście laurowe.Napar można pić nie tylko w razie wystąpienia bólu ale także regularnie jako środek profilaktyczny co jest często stosowaną metodą w Angli.
Można też spożywać liście wrotyczu choć nie uchodzą one raczej za smaczne. Najwygodniej jest jednak zażywać wyciąg z wrotycza w postaci kapsułek. Wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem w sprawie dawkowania.

UWAGA: wrotyczu nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Z kory różnych gatunków wierzby można sporządzać napary zalewając 1 do 2 łyżeczek tego zioła filiżanką wrzątku. Najsilniejsze działanie ma kora wierzby wawrzynkowej, purpurowej lub kruchej.

Na przewlekłe bóle głowy zaleca się stosowanie olejku z wiesiołka dwuletniego w postaci kapsułek.
Należy zażywać sześć do ośmiu kapsułek olejku dziennie.

Na bóle migrenowe można stosować imbir lekarski suszony lub świeży w ilości 5 gramów 3 do 4 razy
dziennie. Imbir można też przyjmować w postaci kapsułek po 500 miligramów.

Stosowanie miłorzębu dwuklapowego powoduje poprawę krążenia krwi a dzięki temu może spowodować
ustąpienie bólu głowy. Zaleca się zażywać po 30 kropli wyciągu z miłorzębu trzy razy dziennie przez dwa dni albo w postaci kapsułek zgodnie z dawkowaniem podanym na opakowaniu.

UWAGA: należy uważać aby nie przedawkować miłorzębu gdyż może to spowadować biegunkę i
rozdrażnienie.

Melisę lekarską stosować należy (jednorazowa dawka) w postaci naparu sporządzonego z dwóch
łyżeczek suszonego zioła zalanego szklanką wrzątku. Napar należy zostawić do parzenia pod przykryciem aż do ostudzenia.

Olejek z mięty pieprzowej z odrobiną alkoholu przynosi ulgę przy bólu głowy po wtarciu w skronie. Można go też zmieszać z olejkiem lawendowym.

Osoby cierpiące na bóle głowy i migreny powinny spożywać warzywa lub zioła zawierające dużo magnezu gdyż jego niedobór może być przyczyną ich dolegliwości. Takimi roślinami są fasolka szparagowa, szpinak,
mak (nasiona) i portulaka pospolita.

Tymianek pospolity zaleca się stosować w postaci naparu (do picia) sporządzonego z jednej łyżeczki
suszonego zioła zalanej wrzątkiem wody.

Można też zrobić sobie herbatkę z mieszanki ziół o składzie: mięta pieprzowa, goździki, imbir, kora wierzby, papryka ostra w proporcjach, które nam odpowiadają. Herbatkę można popijać albo też stosować do okładów zewnętrznych.

W konsultacji z lekarzem można również stosować inne zioła (żeń-szeń, pieprz czarny, bazylia, kminek, kolendra, babka, rozmaryn, ostryż długi) a także zastosować suplementację (np dawkowanie magnezu).


www.martadymek.suportio.pl

niedziela, 8 kwietnia 2012

Czy możemy się bronić przed nowotworami?


Jak możesz się  bronić przed wolnymi rodnikami?

Organizm zdrowego człowieka zazwyczaj sam reguluje mechanizmy obronne nazywane antyoksydacyjnymi. W przypadku równowagi procesów oksydacyjnych i antyoksydacyjnych, organizm funkcjonuje prawidłowo. Gdy ta równowaga zostaje naruszona, zaczynają się rozwijać choroby.

Przed nadmierną ilością wolnych rodników możemy się bronić, unikając zanieczyszczeń powietrza, nadmiernego opalania się, palenia papierosów, zakładając maski i ubrania ochronne podczas produkcji chemikaliów, spożywając produkty zawierające tzw. antyoksydanty oraz uzupełniając żywność preparatami, które unieszkodliwiają działanie wolnych rodników w organizmie. Do najsilniejszych antyoksydantów należą witaminy A (retinol) i E (tokoferol).

Wiele osób uważa iż duża ilość warzyw i owoców, w których znajdują się witaminy wystarczy aby zaspokoić potrzeby organizmu. Niestety badania dowodzą iż obecnie produkowana żywność jest w dużo bardziej wyjałowiona z potrzebnych nam witamin niż ta produkowana sto lat temu.

Sama odpowiednia dieta nie zawsze jest więc wystarczająca. Poza tym uzupełnianie witamin warzywami i owocami trwa bardzo długo, gdyż wiele witamin aby zostały w odpowiedni sposób przyswojone przez organizm wymaga obecności innych pierwiastków i związków. Wchłanianie tych witamin możemy przyspieszyć i ułatwić, gdy dostarczymy organizmowi potrzebnych substancji w formie np. kapsułek, w których witaminy znajdują się w swej naturalnej postaci rozpuszczonej w tłuszczu.

Badania dowiodły że dzięki długofalowemu podawaniu witaminy E (tokoferolu) można ograniczyć ryzyko powstawania choroby niedokrwiennej serca nawet o 40%.

Obie witaminy chronią także organizm przed zaburzeniami widzenia. Okazało się, że ich przyjmowanie powoduje nie tylko zatrzymanie procesów degeneracyjnych oka u osób starszych i upośledzenia widzenia, ale również przyczynia się do znacznej poprawy widzenia.

Witaminy A i E przyjmowane jako suplement regularnie przez wiele lat mogą także w znacznym stopniu zmniejszać niebezpieczeństwo karcygenezy, czyli procesów nowotworowych.

Świadczą o tym wyniki badań z ostatnich lat. Potwierdzono w nich częstsze występowanie stanów przedrakowych szyjki macicy u kobiet spożywających pokarmy ubogie w witaminę A lub beta - karoten w porównaniu z kobietami, które miały prawidłowo zbilansowaną dietę. Niedobór witaminy A można także traktować jako istotny czynnik ryzyka raka płuc i żołądka.

Z kolei w innych badaniach zauważono, że regularne podawanie witaminy A i E zmniejsza ryzyko raka prostaty oraz zapadalności na nowotwory okrężnicy. Regularne przyjmowanie witaminy E zmniejsza także ryzyko powstawania łagodnych polipów jelita grubego, które często po pewnym czasie przekształcają się w raka okrężnicy.

Poza tym z długoletnich badań wynika, że czas życia różnych gatunków ssaków jest tym dłuższy, im większa jest zawartość witamin A i E w ich tkankach.

Normy podają dzienne zapotrzebowanie organizmu na te witaminy, jednak pamietaj że każdy organizm jest inny i każdy człowiek znajduje się w innej sytuacji, Twoje zapotrzebowanie może być więc większe.

Zapotrzebowanie na witaminy wzrasta szczególnie np. u kobiet w ciąży, u osób mających większą masę ciała, intensywnie uprawiających sport, u palaczy tytoniu, u tych, którzy mieszkają w zadymionym środowisku lub przebywają w otoczeniu chemikaliów.

Ponadto, wraz z wiekiem zmniejsza się skuteczność systemu ochronnego naszego organizmu a ryzyko powstawania wielu chorób jest coraz większe. Dlatego stopniowo zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na te witaminy.

Czy ważne jest dla Ciebie zdrowie ?

piątek, 6 kwietnia 2012

Co tak naprawdę jest przyczyną starzenia się?



Jest kilka przyczyn szybkiego starzenia się, ale podstawową są tzw. wolne rodniki. 

Jeżeli będziesz wiedzieć jak zapobiec powstaniu wolnych rodników,
możesz powstrzymać starość.

Nowoczesna nauka pozwala nam poznać mechanizmy, które przyspieszają proces umierania żywych organizmów. Dążenie do ich poznania stało się podstawowym zadaniem organizmów myślących, czyli nas. Zapobiec większości niszczących nas chorób można tylko w jeden sposób – spowolnić proces starzenia się organizmu. Sekrety starzenia się naszego organizmu leżą bardzo głęboko - na poziomie komórkowym. Według ostatnich badań żywe komórki naszego organizmu są ciągle narażone na ataki związków chemicznych zwanychwolnymi rodnikami. Wynikiem tych ataków są uszkodzenia komórek ludzkich, które z czasem się kumulują, aż osiągną poziom, z którego nie ma odwrotu. Powstają schorzenia, które prowadzą nas na krawędź życia. I nie jest już ważne, na co umrzemy. Może to być zawał, udar, zator, wylew, nowotwór itp. O rodzaju schorzenia na które umrzemy, decydują geny.

Lecz musimy walczyć nie z poszczególnym schorzeniem, ale ze starzeniem się naszego organizmu, które jest właśnie przyczyną powstawania chorób, a te są związane z wolnymi rodnikami.

Jeżeli będziesz wiedział jak zapobiec powstaniu wolnych rodników, powstrzymasz starość oraz zachowasz doskonałe zdrowie. Podstawą tego są harmonizatory komórkowe (przeciwutleniacze - antyoksydanty), które neutralizują cząsteczki utleniające zarówno białka jak i tłuszcze, zwane wolnymi rodnikami.

Przyczyną przyspieszonego starzenia się i starości jest niedobór, i to czasami znaczny, odpowiednich, organicznych pierwiastków i elementów w naszym organizmie.

Nowoczesne środki farmakologiczne pozwalają złagodzić istniejące już schorzenia, lecz nie likwidują ich. Przykra prawda polega na tym, że większości śmiertelnych chorób można zapobiec, a nawet odwrócić ich bieg za pomocą dostarczenia naszemu organizmowi odpowiednich witamin i minerałów.

Trzeba wiedzieć, że przyczyną większości niszczących chorób nie są wirusy i bakterie, lecz skutki działania wolnych rodników, powstających z biegiem czasu. Właśnie starzenie się naszego organizmu jest jedyną poważną chorobą, której naprawdę trzeba się obawiać już po 25 roku życia.

Nowoczesne badania naukowe wykazują, że schorzenia degeneracyjne, takie jak nowotwór, schorzenia układu krwionośnego, serca, choroby reumatyczne, choroba Alzheimera, udar mózgu nie tworzą odrębnych schorzeń, lecz są przejawami działania procesów utleniania komórkowego, nasilającego się z wiekiem. Rola wolnych rodników w procesie starzenia sięwynosi 80 – 90 %. Z tego powodu leczenie odrębnego schorzenia nie ma większego sensu. Nawet przy tymczasowym zahamowaniu procesu rozwoju choroby, a przy ciągłym działaniuwolnych rodników, nastąpią nawroty schorzenia.

Musimy zahamować powstawanie nadmiaru wolnych rodników i jego skutek – przedwczesne starzenie się
naszego organizmu.

Sergey Karpov i Wiera Chmielewska
Artykuł jest fragmentem ebooka "Dieta surowa, która jest... smaczna" 



środa, 4 kwietnia 2012

Antyoksydanty walczą z chorobami


Skąd się biorą wolne rodniki w naszym organizmie.

Wolne rodniki powodują uszkodzenia białek, tłuszczów i zdrowych komórek.
W organizmie najwięcej wolnych rodników powstaje podczas procesu metabolizmu tlenu, a przecież każdy z nas musi oddychać aby żyć. Czasami, nazywane są one reaktywnymi formami tlenu. Powstają podczas fizjologicznych procesów w komórce. U zdrowego człowieka około 5% wdychanego tlenu przekształca się w wolne rodniki. Mogą się one także tworzyć podczas niedotlenienia, na skutek napromieniania promieniami ultrafioletowymi, opalania się, palenia papierosów, spożywania niektórych substancji chemicznych czy leków wywołujących tzw. procesy nadtleniania (oksydacyjne).

Duże ilości tych "złośliwych" cząstek powstaje w wyniku kontaktu ze spalinami wydobywającymi się z rur wydechowych samochodów.

To co za chwilę się dowiesz może byc dla Ciebie szokujące, jednak dobrze o tym wiedzieć.

Badania dowodzą że wolne rodniki mogą być przyczyną ponad 50 schorzeń.
Schorzeń, które wraz z rozwojem cywilizacji są coraz częstsze. Mam tutaj na myśli m.in. choroby niedokrwienia serca, miażdżycy, choroby nowotworowe, choroby trzustki czy chorobe Alzheimera.

wtorek, 3 kwietnia 2012

Więcej witaminy A+E


Zapewne wiesz iż medycyna lata temu poznała znaczenie tych związków w organizmie. 

Producenci m.in. kosmetyków korzystają z tej wiedzy aby produkować jeszcze lepsze i jeszcze skuteczniejsze kosmetyki i preparaty pielęgnacji ciała.

Poniżej artykuł p.Barbary Michalik pt. "Więcej witaminy A+E".


Wolne rodniki są cząsteczkami organicznych związków pozbawionymi jednego elektronu. Dążą więc za wszelką cenę do tego, aby uzupełnić brakujący elektron z cząsteczek związków znajdujących się w innych tkankach. Napotkawszy zdrowe cząsteczki, błyskawicznie wchodzą z nimi w reakcje i zabierają potrzebny im elektron. Powoduje to uszkodzenia białek, tłuszczów i kwasów nukleinowych zdrowych komórek, a także spustoszenie w naszych zasobach tlenowych. W efekcie wolne rodniki rujnują nam zdrowie i przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się organizmu. Naukowcy twierdzą, że mogą wywoływać nowotwory, artretyzm, miażdżycę naczyń, a w konsekwencji udar lub zawał serca.

Tworzą się one w naszym organizmie w sposób biologicznie naturalny, podczas procesów przemiany materii oraz rozpadu zużytych komórek. Jednak ich gwałtownemu namnażaniu się sprzyjają też stany zapalne, zwłaszcza przebiegające z gorączką, zażywanie wielu leków, a także stres, zanieczyszczenia powietrza, palenie papierosów, alkohol i środki chemiczne.

Jak z nimi walczyć?

Sposobem na wolne rodniki jest m.in. szybkie dostarczenie im elektronu do pary. Antidotum przewidzianym przez naturę są tzw. antyoksydanty, czyli po polsku przeciwutleniacze. Należą do nich m.in. witaminy A, C, E, beta-karoten i niektóre składniki mineralne. Ich elektrony są łatwym łupem, toteż antyoksydanty chronią organizm przed uszkodzeniami czynionymi przez wolne rodniki w zdrowych komórkach.

Przeciwutleniaczy można dostarczać organizmowi w tabletkach, ale znacznie lepiej jest tak skomponować jadłospis, by zawierał również odpowiednią pożywkę dla wolnych rodników. Gdy wchłoną brakujące im elektrony, staną się nieszkodliwe. Na przykład posiłek z mięsa upieczonego na grillu, bogatego w wolne rodniki, dobrze jest uzupełnić neutralizującymi je warzywami i owocami. Dobrze jest również chronić organizm przed stresem, stanami zapalnymi, które sprzyjają powstawaniu tych toksycznych cząsteczek.

To jest tylko jeden ze sposób w jaki możemy radzić sobie z wolnymi rodnikami.



poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Omega 3 w walce z rakiem


Dokładne przestrzeganie diety Dr Budwig dotyczy wyłącznie osób chorych na raka.

Jeśli chodzi o profilaktykę, tego wymogu nie ma. Zwracam na to uwagę, ponieważ  taką dietę jest ciężko utrzymać.

Dziś chcę tylko zwrócić szczególną uwagę na tłuszcze omega-3 jakie u nas są dostępne. Można je mianowicie kupić w postaci suplementów, różnych firm, za różne ceny i różnej jakości. Jak wiadomo wszem i wobec, najlepszym pożywieniem dla człowieka jest pokarm świeży niekonserwowany i nierafinowany. Ot, naturalny. Tak jak i człowiek jest Naturalny.

Tak więc, proszę zerknąć do załącznika i poznać źródło naturalnego tłuszczu omega-3.

ZDROWE TŁUSZCZE OMEGA-3.doc
78 KB Wyświetl Pobierz

niedziela, 1 kwietnia 2012

Światowe Atesty FDA



Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA)


Food and Drug Administration (FDA) - Agencja do spraw Żywności i Leków, jest w Stanach Zjednoczonych naczelną organizacją, zajmującą się kontrolą środków spożywczych i leków. Organizacja ta jest uważana, za najbardziej rygorystyczną na świecie instytucję kontrolującą i opiniującą żywność i leki. Stąd też wydanie przez nią pozytywnej opinii na temat danego produktu jest uznawane na całym świecie jako wyznacznik jakości i potwierdzenie braku negatywnego wpływu na zdrowie zastosowanych w nim składników.

Jakie należy spełnić warunki, aby taką opinię otrzymać?

Preparat ubiegający się o pozytywną opinię FDA musi być wyprodukowany zgodnie z normami GMP. Agencja do spraw Żywności i Leków dokładnie sprawdza preparat (posiadający certyfikat GMP) pod względem: jaki jest jego wpływ na organizm - chodzi o zbadanie, czy stosowanie produktu jest bezpieczne? Ocenia jego oznakowanie - wskazania producenta dotyczące zastosowania i dawkowania preparatu. Według FDA, suplement diety może zawierać takie substancje czynne jak: witaminy, składniki mineralne, aminokwasy, zioła lub inne surowce roślinne, enzymy, oleje z ryb. Suplement powinien być wytwarzany w postaci tabletek, pastylek, kapsułek, drażetek lub w formie płynu. Musi być oznakowany jako "suplement żywieniowy" - w Polsce dietetyczny środek spożywczy - i nie może być przedstawiany jako żywność konwencjonalna.

Uwaga dotycząca produktów różnych firm!

Od 1994 roku zgodnie z uchwałą amerykańskiego kongresu, suplementy nie podlegają przepisom jak sprzedaż leków i są zwolnione z obowiązku posiadania certyfikatu FDA.
Jednak ich producenci powinni poinformować swoich konsumentów, iż stosowane przez nich produkty nie zostały poddane kontroli FDA.