Strony

niedziela, 27 stycznia 2019

Magnez: Wspaniały dar dla twojego serca

Znalezione obrazy dla zapytania Magnez: Wspaniały dar dla twojego serca


Jeśli czasami masz chęć na orzechy albo czekoladę, jedz je!

Zawierają duże ilości magnezu. Ten wspaniały minerał pozwoli ci zachować pełnię zdrowia. Magnez rozluźnia mięsnie, a to sprawia, że serce się nie męczy, a ciśnienie krwi jest niskie. Dzisiaj wielu lekarzy zgadza się z tym, że magnez ma jednak znaczenie dla niektórych pacjentów. Jest wspomagającym środkiem leczniczym dla ludzi chorujących na migrenę i cukrzycę, a spożywanie odpowiednich ilości magnezu pomaga lepiej kontrolować te choroby. Jedną z najważniejszych misji magnezu jest współpraca z wapniem, co pomaga zachować przez całe życie mocne kości.

Dlaczego potrzebujesz magnezu?


Każda komórka twojego organizmu potrzebuje magnezu do produkcji energii. Magnez jest niezbędny do produkcji ponad 300 różnych enzymów, do przesyłania informacji wzdłuż nerwów i do tego, by mięśnie się rozkurczały. Potrzebujesz go po to, by kości i zęby były mocne, a także do tego, by serce kurczyło się, a ciśnienie krwi miało prawidłowe wartości. Wydaje się, że magnez pomaga w niektórych chorobach, takich jak cukrzyca i astma, i może być bardzo cenny w leczeniu zaburzeń rytmu serca.Potrzebujesz magnezu również do tego, by właściwie wykorzystywać inne witaminy i minerały. Na przykład witamina C i wapń działają lepiej, gdy w organizmie znajduje się sporo magnezu. Aby wszystkie te procesy przebiegały sprawnie, potrzebujesz dużo magnezu. 

I rzeczywiście w twoim organizmie znajduje się około 25 gramów tego minerału. Większość w kościach i zębach, ale jest on również w mięśniach i we krwi. Ilość magnezu we krwi ma bardzo duże znaczenie dla zachowania prawidłowych czynności organizmu. Tak jak potrzebujesz wapnia do
skurczów mięśni- przykładowo do kurczenia się mięśnia serca - potrzebujesz magnezu do tego, by się on rozkurczał. To jest powód, dla którego stężenia wapnia i magnezu w organizmie powinny być stałe.Musisz też mieć pewność, że otrzymujesz oba minerały w wystarczających ilościach. Jeśli masz niedobory obu, twój organizm będzie pozyskiwał je z kości i przenosił do krwi - co może doprowadzić do ich osłabienia.

Dla zrozumienia metabolizmu magnezu w organizmie ważne jest pamiętać, że jego stężenie w komórkach jest 20-krotnie wyższe niż we krwi. Sprawia to, że niedobór małej ilości magnezu we krwi może oznaczać niedobór dużej ilości w komórkach. Oznacza to również, że uzupełnienie
magnezu (w przypadku rozpoczęcia suplementacji) przy jego deficycie w komórkach musi trochę potrwać. Nie mam pełnych danych na ten temat, szacuję ten czas jednak na 2-4 tygodnie.

Referencyjne normy spożycia (DRI) MAGNEZU:


W 1989 roku obniżono nieco dawki zalecanego dziennego spożycia (RDA) dla magnezu, szczególnie dla dzieci i kobiet w ciąży. Jak zwykle, w uzasadnieniu podano, że większość ludzi otrzymuje mniejsze ilości magnezu niż wynoszą obniżone dawki, a mimo to są wystarczająco zdrowi.
W 1997 zalecane dawki dziennego spożycia magnezu nieco zwiększono, gdy wprowadzono nowe referencyjne normy spożycia (DRI). Poniżej przedstawiono nowe zalecane dawki. Mimo,
że nowe referencyjne normy spożycia (DRI) są wyższe niż stare dawki zalecanego dziennego spożycia (RDA), wielu badaczy nadal uważa, że są one niższe, niż dawka optymalna. Wielu dietetyków i lekarzy zaleca, by osoby dorosłe przyjmowały 500 mg magnezu dziennie. Ta ilość może
przyczynić się do zachowania prawidłowego ciśnienia krwi oraz zapobiec chorobom serca.

Referencyjne normy spożycia (DRI) magnezu (dziennie)
Niemowlęta:
0-6 m.ż. - 30mg
7-12 m.ż. - 75mg

Dzieci i młodzież:
1-3 r.ż. - 8Omg
4-8 r.ż. - 130mg
9-13 r.ż. - 240mg
14-18 r.ż. - 410mg (chłopcy)
14-18 r.ż. - 360mg (dziewczęta)

Dorośli:
Mężczyźni 19-30 r.ż. - 400mg
Mężczyźni 31 + - 420mg
Kobiety 19-30 r.ż. - 310mg
Kobiety 31 + - 320mg

Kobiety ciężarne:
< 18r.ż. - 400mg
19-30 r.ż. - 350mg
31-50 r.ż. - 360mg



czwartek, 24 stycznia 2019

Rola glutaminy w terapii onkologicznej

Znalezione obrazy dla zapytania Rola glutaminy w terapii onkologicznej

Diagnoza - RAK. 

Nie ma prawie człowieka, który nie zetknął by się z kimś chorym na raka. Choroba nowotworowa jest w każdym wypadku bardzo silnym stresem zarówno dla pacjenta, jak i jego rodziny.
Leczenie pacjentów według standardów medycyny akademickiej to przede wszystkim chirurgia, chemioterapia oraz radioterapia. Lekarze jednak bardzo niechętnie sięgają po substancje, które mogłyby wspomóc tę formę terapii, nie mówiąc już o zastosowaniu terapii metodami
alternatywnymi, nawet w przypadku tych pacjentów, u których chemio- i radioterapia nie dają żadnych szans na wyleczenie a leczenie chirurgiczne jest niemożliwe.

Chciałabym skupić się na jednym związku chemicznym i przedstawić podsumowanie wyników badań w zakresie zastosowania w terapii nowotworów tego dość prostego związku, powszechnie stosowanego przez kulturystów, a mianowicie - GLUTAMINY.

Glutamina jest jednym z 20 aminokwasów powszechnie występującym we wszystkich białkach. Organizm człowieka może go sobie zsyntetyzować. A jednak jest on niezwykły. Jego niezwykłość związana jest z kilkoma aspektami. Oto one:

1. Pierwszy etap spalania niemal wszystkich aminokwasów to zamiana ich w mięśniach na glutaminę oraz w mniejszym stopniu na alaninę. W tej postaci są one wytransportowywane z mięśni, a następnie zużywane przez inne tkanki jako paliwo . Z tego powodu glutamina pomaga zaoszczędzić wszystkie pozostałe aminokwasy.

2. Glutamina jest bardzo szybkim, priorytetowym paliwem dla nabłonka jelitowego i układu odpornościowego, bardzo ważnych układów, które w walce z nowotworem muszą działać sprawnie. Glutamina szybko wchodzi w szlak metaboliczny spalania, gdyż bardzo łatwo zamienia się w kwas
glutaminowy, który następnie łatwo zamienia się w kwas alfa-ketoglutarowy - jeden z aminokwasów cyklu Krebsa w mitochondriach.

3. Synteza glutaminy może zajść w każdej komórce. Jednak w warunkach niedoboru energii w komórce jej synteza spada. Jest to związane z tym, ze zamiana kwasu glutaminowego w glutaminę wymaga dostarczenia porcji energii.

4. Glutamina jest generalnie kiepskim paliwem dla komórek nowotworowych. Wynika to z faktu, że wchodzi ona do cyklu Krebsa przed kompleksem dehydrogenazy bursztynianowej. - enzymu występującego jedynie w mitochondriach, a nie występującego, jak większość pozostałych enzymów cyklu Krebsa, również w cytoplazmie komórki. Wiadomym jest, że komórki większości nowotworów w większym stopniu wytwarzają energię z cukru w glikolizie beztlenowej, a w mniejszym stopniu ze spalania tłuszczu w mitochondriach. Jej podawanie przynosi więc więcej korzyści organizmowi, który potrafi lepiej korzystać z produkcji energii w mitochondriach, niż nowotworowi, który ma tę
zdolność upośledzoną.Średnio patrząc, im bardziej złośliwy jest nowotwór, tym w mniejszym stopniu potrafi on wytwarzać energię w mitochondriach i tym większy może być potencjalnie zysk z zastosowania glutaminy.

5. Glutamina jest niezbędnym składnikiem dla syntezy głównego wewnątrzkomórkowego antyoksydanta i detoksykanta - glutationu. Bez glutaminy stężenie glutationu szybko spada i komórka łatwo podlega degeneracji, szczególnie w warunkach stosowania chemio- i radioterapii.

Chciałabym się jednak skupić na właściwościach glutaminy, jako czynnika zmniejszającego uboczne
działania chemio- i radioterapii oraz nasilającego ich działanie terapeutyczne.

Dla zdrowych osób glutamina jest aminokwasem neutralnym i mało istotnym. Jest też aminokwasem najbardziej obficie występującym, obejmującym 60% puli wolnych aminokwasów we krwi. Ponieważ glutamina zawiera 2 grupy aminowe może być także aminokwasem najbardziej
uniwersalnym . Jako priorytetowe paliwo dla szybko dzielących się komórek : enterocytów, kolonocytów, limfocytów i fibroblastów, jest pod tym względem bardziej efektywna niż glukoza. Dostarcza ona też substratów do syntezy puryn i pirymidyn potrzebnych do syntezy DNA i RNA. W nerkach glutamina jest włączona do równowagi kwasowo zasadowej poprzez produkcję amoniaku .

W okresach zwiększonego stresu metabolicznego glutamina jest uwalniana z mięśni szkieletowych a stężenie wewnątrz komórkowej glutaminy spada o ponad 50% . Roth i inni odkrył, że u pacjentów
z sepsą otrzewnową przeżycie było zależne od wewnątrzkomórkowego stężenia glutaminy. Chociaż organizm może syntetyzować glutaminę jest ona obecnie traktowana w okresach katabolizmu jako aminokwas deficytowy.

Szybkość syntezy glutaminy nie może być utrzymana na wysokim poziomie w okresie stresu. Furst i in. sugerują, że w okresie stresu może być konieczne uzupełniania glutaminy w dawce 15-35g, aby ochronić glutaminę mięśniową, utrzymać integralność jelit, dostarczyć paliwo dla komórek o szybkim metabolizmie i poprawić ogólną równowagę azotową
.





sobota, 5 stycznia 2019

Czy guarana to tylko tabletka zawierająca kofeinę?

Znalezione obrazy dla zapytania Czy guarana to tylko tabletka, zawierajÄ…ca kofeinÄ™?

Kofeina zawarta w guaranie, zwana również guaraniną, działa wraz z innymi substancjami zawartymi w tej roślinie, dając w sumie inny efekt niż sama kofeina, zawarta np. w kawie. 

Ponadto działanie guaraniny nie daje tak gwałtownych reakcji fizycznych, jakie wywiera na nas kawa.  Bezpieczeństwo stosowania guarany Guarana wykorzystywana jest w regionie Amazonki od tysięcy lat, bez jakiejkolwiek szkody dla organizmu. Obecnie, w okresie zwiększonego zainteresowania tą rośliną, przeprowadzono wiele badań, również klinicznych, które określiły bezpieczne dawki guarany.
Stwierdzono także, że od guarany nie można się uzależnić i nie wykazuje ona negatywnego wpływu na sen, co ma miejsce w przypadku kofeiny. Guarana jest łagodniejsza dla układu pokarmowego niż większość innych postaci kofeiny. Dlatego też jest przez wiele osób preferowana jako alternatywa kawy.

Guarana to nie tylko tabletka, czy herbatka. Guarana to również piękna i oryginalna biżuteria kobiet i mężczyzn w Amazonii.


piątek, 4 stycznia 2019

Działanie GUARANY

Znalezione obrazy dla zapytania Działanie GUARANY


Zwiększa energię, bystrość umysłu, wzmaga koncentrację uwagi, usuwa zmęczenie, zwiększa przepływ krwi przez naczynia mózgowe, wzmaga wydzielanie hormonów i enzymów trawiennych, hamuje ośrodek snu i pobudza ośrodek czuwania, usprawnia przewodnictwo nerwowe, reguluje gospodarkę wodną w organizmie.

Gaurana należy do grupy substancji , działające stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy. Powodują wydzielanie hormonów i neuroprzekaźników (np. adrenaliny czy dopaminy) co objawia się zwiększeniem wydolności psychicznej i fizycznej oraz euforią.

Działa analeptycznie. Uwrażliwia na lepszy odbiór składników stymulujących receptory dopaminy.
Pobudza ośrodkowy układ nerwowy oraz ośrodki wegetatywne: oddechowy, naczynioruchowy i nerwu błędnego.
Pobudza równomiernie korę mózgową (zwiększa sprawność myślenia, znosi zmęczenie psychiczne i fizyczne).
Przyśpiesza przemianę materii, zwiększając zapotrzebowanie na tlen.
Zmniejsza napięcie mięśni gładkich naczyń krwionośnych.
Pobudza wydzielanie soku żołądkowego.
Działa moczopędnie.
Wchłania się dobrze z przewodu pokarmowego i po zmetabolizowaniu wydala się z moczem.
Stosowana w ostrym zatruciu alkoholem, atropiną, w zapaści w przebiegu chorób zakaźnych, niedociśnieniu, stanach wyczerpania fizycznego i umysłowego.

UWAGA!!!Jej nadmiar w ilości 10 gram dziennie powoduje wypłukiwanie magnezu,
dlatego zawsze warto ją podawać wraz z magnezem.




czwartek, 3 stycznia 2019

GUARANA - indiański dar od Boga

Znalezione obrazy dla zapytania GUARANA - indiański dar od Boga

Guarana występuje w całym dorzeczu Amazonki i Pary (Brazylia). 

Od niepamiętnych czasów guarana była znana ludom tubylczym tych rejonów, które zażywały ją w różnych postaciach dla podniesienia sprawności fizycznej i psychicznej w stanach wzmożonego wysiłku. Guaranę odkrył w XVIII w. niemiecki botanik Paullini, nazwa botaniczna guarany pochodzi
właśnie od jego nazwiska: Paullinia Cupana.

Indianie, zamieszkujący amazońskie lasy deszczowe, od tysięcy lat czerpią korzyści zdrowotne z guarany, nazywanej przez nich "darem od Boga", czy też "eliksirem młodości". Nazwa potoczna "Guarana" pochodzi od plemienia Guarani żyjącego w Brazylii. Dzięki swoim orzeźwiającym właściwościom przez wieki wykorzystywana była przez Indian z dorzecza Amazonki.

Guarana (Paulinia cupana) to roślina pnąca, dająca czerwone jagody, z których pochodzi jej terapeutyczna moc. Tradycyjnie, guarana była zabierana przez Indian w każdą dalszą podróż. Spożywana jako napar, dodawała energii i witalności, co było nieodzowne również w trakcie
długich i męczących polowań. Znane są również doniesienia o wykorzystywaniu w dorzeczu Amazonki guarany jako środka płatniczego używanego w handlu.
Guarana wykazuje szerokie spektrum dobroczynnego działania na organizm, m. in. zwiększa wytrzymałość, uodparnia na stres fizyczny i psychiczny. Poprzez stymulowanie pracy mózgu, poprawia koncentrację. Jest pomocna przy bólach głowy, zwłaszcza migrenach. 

Niektórzy twierdzą, że posiada również właściwości afrodyzjaka


środa, 2 stycznia 2019

GUARANANINA - KOFEINA, ALE ZUPEŁNIE INACZEJ

Znalezione obrazy dla zapytania GUARANANINA - KOFEINA, ALE ZUPEŁNIE INACZEJ


Czy guarana to tylko tabletka, zawierająca kofeinę?

Powszechna jest opinia, że guarana to tylko kofeinowa pigułka. Nie jest to prawdą, bowiem kofeina jest prostą substancją, wywierającą określone działanie na organizm. Natomiast kofeina zawarta w guaranie, zwana również guaraniną, działa wraz z innymi substancjami zawartymi w tej roślinie,
dając w sumie inny efekt niż sama kofeina, zawarta np. w kawie. Ponadto działanie guaraniny nie daje tak gwałtownych reakcji fizycznych, jakie wywiera na nas kawa.

Guarana wykorzystywana jest w regionie Amazonki od tysięcy lat, bez jakiejkolwiek szkody dla organizmu. Obecnie, w okresie zwiększonego zainteresowania tą rośliną, przeprowadzono wiele badań, również klinicznych, które określiły bezpieczne dawki guarany. 

Stwierdzono także, że od guarany nie można się uzależnić i nie wykazuje ona negatywnego
wpływu na sen, co ma miejsce w przypadku kofeiny.








wtorek, 1 stycznia 2019

Co to jest guarana?

Znalezione obrazy dla zapytania Co to jest guarana?

Guarana to roślina dająca dobrą kondycję i lepsze samopoczucie. 

Działa orzeźwiająco, przede wszystkim dzięki wysokiej koncentracji naturalnej kofeiny. Zawiera do 6% kofeiny, czyli trzy razy więcej niż naturalna kawa. Uważa się, że jest to najsilniejszy, naturalnie występujący środek spożywczy, zawierający kofeinę. W przeciwieństwie do kawy jest mniej
szkodliwa i dłużej działa. Działanie jej utrzymuje się do 6 godzin.
Połączenie kofeiny z guaraną jest najlepszą kombinacją dla uprawiających każdą dyscyplinę sportową. Kofeina działa natychmiast, a guarana podtrzymuje dalsze jej działanie. Guarana podwyższa wytrzymałość, dzięki czemu można dłużej trenować i spalić więcej tłuszczu. Podczas zmęczenia stosowana jest jako środek stymulujący. Odświeża przed wysiłkiem. Jest przydatna przy wysiłkach krótkich i beztlenowych. Przy wysiłkach długich i tlenowych zwiększa energię i oszczędza glikogen w wątrobie i mięśniach, dzięki spalaniu tkanki tłuszczowej. Zawarta w Guaranie kofeina jest czynnikiem termogenicznym, dzięki czemu pobudza przemianę materii oraz wpływa na szybsze spalanie kalorii, a w upalne dni przyjemnie schładza organizm. Ma zastosowanie przy leczeniu celulitu, posiada skutki lipolityczne i rozciągające.

 W czasie stosowania diety hamuje uczucie głodu. Guarana wspomaga efektywność i wydajność treningu, przeciwdziała fazie katabolicznej oraz przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku fizycznym. Ulepsza czujność psychiczną, powoduje oddalenie zmęczenia, zwiększa wytrwałość i odporność fizyczną.

Zastosowanie w przypadku:
- obniżenie życiowej energii
- osłabienie potencji
- osłabienie odporności
- zmęczenie psychiczne i fizyczne, syndrom asteniczny
- zaburzenia koncentracji, pamięci, roztargnienie
- bóle głowy, migreny
- zaburzenia krążenia na tle niedociśnienia
- zawroty głowy
- zmęczenie po długich przelotach samolotem
- okres rekonwalescencji po ciężkich chorobach, operacjach
- depresje, stresy
- podatność na przeziębienia
- meteoropatia
- wysoki poziom cholesterolu we krwi
- rozstrój żołądka
- otyłość, cellulit