Strony

piątek, 16 października 2020

Czy możesz mieć niedobory witamin i minerałów?




Sprawdź i zareaguj, zanim pojawią się problemy.


Niedobory składników odżywczych dość szybko prowadzą do pewnych symptomów ostrzegając, iż w organiźmie zaczyna się coś dziać nie tak jak należy. Natomiast dopiero po pewnym czasie dochodzi do problemów, bóli, dolegliwości, a w konsekwencji także do chorób.

Istotna jest więc umiejętność dostrzegania i interpretowania sygnałów, które wysyła nasz organizm. Jednocześnie jest to dla nas możliwość przeprowadzenia swego rodzaju testu, którego wynik może nas poinformować o niedoborach niektórych składników odżywczych, a w szczególności witamin. Z dość dużym przybliżeniem możemy więc bez wykonywania szczegółowych badań określić czy mamy niedobory witamin, a jeśli tak to których.

Testy mogą być wskaźnikiem poziomu zaopatrzenia organizmu w przynajmniej niektóre składniki odżywcze, a w szczególności w witaminy i minerały. Pojawiające się symptomy mogą być wskaźnikiem naciągających, lub już istniejących nieprawidłowego funkcjonowania organizmu, a wręcz chorób.

Test nie może zastępować stosownych badań i analiz, lecz może być doskonałym wstępem do skierowania swojej uwagi na określone elementy, pogłębienia wiedzy i podjęcia stosownych działań profilaktycznych, lub leczniczych w oparciu o właściwe procedury.
Testy mogą mieć jedynie charakter ogólny i nie mogą być brane pod uwagę jako wiarygodne badania z punku widzenia medycznego. 

Aby sprawdzić czego dokładnie potrzebuje twój organizm sugerowane jest korzystanie z Indywidualnego Programu Ochrony Zdrowia, który potrafi zaprezentować i wskazać zastosowania praktyczne.





wtorek, 13 października 2020

Suplementacja.....dlaczego?


Wystarczy wziąć ogólnodostępne tabele z normami zapotrzebowania ludzkiego na poszczególne składniki, oraz tabele mówiące o zawartości tychże składników w poszczególnych potrawach i obliczyć ile danej potrawy należy spożyć, aby dostarczyć odpowiedniej ilości danej witaminy, czy składnika mineralnego.


Przykładowo: naukowcy z Uniwersytetu Harwardskiego sugerują spożywanie 800 mcg kwasu foliowego dziennie.Dla uzyskania dziennej dawki 800 mcg kwasu foliowego należałoby w ciągu
dnia spożyć: 6 szklanek soku pomarańczowego, 11 porcji sałaty, 33 jajka, lub 7 porcji brokułów.
To tylko dla zapewnienia jednego składnika. A co z pozostałymi?

Zobaczmy to na przykładzie jednej multiwitaminy. Zawiera ona:
Witamina C 45 mg,
Niacyna 20 mg
Witamina E 10 mg
Pantotenian wapnia 9 mg
Beta karoten 2,1 mg
Witamina B2 (ryboflawina) 1,8 mg
Witamina B6 1,4 mg
Witamina B1 (tiamina) 1,2 mg
Witamina A 350 mcg
Biotyna 0,1 mg
Kwas foliowy 200 mcg
Witamina D3 2,5 mcg
Witamina B12 2 mcg
Wapń 265 mg
Fosfor 115 mg
Magnez 109 mg
Cynk 18 mg
Żelazo 10 mg
Mangan 4 mg
Miedź 1,6 mg
Jod 140 mcg

Są to wartości przyjmowanie jako normy zapotrzebowania dla człowieka dorosłego w Europie. Co musielibyśmy zrobić, aby dostarczyć takiej ilość witamin i pierwiastków dla naszego organizmu?
Zjeść:

8 jajek - witamina B12
5,25 awokado - kwas pantotenowy
4 średnie morele - beta karoten
177 g. wątróbki - niacyna
2 średnie banany
10 szparagów - kwas foliowy
71 g. truskawek witamina C
156 g. orzechów - witamina E
1 szklana mleka - wapń
13,5 kromek chleba - tiamina
170 g. ryby - magnez
1,53 kg fasoli - cynk

Jeżeli nawet zjadałbyś takie ilości pożywienia (codziennie???) to bardzo szybko zostałbyś osobą nieprawdopodobnie otyłą, gdyż wymieniona ilość żywności daje to ok. 5500 kalorii.Czy masz jeszcze wątpliwości, że suplementacja jest warunkiem sine qua non (niezbędnym warunkiem) dla zachowania/odzyskiwania zdrowia?

Ponadto, poza samą potrzebą suplementacji - zażywania witamin i minerałów potrzebna jest jeszcze stosowana wiedza  - powinieneś we własnym interesie zdrowotnym takie informacje zdobywać z dobrego, wiarygodnego źródła. Także moralną odpowiedzialnością sprzedawców suplementów jest
stosowną wiedzę posiadać i zgodnie z nią produkty rekomendować.

Ważne!Suplementy należy popijać wyłącznie czystą wodą


Od powyższej zasadny nie powinno być żadnych odstępstw. Wykorzystywanie do tego celu mleka, czy soków owocowych (a szczególnie cytrusowych) może powodować zaburzenia wchłaniania niektórych składników, lub znacznie zwiększyć wchłanialność innych.

Bardzo ważne!

Co z tego, że nawet jeśli łykasz dobre witaminy a masz zanieczyszczone jelito grube, zburzona perystaltyka. Powoduje to brak, lub bardzo ograniczone wchłanianie niezbędnych składników. Przykładowo, nie wytwarzają się w wystarczającej ilości min. Witaminy z grupy B, co już
od razu kwalifikuje się do suplementacją witaminą B Complex.

Cała para może pójść w gwizdek, jeśli masz zanieczyszczony przewód pokarmowy i jeżeli wraz z suplementacją, a najlepiej przed, nie podejmiesz działań zmierzających do skutecznego oczyszczania układu trawiennego i detoksykacji organizmu.