Strony

czwartek, 19 listopada 2020

Co musisz wiedzieć zanim kupisz suplementy?



Najwięcej pieniędzy tracisz bezproduktywnie kupując preparaty reklamowane w środkach masowego przekazu.

Niezależnie od kwestii omawianych w części naturalne, a sztuczne, gdyż są to zwykle produkty syntetyczne, wynika to zasad marketingu i ekonomii - w cenę produktu jest wliczony koszt reklamy i zwykle wynosi on od 20 do 40% ceny finalnej. Oznacza to nic innego, niż tylko to, że kupując reklamowany preparat TO TY PŁACISZ ZA REKLAMĘ.

Ponadto, dla zachęcenia sprzedawców finalnych, producenci proponują wysokie marże, które w przypadku aptek przekraczają nawet 100%. Tak więc właściciele aptek zarabiają na tym nie standardowe 30%, lecz często jest to 50 do 100% narzutu na cenę hurtową.

Zakup preparatów witaminowych w supermarketach i sklepach spożywczych to kolejna pomyłka z punku widzenia zdrowotnego i gospodarki finansowej. Tu właśnie znajdują się preparaty klasy popularnej, czyli "z dolnej półki" cenowej, lecz przede wszystkim wartościowej z punktu widzenia
wartości dla zdrowia. Nie przeprowadzono w tej kwestii badań wystarczająco jasno potrafiących dać odpowiedź na pytanie jaka jest ich wartość zdrowotna, bo nikt nie ma interesu by wydawać na to pieniądze. Przynoszą więcej szkód, niż korzyści. 

W szczególności, że są nagminnie w nich stosowane sztuczne słodziki w rodzaju aspartamu, który szczególnie przy częstym korzystaniu zeń (a jest go pełno w wielu produktach) może powodować bardzo daleko idące negatywne skutki zdrowotne, z tzw. "lasowaniem się mózgu" włącznie.



wtorek, 3 listopada 2020

Witaminy, a wspomaganie leczenia i rehabilitacji.





Większość ludzi wie, że w przypadkach przeziębienia dobrze jest przyjmować witaminę C, lecz zwykle wiedza ta nie wykracza zbyt daleko poza takie rady. 

Tymczasem rola suplementów witaminowo-mineralnych w leczeniu jest ogromna i ci, którzy dysponują stosowną wiedzą i możliwościami technicznymi mogą osiągać bardzo dobre efekty lecznicze.

Generalnie, należy pamiętać, że termin: leczenie jest zarezerwowany dla lekarzy i zawodów doń pokrewnych, więc możemy mówić albo o samoleczeniu, na własną odpowiedzialność, lub też o współpracy z osobami i placówkami, które mają stosowane uprawnienia.

Niestety, zarówno "w realu", jak i szczególnie w Internecie znajduje się sporo sprzedawców i akwizytorów usiłujących w różnej formie podszywać się pod działania zarezerwowane prawnie dla zawodów objętych licencjonowaniem.Nie zmienia to faktu, że pomimo ogromnych możliwości dostępnych dzięki suplementom przytłaczająca większość lekarzy nie wykorzystuje istniejących możliwości, nie ma wystarczającej wiedzy na ich temat

Jaka jest więc alternatywa?


"Podpięcie się" pod osoby i placówki dysponujące stosownymi uprawnieniami i możliwościami, które znają, stosują i mają w tym doświadczenie. 

Nie ma ich jeszcze zbyt wiele, lecz efekty jakie pojawiają się w wyniku głębokiej wiedzy lekarzy, ich doświadczeniu i odpowiednich preparatów są nie tylko skuteczne w wielu chorobach i przy wspomaganiu rehabilitacji, lecz potrafią wręcz zadziwiać zarówno pacjentów jak i przedstawicieli medycyny akademickiej, z tym także tych najbardziej nobilitowanymi z tytułami profesorskimi.



piątek, 16 października 2020

Czy możesz mieć niedobory witamin i minerałów?




Sprawdź i zareaguj, zanim pojawią się problemy.


Niedobory składników odżywczych dość szybko prowadzą do pewnych symptomów ostrzegając, iż w organiźmie zaczyna się coś dziać nie tak jak należy. Natomiast dopiero po pewnym czasie dochodzi do problemów, bóli, dolegliwości, a w konsekwencji także do chorób.

Istotna jest więc umiejętność dostrzegania i interpretowania sygnałów, które wysyła nasz organizm. Jednocześnie jest to dla nas możliwość przeprowadzenia swego rodzaju testu, którego wynik może nas poinformować o niedoborach niektórych składników odżywczych, a w szczególności witamin. Z dość dużym przybliżeniem możemy więc bez wykonywania szczegółowych badań określić czy mamy niedobory witamin, a jeśli tak to których.

Testy mogą być wskaźnikiem poziomu zaopatrzenia organizmu w przynajmniej niektóre składniki odżywcze, a w szczególności w witaminy i minerały. Pojawiające się symptomy mogą być wskaźnikiem naciągających, lub już istniejących nieprawidłowego funkcjonowania organizmu, a wręcz chorób.

Test nie może zastępować stosownych badań i analiz, lecz może być doskonałym wstępem do skierowania swojej uwagi na określone elementy, pogłębienia wiedzy i podjęcia stosownych działań profilaktycznych, lub leczniczych w oparciu o właściwe procedury.
Testy mogą mieć jedynie charakter ogólny i nie mogą być brane pod uwagę jako wiarygodne badania z punku widzenia medycznego. 

Aby sprawdzić czego dokładnie potrzebuje twój organizm sugerowane jest korzystanie z Indywidualnego Programu Ochrony Zdrowia, który potrafi zaprezentować i wskazać zastosowania praktyczne.





wtorek, 13 października 2020

Suplementacja.....dlaczego?


Wystarczy wziąć ogólnodostępne tabele z normami zapotrzebowania ludzkiego na poszczególne składniki, oraz tabele mówiące o zawartości tychże składników w poszczególnych potrawach i obliczyć ile danej potrawy należy spożyć, aby dostarczyć odpowiedniej ilości danej witaminy, czy składnika mineralnego.


Przykładowo: naukowcy z Uniwersytetu Harwardskiego sugerują spożywanie 800 mcg kwasu foliowego dziennie.Dla uzyskania dziennej dawki 800 mcg kwasu foliowego należałoby w ciągu
dnia spożyć: 6 szklanek soku pomarańczowego, 11 porcji sałaty, 33 jajka, lub 7 porcji brokułów.
To tylko dla zapewnienia jednego składnika. A co z pozostałymi?

Zobaczmy to na przykładzie jednej multiwitaminy. Zawiera ona:
Witamina C 45 mg,
Niacyna 20 mg
Witamina E 10 mg
Pantotenian wapnia 9 mg
Beta karoten 2,1 mg
Witamina B2 (ryboflawina) 1,8 mg
Witamina B6 1,4 mg
Witamina B1 (tiamina) 1,2 mg
Witamina A 350 mcg
Biotyna 0,1 mg
Kwas foliowy 200 mcg
Witamina D3 2,5 mcg
Witamina B12 2 mcg
Wapń 265 mg
Fosfor 115 mg
Magnez 109 mg
Cynk 18 mg
Żelazo 10 mg
Mangan 4 mg
Miedź 1,6 mg
Jod 140 mcg

Są to wartości przyjmowanie jako normy zapotrzebowania dla człowieka dorosłego w Europie. Co musielibyśmy zrobić, aby dostarczyć takiej ilość witamin i pierwiastków dla naszego organizmu?
Zjeść:

8 jajek - witamina B12
5,25 awokado - kwas pantotenowy
4 średnie morele - beta karoten
177 g. wątróbki - niacyna
2 średnie banany
10 szparagów - kwas foliowy
71 g. truskawek witamina C
156 g. orzechów - witamina E
1 szklana mleka - wapń
13,5 kromek chleba - tiamina
170 g. ryby - magnez
1,53 kg fasoli - cynk

Jeżeli nawet zjadałbyś takie ilości pożywienia (codziennie???) to bardzo szybko zostałbyś osobą nieprawdopodobnie otyłą, gdyż wymieniona ilość żywności daje to ok. 5500 kalorii.Czy masz jeszcze wątpliwości, że suplementacja jest warunkiem sine qua non (niezbędnym warunkiem) dla zachowania/odzyskiwania zdrowia?

Ponadto, poza samą potrzebą suplementacji - zażywania witamin i minerałów potrzebna jest jeszcze stosowana wiedza  - powinieneś we własnym interesie zdrowotnym takie informacje zdobywać z dobrego, wiarygodnego źródła. Także moralną odpowiedzialnością sprzedawców suplementów jest
stosowną wiedzę posiadać i zgodnie z nią produkty rekomendować.

Ważne!Suplementy należy popijać wyłącznie czystą wodą


Od powyższej zasadny nie powinno być żadnych odstępstw. Wykorzystywanie do tego celu mleka, czy soków owocowych (a szczególnie cytrusowych) może powodować zaburzenia wchłaniania niektórych składników, lub znacznie zwiększyć wchłanialność innych.

Bardzo ważne!

Co z tego, że nawet jeśli łykasz dobre witaminy a masz zanieczyszczone jelito grube, zburzona perystaltyka. Powoduje to brak, lub bardzo ograniczone wchłanianie niezbędnych składników. Przykładowo, nie wytwarzają się w wystarczającej ilości min. Witaminy z grupy B, co już
od razu kwalifikuje się do suplementacją witaminą B Complex.

Cała para może pójść w gwizdek, jeśli masz zanieczyszczony przewód pokarmowy i jeżeli wraz z suplementacją, a najlepiej przed, nie podejmiesz działań zmierzających do skutecznego oczyszczania układu trawiennego i detoksykacji organizmu. 




czwartek, 3 września 2020

Suplementacja? Tak, ale dlaczego?

Suplementy diety - dlaczego tak chętnie po nie sięgamy? - Fakty Oświęcim


Zaburzenia wchłaniania w przewodzie pokarmowym


Z powodu postępu cywilizacji, zmian w diecie i stylu życia nastąpiły istotne zmiany w zawartości przewodu pokarmowego współczesnego człowieka. Obecność określonych białek, enzymów, bakterii, lub związków chemicznych na ścianie jelit może powodować utrudnienie, lub wręcz uniemożliwienie wchłaniania wielu składników pokarmowych. Także częste dzisiaj przyjmowanie dużych ilości leków powoduje uszkodzenia mechaniczne, lub chemiczne na wielu odcinkach przewodu pokarmowego, a
także organów odpowiadających za oczyszczanie organizmu.

Stresy

Tempo życia, stresujący zawód, zaburzenia osobowości, patologiczne stany psychiczne wywołane różnymi czynnikami to tylko niektóre czynniki tej niewidocznej na pozór sfery życia, która dla odzyskiwania stanu równowagi przez organizm wymaga uzupełniania składników poprzez
suplementację.

Środki antykoncepcyjne i hormonalne


W szczególności dotyczy to kobiet, choć oczywiście nie tylko. Przyjmowanie wspomnianych preparatów, niezależnie od ich formy zawsze powoduje zaburzenia w ustroju, a z całą pewnością ewidentnie ogranicza wchłanianie przede wszystkim witamin grupy B, oraz żelaza.Antykoncepcja hormonalna to bezwzględne zalecenie do stosowania suplementacji naturalnymi preparatami witaminowo-mineralnymi!

Uwaga! Nie należy przyjmować jednocześnie syntetycznej witaminy C razem z hormonalnymi pigułkami antykoncepcyjnymi, gdyż może to znacznie podnieść poziom estrogenów do poziomu zwiększającego ryzyko zachorowania na raka piersi.

Korzystanie z chlorowanej wody


Taka woda poza zabijaniem drobnoustrojów chorobotwórczych ma znacznie więcej wad. Według Światowej Organizacji Zdrowia chlorowanie wody powoduje postanie ponad pięćdziesięciu związków rakotwórczych. Jeśli chlor zabija bakterie to dlaczego miałby dla ludzkich komórek być pożyteczny? Lista szkodliwego działania chlorowanej wody jest długa.Tym nie mniej wiele efektów jej działania
nie jest kojarzone z korzystaniem w chlorowanej wody. Przykładowo sucha, matowa skóra, cienkie, pozbawione połysku włosy i tendencja od ich wypadania, to typowe symptomy u ludzi, którzy piją duże ilości chlorowanej wody. Wypłukuje ona krzem z organizmu, co wywołuje wiele problemów w organiźmie, a w szczególności ze skórą, włosami, paznokciami. Chlor i jego trujące związki sprzyjają powstawaniu alergii dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Niszczy on także strukturę
śluzówek, ułatwiając penetrację alergenu w głąb tkanek do krwi, wywołują u chorych z alergią napady astmy, kaszlu, kataru.

Ponadto w wodzie, z której korzystamy często znajduje się kadm, niszczący, min. nerki i układ krwiotwórczy, ołów mangan - związku rakotwórcze, nikiel częsty alergen w chorobach skóry (min. atopowe zapalenie skóry), oraz alergie przewodu pokarmowego i płuc, fluor niszczący układ odpornościowy, a ponadto przemysłowe zanieczyszczenia w rodzaju siarczanów, czy azotanów i temu podobnych.Najlepsza znana metoda oczyszczania wody to filtr z węgla prasowanego (ale NIE zwykły, tzw. filtr węglowy) w połączeniu z bakteriobójczą lampą ultrafioletową.


Indywidualności biochemiczne


Stosunkowo niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, lecz jeżeli byśmy umieścili w wyizolowanych warunkach kilka osób, podawalibyśmy im dokładnie takie same pokarmy, a tym samym składzie, w takiej samej ilości, przez taki sam okres czasu, to każda osoba miałaby organizm odżywiony w zupełnie różnym stopniu. Powód jest bardzo prozaiczny:

-Każdy z nas jest indywidualnością biochemiczną


Nie istnieje tak naprawdę tzw. "statystyczny Polak", czy "przeciętny Kowalski", choć wiele instytutów i instytucji opracowało tzw. normy i chciałoby "upchnąć" nas w nie i narzucać "jedynie słuszny sposób
odżywiania".

Tymczasem, poza tym, że bardzo się różnimy biochemicznie, i genetycznie, to dodatkowo typ metaboliczny człowieka zmienia się z wiekiem, modyfikacjami diety, warunkami otaczającymi nas, spożywanymi preparatami, itp.

Wieloletnie badania dowiodły ponad wszelka wątpliwość, że sposób odżywiania wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie, a niewłaściwa dieta, niedobory pierwiastków i witamin, oraz czynniki toksyczne są powodem ok.n 80% chorób najbardziej powszechnych dzisiaj chorób.

Zanieczyszczenie środowiska i żywności

Korzystanie przez rolnictwo z nawożenia mineralnego, oraz stosowanie środków ochrony roślin powoduje blokowanie niektórych składników w uprawianych roślinach i powoduje, że żywność zawiera dużo produktów chemii nieorganicznej. Z powodu zanieczyszczenia środowiska i mamy także
zanieczyszczone pożywienie, a przez to także nasze organizmy. Wskutek przedostawania się do środowiska rozmaitych chemikaliów i spalin samochodowych znajdują się w nim znaczne ilości metali toksycznych, takich jak ołów, kadm, rtęć, aluminium, czy miedź. Pierwiastki te są trudno wydalane z organizmu.Ułatwić to może połączenie ich ze znacznymi ilościami witaminy C, oraz pierwiastkami będącymi ich antagonistami. Z tego powodu potrzeby organizmu na tę witaminę i owe biopierwiaski znacznie zwiększają się.Poza tym, substancje toksyczne w środowisku zmniejszają przyswajanie
witamin i soli mineralnych. Trzeba więc dostarczać ich więcej.

Mięso zwierząt hodowlanych przesycone jest hormonami i antybiotykami.Drób jest karmiony białkiem z produkcji antybiotyków. 80% masy wyprodukowanych antybiotyków zjadają kurczaki, kaczki, czy indyki.Wielkie ilości zjadanej wieprzowiny, jak i wołowiny jest przygotowywane w sposób powodujący, że gdyby konsumenci znali te tajniki w większości przeszliby na wegetarianizm ...

W największym możliwym skrócie: mięso i jego przetwory przechodzą tzw. nastrzykiwanie, czyli wtłaczanie ogromnych ilości wody z solą, preparatów fosforanowych, dodawanie znacznego procentu białka sojowego (zwykle z soi modyfikowanej genetycznie), barwników i stabilizatorów,
preparatów przyspieszających dojrzewanie, emuglatorów, czyli preparatów umożliwiających łączenie składników, które normalnie ze sobą się łączą.Niewiele osób rozumie jak ścisły jest związek pomiędzy tym co człowiek zjada, a jego zdrowiem. Ludzie ufają, że instytucja powołane do do tego chronią ich interesy i dbają o ich zdrowie i że produkty dopuszczone do sprzedaży są pełnowartościowe i bezpieczne. Tak jednak nie jest!

Czy możliwe jest dostarczenie naszemu organizmowi z pożywieniem tyle składników, ile jest mu potrzebne? Odpowiedź jest krótka: nie ma takich możliwości.

Selektywna suplementacja jest dzisiaj niezbędnym warunkiem zachowania lub powrotu do zdrowia.




poniedziałek, 31 sierpnia 2020

Witaminy, suplementy, odżywki - fakty i mity

Suplementy diety – fakty i mity - Ziko Apteka

















Jakie preparaty są dobre i jakie są dobre DLA CIEBIE?


Już jesteś w lepszej sytuacji niż większość ludzi, którzy deklarują, że chcą dbać o swoje zdrowie, uprawiając ćwiczenia, fitness, stosując dietę, praktykując odchudzanie, czy łykając tabletki odchudzające, zażywając witaminy, suplementy, czy odżywki.Otrzymujesz informacje, wiedzę i efekty doświadczeń wspomagania promocji zdrowia..

Czy chcesz być podobny /-a/ do ogromnej rzeszy szarych, anonimowych konsumentów, kupujących witaminy, minerały i suplementy według reguł jakie narzucają im twórcy reklam, promocji i producenci zainteresowani wyłącznie zyskiem, czy też NAPRAWDĘ zależy ci na dostarczaniu swojemu organizmowi tego co autentycznie najlepsze i co jest mu faktycznie potrzebne?

Czy wolisz wystawiać swoje zdrowie na aukcję, patrząc tylko na to kto zaoferuje preparat w niższej cenie, czy też wolisz mieć świadomy wybór wiedząc dokładnie jaka witamina ile jest warta, otrzymywać dokładnie to, czego potrzebuje twój organizm.

Warto nauczyć się rozpoznawać jaką wartość mają poszczególne suplementy, preparaty witaminowe i mineralne żeby umieć szukać właściwych dla siebie preparatów i według właściwych kryteriów.
Jak sprawdzić wartość preparatów, które już przyjmujesz?


Jaka jest dla nich alternatywa?

*Które z reklamowanych witamin i suplementów warto kupować?
*Jakie witaminy i minerały należy omijać z daleka?
*Jaka jest różnica pomiędzy witaminami naturalnymi i syntetycznymi?
*Jak sprawdzić jakość kupowanego preparatu?
*Jakie pytania zadać sprzedawcy witamin, aby dowiedzieć się jaką jakość i wartość zdrowotną mają preparaty?
*Gdzie znajdują się testy porównawcze witamin?
*Co możesz zrobić, aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty zdrowotne i profilaktyczne?
*Jak, na podstawie czego i przy współpracy z kim stosować preparaty witaminowe i mineralne do leczenia określonych chorób.
*Jeśli kiedykolwiek po zażyciu witamin odczułaś poprawę, to jak mogłoby to wyglądać jeżeli wzięłabyś te najlepsze witaminy jakie są dostępne?
*Co ma zrobić klient zagubiony w powodzi reklam, ofert i promocji?

Dla tych którzy jeszcze nie stosują suplementacji

Powinni wziąć pod uwagę, że:
*Owoce i warzywa zawierają dużo mniej witamin niż jeszcze 20 lat temu
*Produkty spożywcze często pokonują daleką drogę między producentem a twoim stołem. Podczas tej podróży tracą część, zwykle dość znaczną, zawartych w nich witamin
*W procesie mycia i gotowania może ich ubyć nawet ponad 90% witamin
*Produkty spożywcze mogą być skażone substancjami rakotwórczymi, konserwantami, środkami ochrony roślin
*Mrożone warzywa często zawierają do 50% mniej witaminy C niż świeże.
*Korzystanie z fast foodów i produktów "instant" (z torebki) powoduje, że organizm otrzymuje zbyt dużą ilość kalorii, przy bardzo małej ilość składników niezbędnych do prawidłowego ich spalenia, oraz do prawidłowego funkcjonowania organizmu
*Powszechnie stosowane przez producentów dodawanie cukru tam gdzie to tylko możliwe powoduje „wyjazd" z organizmu wiele ważnych witamin i składników mineralnych, a organizm jest zmuszany do wykonywania ogromnej pracy, dokonywanej ogromnym kosztem, aby zmetabolizować ten w istocie trujący składnik pożywienia.
*Zaburzenia wchłaniania w przewodzie pokarmowym są powszechne w dzisiejszej rzeczywistości cywilizacyjnej
*Korzystanie z chlorowanej wody - lista szkodliwego działania chlorowanej wody jest długa i to bezwzględne wskazanie do suplementacji witaminami
*Przyjmowanie dużych ilości leków powoduje uszkodzenia mechaniczne, lub chemiczne na wielu odcinkach przewodu pokarmowego, a także organów odpowiadających za oczyszczanie organizmu, oraz wpływa na metabolizm, który może być korygowany przez dostarczanie odpowiednich witamin.
*Stres - tempo życia, stresujący zawód, zaburzenia osobowości, patologiczne stany psychiczne wywołane różnymi czynnikami to tylko niektóre czynniki tej niewidocznej na pozór sfery życia, która dla odzyskiwania stanu równowagi przez organizm wymaga uzupełniania składników poprzez suplementację
*Z powodu zanieczyszczenia środowiska  mamy także zanieczyszczone pożywienie, a przez to także nasze organizmy.
*Środki antykoncepcyjne - niezależnie od ich formy zawsze powoduje zaburzenia w ustroju, a z całą pewnością ewidentnie ogranicza wchłanianie przede wszystkim witamin grupy B, oraz żelaza
*Odpowiednie witaminy dla kobiet w ciąży to niezbędny warunek zdrowia matki i dziecka
*Nie istnieje tak naprawdę tzw. „statystyczny Polak", czy „przeciętny Kowalski" - każdy jest indywidualnością biochemiczną i każdy potrzebuje czegoś innego.

To niestety jeszcze NIE wszystkie czynniki przemawiające za KONIECZNOŚCIĄ SUPLEMENTACJI w dzisiejszej rzeczywistości ...

Niby jak więc chcesz zapewnić właściwy poziom witamin, minerałów i fitoskładników NIEZBĘDNYCH DLA TWOJEGO ZDROWIA?

Zaledwie co piąty badany (22%) przyznał, że sięgnął w ubiegłym roku po suplement diety. Znacznie częściej korzystają z nich kobiety niż mężczyźni. Najchętniej, suplementy diety i żywność wzbogaconą, stosują osoby młode, do 24 roku życia oraz osoby powyżej 65 roku życia.
Oznacza to, że niestety stosowanie suplementów diety nie jest jeszcze zbyt popularne w naszym kraju. Wynika to głównie z braku wiedzy na temat korzyści wynikających z ich stosowania. Ponadto w świadomości Polaków suplementy funkcjonują jako drogie preparaty, co nie jest prawdą. Prozdrowotny styl życia jest przecież najtańszym sposobem utrzymania zdrowia przez długie lata – (Źródło: TNS OBOP)


Twoje zdrowie to nie ubezpieczenie OC.Czy warto wystawiać swoje zdrowie na aukcję, patrząc kto zaoferuje niższą cenę.

Kupowanie suplementów, czy próby ich porównywania powodują, iż bardzo szybko zauważysz pewne prawidłowości, a w szczególności że niższa cena często oznacza suplement o niewielkiej wartości zdrowotnej. Apteki, sklepy ze zdrową żywnością i Internet pełne są suplementów, które z punktu widzenia zdrowotnego i medycyny holistycznej są wyrzucaniem pieniędzy, a co gorsze powodują niezamierzone efekty, niszcząc homeostazę organizmu i wręcz mogą powodować zatrucia, choć mogą one w krótkim okresie czasu być niezauważalne.

Czy wiesz, które z tych załamujących półki w aptece są odpowiednie, a co ważniejsze: które są odpowiednie dla ciebie?

Sprawą prawidłowego odżywiania nie zajmują się lekarze zajęci leczeniem chorób często wywołanych niedoborem witamin i minerałów. Na co dzień zajmują się tym reklamy w środkach masowego przekazu, karmiąc ludzi, a w pierwszej kolejności ich umysły, zwykłym śmieciem lub wręcz truciznami, a w najlepszym przypadku zmanipulowanymi informacjami.

Firmy produkujące witaminy, minerały i suplementy w Unii Europejskiej i w USA, choć także w wielu innych krajach nie muszą dokładnie wyszczególniać składników, ani substancji konserwujących, smakowych i koloryzujących na etykietach. Jeśli na etykiecie nie podano, iż produkt zawiera konserwanty, to wcale nie oznacza, że ich tam nie ma.

Zgodnie z uchwałą amerykańskiego Kongresu, suplementy nie podlegają surowym przepisom jak sprzedaż leków. Producenci już nie muszą starać się o atesty GMP i dalej o FDA. Podobne rozwiązania obowiązują w Unii Europejskiej. Powoduje to, zupełną dowolność w kształtowaniu składu preparatów, stosowaniu metod marketingowych i ... zwyczajne ogłupianie klientów.

Gdy kupujesz witaminy dobrej jakości, dające korzyści zdrowotne dla twojego organizmu to jednocześnie dajesz producentowi środki na dalsze badania, ulepszanie produktów, a producent kiepskich produktów nie znajdujących zbytu, jest zmuszany do zmiany przestarzałych, szkodliwych dla ludzi technologii i oferowania lepszych produktów. Jako konsument masz wielką siłę głosując poprzez kupowanie na odpowiednie produkty, możesz wpływać na to by rynek stawał się bardziej etyczny i oferował wartościowe towary.

.Będziesz bardzo zdziwiony /-a/, gdy dowiesz się, że ...



znana na rynku witamina ma przyswajalność przez organizm na poziomie 7% ...

czego nie mówią metki (etykiety) na produktach witamin ...

niejedna spirulina (algi) jest trująca ...

"spalacze tłuszczu" nie spalają ...

bywa, że cynk, o dobrej przyswajalności się nie przyswaja, a chrom nie działa

preparaty zawierające ten sam magnez różnią się w cenie nawet o 200% ...

niejedna omega3 kosztuje tylko 20 zł. lecz pochodzi z przybrzeżnych hodowli na Bałtyku - morza "zamkniętego", pełnego ścieków z Wisły i innych rzek, trucizn, metali ciężkich i powoduje dużo więcej szkód w niż pożytku

jakie preparaty są najlepsze i jak to łatwo rozpoznać?

czy Internet jest dobrym miejscem do kupowania preparatów witaminowych?

jakich witamin potrzebuje kobieta w ciąży, a ich nie otrzymuje?

Jakie multiwitaminy kupować, aby mieć święty spokój i nie musieć ciągle sprawdzać co jest jaki i czy tą zamienić na tamtą.

Kto jest "policjantem suplementacyjnym"?

Czego nie mówią metki (etykiety) na produktach (kosmetykach)

Co z tego, że nawet jeśli łykasz dobre witaminy a masz zanieczyszczone jelito grube, zburzona perystaltyka - brak, lub bardzo ograniczone wchłanianie.

Na ile ważki jest problem wiedzy o odpowiednich witaminach i suplementach niech świadczą następujące fakty:

Prawo Unii Europejskiej, a więc i obowiązujące w Polsce, stanowi, że odpowiedzialność za jakość suplementu diety, informacje podawane na opakowaniach, oraz w reklamie spoczywa wyłącznie na producencie.

 - wiedza lekarzy akademickich o witaminach i suplementach jest często stosunkowo niewielka, lub niepełna, lecz także nawet lekarze medycyny naturalnej nie są zbyt dobrze zorientowani w niuansach preparatów witaminowych i suplementacji. Na studiach medycznych, po zaliczeniu biochemii, lekarze nie mają żadnych zajęć, ani źródeł informacji na temat witamin i minerałów, a często są zbyt zajęci zarabianiem na życie, aby mieć chęć zgłębiania tych ważnych skądinąd zagadnień. Gdzie więc szukać wiarygodnych ekspertów, którzy autorytatywnie powiedzą ci jaka witamina jest ci potrzebna?

-wiele multiwitamin wręcz nie nadaje się do suplementacji i producent po prostu robi cię w konia ...

-wiele preparatów dostępnych na rynku zawierających chrom organiczny (na odchudzanie ...) jest sprzedawana nielegalnie? Tak, nielegalnie.

-jeśli kupujesz w aptece niektóre witaminy to ok. 10% ceny detalicznej leku stanowi koszt produkcji, ok. 10% stanowią opłaty licencyjne, a 80% to marże, koszty dystrybucji i reklamy i co można z tym zrobić.

-suplementy diety, etykiety i ich ulotki informacyjne nie powinny zawierać informacji mówiących o tym, że dany preparat leczy, lub zapobiega określonym chorobom.

-ani tabletki na odchudzanie, ani diety odchudzające nie dają efektów bez właściwych preparatów, a nierzadko wręcz szkodzą

-Normy RDA, na które powszechnie się powołują co niektórzy zostały ustalone w 1935 r. i w ogóle nie przystają do dzisiejszej rzeczywistości


Często mówimy ,że zdrowie jest najważniejsze, a tak naprawdę niewiele dla niego robimy. Dobre suplementy to najtańsze najlepsze ubezpieczenie na życie i najtańsze leczenie, gdyż zapobiega chorobom.Jesteśmy skazani na suplementację

Jeśli nie zgadzasz się z tym stwierdzeniem to nie kupuj suplementów, gdyż tylko wyrzucisz pieniądze w swoim mniemaniu i potwierdzisz sobie swoją ignorancję w tym zakresie.

Suplementacja preparatami zawierającymi witaminy i minerały powinna być wynikiem wiedzy z zakresu zdrowia, profilaktyki i świadomości jej konieczności – wyrafinowanej kalkulacji finansowo-czasowej: to się bardziej opłaca niż późniejsze leczenie, wizyty w gabinetach, badania, zakupy lekarstw, itp.

Niezwykle szybko rozwijająca się branża tzw. "wellness business" jest odpowiedzią na bardzo dynamiczny wzrost zainteresowania czymś takim jak: produkty zdrowotne, suplementy, wzbogacanie żywności i generalnie zdrowy styl życia.

Rola witamin i suplementów stale rośnie, a w związku z tym zapotrzebowanie na te produkty oraz na INFORMACJĘ O NICH.

Czy i jakie preparaty kupować, na co zwrócić uwagę, co je dyskryminuje, od czego zależy ich jakość i skuteczność, co z witaminami i minerałami dodawanymi do żywności (żywność funkcjonalna) i jak w tym wszystkim się nie zgubić

A więc podsumujmy.

Jakie witaminy, minerały i suplementy są najbardziej pomocne w profilaktyce zdrowotnej i wspomaganiu leczenia

Czy preparaty reklamowane jako naturalne witaminy, są takie rzeczywiście i jak sprawdzić ich wartość

Które witaminy w tabletkach skracają życie

Jakie pytania zadać sprzedawcy witamin i suplementów, aby rozpoznać wartość tego co jest ci oferowane

Czy witaminy syntetyczne działają tak samo jak witaminy naturalne

Jaką wartość ma witamina, którą możesz kupić po 2,5 grosza za sztukę

Co o witaminach i suplementach wie twój lekarz

Jaką wartość mają słodycze, płatki, jogurty, itp. z dodatkiem witamin i minerałów

Jakie są najlepsze witaminy dla kobiet w ciąży i jakie zażywać w trosce o zdrowie własne i przyszłego dziecka

Na co zwrócić uwagę, a czego bezwzględnie się wystrzegać.

Kiedy wyrzucasz pieniądze kupując witaminy

Czy są jakieś witaminy dla dzieci, których nie powinny one zażywać

Czy witaminy i suplementy można przedawkować

Czym różnią się napoje energetyczne od izotonicznych

Jakich witamin nie powinno się przyjmować jednocześnie, ze względu na możliwość mniejszego ich wchłaniania

Co to jest chronoselektywność i jak się to ma do witamin

Jak się mają witaminy i suplementacja do pielęgnowania urody

Co jeszcze trzeba zrobić by preparaty CLA działały jak trzeba

Jak wykorzystać wiedzę ekspertów i skuteczne witaminy do walki z chorobami cywilizacyjnymi, takim jak: nadciśnienie, cukrzyca, zaparcia,

Dowiesz się, że nawet znane firmy i mocno reklamowane preparaty witaminowe mają złe kombinacje składników, co może nie tylko powodować małą skuteczność, czy przyswajalność, lecz nawet szkodliwe skutki dla organizmu.

Jak dieta i suplementacja wzajemnie się uzupełniają

W jaki sposób bezpiecznie i bez szarlatanerii, a w oparciu zdobycze nowoczesnej medycyny poprzez witaminy, suplementy, czy odżywki bardzo efektywnie wspomagać leczenie chorób, w tym także tych najbardziej groźnych.

Będziesz zdziwiony/-a/, że można tanio wykupić sobie "ubezpieczenie zdrowotne" w oparciu o suplementy. Zamiast wysłuchiwać straszenia agentów ubezpieczeniowych, sam zabezpiecz swoje zdrowie.





czwartek, 13 lutego 2020

Witaminy dla kobiet w ciąży.

Znalezione obrazy dla zapytania: Witaminy dla kobiet w ciąży

Na podstawie doświadczeń, rozmów, sprzedaży suplementów, statystyk , badań statystycznych (TNS OBOP) najczęściej kupowane i poszukiwane to witaminy dla kobiet w ciąży.


Te same doświadczenia wskazują, że poziom wiedzy na temat potrzeby diety i suplementacji kobiet w ciąży jest tragiczny. Dotyczy to w równym stopniu kobiet, lecz niestety także lekarzy.

Jaka jest więc rzeczywistość?

Dość powszechna wśród kobiet jest świadomość potrzeby suplementacji preparatami zawierającymi kwas foliowy. Faktycznie, jest to witamina z grupy B, która ma pozytywny wpływ na zmniejszenie wystąpienia ryzyka uszkodzenia u noworodka rdzenia kręgowego (np. rozszczepienie kręgosłupa). Mniej powszechna już jest wiedza, iż należałoby rozpocząć suplementację kwasem foliowym, lub co o wiele sensowniejsze, dobrymi preparatami na trzy miesiące przed zajściem w ciążę.

Do pierwiastków, których jest powszechny niedobór, należy żelazo i w tym przypadku część kobiet i lekarzy jest tego świadoma. Kobiety w ciąży mają również zwiększone zapotrzebowanie na żelazo, szczególnie w ostatnim trymestrze, ponieważ ostatnich miesiącach ciąży dziecko magazynuje w organizmie żelazo, aby mogło pokryć swoje potrzeby w ciągu 4-6 miesięcy po urodzeniu. Dlatego przyszła matka powinna zwiększać ilość tego składnika w pożywieniu.
Jak to natomiast często wygląda w praktyce? Po badaniach (?) lekarz nierzadko zapisuje preparaty żelaza i .... tu zaczyna się problem dla matki i przyszłego potomka. Oto bowiem kobieta z z receptą udaje się do apteki, gdzie dopiero często się okazuje (choć praktycznie nikt tego nie sprawdza), że ów preparat to tlenek (lub siarczan) żelaza. A co w tym dziwnego? Ano to, że jest to bez sensu wydawanie pieniędzy na coś, co można mieć za darmo. Tlenek żelaza to przecież nic innego jak ... rdza. Trochę więc podobne efekty jak przyjmowanie takich preparatów może mieć lizanie zardzewiałego drutu, czy jakiegokolwiek skorodowanego żelastwa. Nie do wiary? Sprawdź!
Przyswajalność żelaza z takowych preparatów wynosi kilka procent. A co z resztą? Reszta (bardzo) zatruwa organizm. Pozostałości z nie wchłoniętej części preparatu organizm musi w jakiś sposób zmetabolizować, "upchnąć" gdzieś w tkankach, lub jakąkolwiek drogą usunąć i nie da się tego łatwą drogą sprawdzić badaniami. Taka niby-suplementacja przynosi więc nierzadko więcej szkody niż pożytku.
Co więc należałoby robić z przypadku jeśli występują niedobory żelaza?

Należy przede wszystkim więcej wiedzieć o stanie homeostazy organizmu, niż można wyczytać z szablonowych badań krwi i moczu.Takowe badania są oczywiście niezbędne, lecz nota bene, jest to najgorsza tkanka do badania pierwiastków, ponieważ jest bardzo zmienna w zależności od bardzo wielu czynników, a ponadto wbudowany w człowieka podświadomy instynkt zmusza organizm, aby krew dążyła do zapewnienia w pierwszej kolejności niezbędnych składników tkankom i organom zapewniającym podtrzymywanie życia. W przypadku kobiet w ciąży płód nie jest dla organizmu matki takim elementem i od jej świadomości i wiedzy jej konsultanta w znacznym stopniu zależy co będzie się działo z płodem i organizmem dziecka po urodzeniu.

Co więc z tym żelazem?

Przede wszystkim należałoby sprawdzić, czy nie lepszym rozwiązaniem byłaby naturalna witamina C (tzw. lewoskrętna - nie mylić z tanimi i reklamowanymi preparatami z supermarketu, czy apteki). Jest ona tzw. synergistą żelaza, czyli wspomaga jego wchłanianie, w tym przede wszystkim z pożywienia. Żelaza jest tam zwykle sporo (chyba, że kobieta jest wegetarianką), a jedynie brak, lub nadmiar innych składników (np. miedź) powoduje problemy z jego wchłanianiem. Jeśli organizm nie jest zbytnio zakwaszony o wiele sensowniejsze może być przyjmowanie preparatu jakim jest dobry suplement żelaza.
Jeżeli jednak w wspomnianych badań wynika potrzeba suplementami żelaza to powinien to być fumaran żelazawy. Jego wchłanialność jest wielokrotnie wyższa, a nie wchłonięte części preparatu są nieszkodliwe i bez problemu wydalane przez organizm. Nie daj się więc zwieść zapewnieniem producentów i sprzedawców, że ich preparat działa podobnie.

Częsty błąd popełniany, także przez lekarzy, to podawanie preparatów żelaza w przypadku infekcji. Aktualne wyniki krwi wskazujące na niski poziom żelaza są wynikiem tego, że organizm "upycha" go gdzie tylko możliwe, aby zabrać je wirusom i bakteriom, bo bez niego nie mogą one skutecznie prowadzić swojej ekspansji na organizm. Przyjmowanie w takiej sytuacji żelaza to dostarczanie pożywki mikrobom które atakują organizm.


Z potrzebą suplementacji innymi składnikami i dostarczaniu do organizmu ciężarnej jest już dużo gorzej.Wiedza, iż suplementacja kwasem foliowym i ewentualnie żelazem jest niezbędna to tylko jeden z wielu elementów.Nie mniej ważna jest konieczność zapewnienia odpowiedniej ilości takiego pierwiastka jakim jest cynk. Odpowiada on za ponad 200 reakcji metabolicznych, a jego niedobór powoduje znacznie więcej patologii u rodzących się dzieci niż wspominany kwas foliowy. Zapotrzebowanie u kobiety ciężarnej na cynk wzrasta o 30-40%.Brak cynku w diecie może przyczynić się lub spowodować: niedostateczne wykształcenie cech płciowych u dziecka, spowolnienie procesu wzrostu "karłowatość", choroby skóry, zaburzenia mowy, upośledzenie możliwości ruchowych i trudności z chodzeniem, wypadanie włosów i wiele innych.Braki cynku powodują także poronienia, a także brak możliwości zajścia w ciążę, oraz w przypadku mężczyzn wręcz brak możliwości zapłodnienia. Nie można mieć (zdrowych) dzieci w przypadku dużych niedoborów cynku.Pomaga on także zwalczać grzyby w jelitach i wspomaga budowanie długich kosmków jeltowych, co w sposób oczywisty przyczynia się do lepszego wchłaniania, a więc i zmniejszania niedoborów witamin i minerałów w organiźmie.

Z cynkiem, należy jednak, jak zawsze, zachować umiar, zdrowy rozsądek, a najlepiej zrobić stosowne badania, Oto bowiem nierzadko, także za podszeptem "doradców" w magazynach dla kobiet, kobiety w trosce o swoje włosy i paznokcie przyjmują preparaty zawierające cynk. Prawda jest taka, że w większości przypadków niedobór cynku to ostatnia przyczna wypadania włosów, a znacznie częście jet to wynikiem niedoboru manganu, czy żelaza, bądź znacznego zakwaszednia organizmu, nie wyłączając nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy.Jednak nieświadome tego kobiety, przyjmując nadmiar cynku, który jest antagonistą miedzi, doprowadzają do hipoestrogenizmu, powodując, że nieprzemyślana suplementacja preparatami cynku może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę.

Niezwykle często spotykany jest niedobór chromu, który poza wieloma innymi, odpowiada min. za prawidłowość podziałów komórek, a wszak podczas ciąży dochodzi do miliardów takich podziałów. Nie można rodzić zdrowych dzieci jeżeli chrom jest ciągle w niedoborze. Niestety, pomimo, że w aptekach preparaty chromu załamują półki, a w Internecie jest mnóstwo ofert, to na polskim rynku wcale nie jest łatwo o dobry preparat chromu.

Dieta, która jest zupełnie odrębną, choć oczywiście bardzo ważną sprawą, zbyt często także jest niedoceniana, lecz należałoby wiedzieć, że dieta węglowodanowa (czyli z przewagą chleba, ziemniaków, makaronów) powoduje braki chromu i cynku w organiźmie.

Natomiast poziom wiedzy na temat potrzeby dostarczania organizmowi ciężarnej kwasów tłuszczowych typu omega 3 jest już zupełnie opłakany.Skutkiem owego braku wiedzy jest niezwykle małe małe spożycie kwasów omega3, co powoduje konieczność jej sulementacji - wszak każda matka chce mieć przecież mądre dziecko ...Nawet jeśli do kobiety ciężarnej dociera informacja suplementacji preparatami typu omega 3, to niestety są oferowane jej produkty niskiej jakości (czyli dość tanie), co może powodować nie tylko brak pożądanych efektów, lecz nawet szkodliwe działanie - zatruwanie organizmu matki i dziecka. Niestety, nie jest łatwo udokumentować to i
producenci/sprzedawcy takich preparatów są praktycznie bezkarni. Jeśli jednak autentycznie zależy ci na zdrowiu własnym i nienarodzonego dziecka sugeruję wziąć sobie do serca ważne uwagi na ten temat.

Ważne! Suplementy omega 3 należy odstawić na 2-3 tygodnie przez planowanym terminem porodu (rozrzedzają krew).

Preparaty wapnia to kolejny temat, wręcz na całą książkę, lecz dla rozjaśnienia sytuacji należy koniecznie stwierdzić, że wiele oferowanych preparatów tego typu zawiera wapń nieorganiczny, trudno przyswajalny przez organizm, a jeśli się zmusi go do przyswojenia (np. dodatkiem niektórych witamin) to pożytek dla organizmu będzie wręcz ujemny - wbuduje się na trwałe w tkanki (np. kostne) uniemożliwiając w ten sposób prawidłowe funkcjonowanie wapnia organicznego. Dodatkowo taki wapń jako synergista "skonsumuje" magnez, którego zwykle jest i tak niedobór.
To co należy więc przyjmować to suplementy stanowiące połączenia wapnia i magnezu w proporcji 2-3:1. W praktyce są to zwykle koncentraty zawierające sproszkowane muszle odpowiednich ostryg, oraz węglan magnezowy. To zbyt ważna kwestia, aby pozwolić sobie na to, aby nie dobrać odpowiedniego preparatu.

Bezwzględnie natomiast najczęściej polecanym i przyjmowanym przez kobiety w ciąży jest preparat multiwitaminowy. Asortyment takich suplementów jest oczywiście bardzo duży i oczywiście jak w większości przypadków (znowu niestety ...) najczęściej przyjmowane są preparaty, albo intensywnie reklamowane w środkach masowego przekazu, albo zapisywane przez lekarza, który kieruje się przy ich wyborze ... tylko on sam zapewne wie czym ...
Kobiety oczywiście nie zwykłe są kwestionować zaleceń lekarskich, a więc i w przypadku zestawów witaminowo-mineralnych zwykle zakładają, że jest to preparat dla nich odpowiedni. Lekarz oczywiście zwykle nie informuje dlaczego ma być ten, a nie inny. Czasem pada po prostu "niech pani kupi sobie jakieś witaminy". W praktyce wiedza lekarzy, w tym a jakże ginekologów, odnośnie witamin, minerałów i suplementacji jest ... powiedzmy znowu delikatnie: nie najlepsza. Bywając na szkoleniach, kursach i w personalnych rozmowach tam, gdzie wiedza w tym zakresie jest prawdopodobnie największa, mam okazję to obserwować. W rozmowach z samymi lekarzami i ich pacjentkami utwierdzam się tylko w powyższym sformułowaniu, w żaden sposób nie negując ich wszelakiej innej wiedzy i umiejętności. Lekarze zajęci zarabianiem na życie, łapaniem dodatkowych kawałków etatów, czy prowadzący własne gabinety nie mają czasu, w swoim mniemaniu, ani motywacji by zgłębiać tajniki suplementacji.
W twoim więc interesie, a w szczególności dziecka, które ma przyjść na świat jest zdobycie wiedzy na ten temat i świadome stosowanie odpowiednich preparatów Potrzebujesz więc bezwzględnie wiedzieć to, że:
*zestaw witaminowo mineralny powinien zawierać witaminy naturalne, wraz z towarzyszącymi im fitoskładnikami, niezbędnymi do skutecznego działania witamin i wspomagającymi ich funkcjonowanie. W praktyce powinny to być koncentraty roślinne. Jeśli multiwitamina składa się z syntetycznych witamin to ich przyswajalność jest rzędu kilku procent, a pozostała część zmusza do ciężkiej pracy twoje organy (np. wątrobę), lub wręcz zatruwa.
*producentem multiwitaminy nie powinna być firma farmaceutyczna, lecz wyspecjalizowana firma suplementacyjna, posiadająca doświadczenie w tworzeniu i produkcji suplementów oraz w łączeniu odpowiednich składników - nie każdy składnik można z każdym łączyć. To NIE jest tak, że im więcej składników w pastylce, tym lepiej. W praktyce oznacza to, że ogromna większość preparatów reklamowanych i dostępnych w aptece NIE jest odpowiednia dla kobiet w ciąży, choć ich sprzedaż jest jest oczywiście zgodna z prawem.Zgodna z prawem jest wszak też sprzedaż alkoholu i papierosów ...
*pastylka NIE może zwierać sztucznych barwników, syntetycznych dodatków smakowych, ani wypełniaczy. Mogą one wywoływać reakcje alergiczne i obciążać dodatkowo wątrobę, która w czasie ciąży i tak jest przecież zmuszana do dodatkowej pracy.

Zapomnij o tym, że wartościowy preparat multiwitaminowy kupisz za 20-30 zł. Aby otrzymać naturalny preparat witaminowy, rozpoznawany przez ludzki kod genetyczny (w przeciwieństwie do syntetycznych witamin) to trzeba najpierw zasiać rośliny, potem je pielęgnować, zebrać, przetworzyć, uformować, a dopiero potem zapakować, wysłać i przeznaczyć do sprzedania. To wszystko kosztuje i zajmuje czas. Gdy w jednej pastylce  zawiera się równowartość składników obecnych w 4,5 kg warzyw to niezbędne są do tego (ekologiczne) pola uprawne, odpowiedni ludzie, technologia, doświadczenie, narzędzia, itp. Nie pytaj więc czy to musi tyle kosztować ile kosztuje. Musi. Jest to w interesie twojego zdrowia i zdrowia twojego dziecka.
Syntetyczne witaminy, zwykle pochodne ropy naftowej, jest w stanie wytwarzać nawet student drugiego roku chemii, czy farmacji w warunkach domowych, a koszt jest autentycznie liczony w groszach. Reszta ceny to marketing, opakowania i (bardzo duży) zysk.

Kobieta to wszak nie królik doświadczalny dla firm farmaceutycznych i "sztuka" dla lekarza. Inteligentna kobieta powinna rozumieć, że w dzisiejszej rzeczywistości nie można opierać się wyłącznie na opinii i zaleceniach lekarza, mimo konieczności wizyt u niego, szczególnie jeśli traktuje on (ona) swoje zajęcie i pacjentów przedmiotowo, a wręcz jest swego rodzaju nieformalnym (?) agentem firm farmaceutycznych. Nie dezawuuje to w żaden sposób uczciwych i kompetentnych lekarzy, lecz niestety nie ma ich tak bardzo dużo, a wręcz należą do zdecydowanej mniejszości.

W interesie własnego zdrowia, rodziny, a także nienarodzonych jeszcze dzieci, polska kobieta w dzisiejszej rzeczywistości na szczęście ma prawo do niezależnego zdobywania informacji medycznych i zdrowotnych, a także zapewne chce świadomie współdecydować o stosowaniu metod, technik i preparatów. 



piątek, 31 stycznia 2020

Czy wszystkie witaminy są takie same?

Znalezione obrazy dla zapytania Czy wszystkie witaminy są takie same?

Samo rozróżnienie pomiędzy naturalnymi i sztucznymi nie jest jedynym kryterium.

Wśród samych witamin syntetycznych jest zróżnicowanie. Dla przykładu, najbardziej popularna syntetyczne witamina C może występować w postaci tzw. lewoskrętnej i prawoskrętnej.
Wbrew pozorom jest to bardzo istotne, gdyż naturalna witamina jest lewoskrętna i jeżeli firma potrafi wyprodukować syntetyczną witaminę w postaci lewoskrętnej to oznacza, że potrafi naśladować naturę. 

Jednak tylko kilka firm na świecie potrafi produkować syntetyczną witaminę C lewoskrętną, a najwyższą jakość jest w stanie zapewnić tylko producent dysponujący własnymi źródłami, gdyż zakup półproduktów na giełdzie w żaden sposób nie gwarantuje wystarczająco wysokiej jakości.

Dobrym przykładem praktycznym są multiwitaminy. Niektórzy producenci twierdzą, że taki właśnie ich produkt zawiera 60 mg, lub więcej naturalnej witaminy C, oczywiście obok wielu innych składników. Jest to dość perfidne kłamstwo zwykle nie jedyne zresztą), gdyż taka tabletka
zawierająca tak wiele naturalnych składników musiałby mieć wielkości pięści ...

Dobre preparaty multiwitaminowe to pewien kompromis, lecz z pewnością jeśli zawiera lewoskrętną witaminę C jest preparatem wartym uwagi.