Strony

czwartek, 2 grudnia 2010

Bezsenność - stosowanie suplementów

Bezsenność świadczy o tym, że dzieje się coś niedobrego z naszym organizmem. 

Gdy trwa dłużej niż 3 tygodnie, klasyfikuje się ją jako chorobę. Przyczyn bezsenności mogą być bardzo różne, także jej obraz jest zróżnicowany.
Można byłoby przyjąć, że umiejętność spania jest naturalną umiejętnością człowieka. Okazuje się jednak, że coraz więcej ludzi ma ze snem ogromne kłopoty. W krajach cywilizacji zachodniej doświadcza ich co czwarty człowiek. Statystyki krajowe są jeszcze bardziej przerażające. W Polsce cierpi na nią aż 35 proc. populacji. Z każdym rokiem liczba chorych rośnie.

TYPOWE OBJAWY:
  • trudności w zasypianiu
  • kłopoty z utrzymaniem ciągłości snu (częste budzenie się)
  • zbyt krótki sen
PRZYCZYNY BEZSENNOŚCI:
Około 35% przypadków bezsenności wynika z zaburzeń psychicznych (depresje, psychozy oraz zaburzenia lękowe, w których bezsenność należy do zespołu objawów),ok 12% – tzw. zespół niespokojnych nóg, okresowe ruchy kończyn (zaburzenia, które utrudniają sen), ok 12% – stosowanie leków, ok 6% – bezdechy w czasie snu, ok 5 – 10% – zaburzenia rytmu snu i czuwania, ok 4% – choroby somatyczne (np. przerost gruczołu krokowego, który zmusza do częstego wstawania w nocy), ułamek procenta stanowi bezsenność uwarunkowana genetycznie – idiopatyczna, występująca od pierwszego dnia życia dziecka. Uważa się, że bezsenność, w której nie można znaleźć przyczyn, to mniej więcej od 15-25% przypadków. Taką bezsenność nazywa się pierwotną.
Amerykańscy uczeni podzielili bezsenność, niezależnie od rodzaju, na 3 grupy.
Bezsenność przygodna – trwa do kilku dni i wynika z silnej reakcji na stres, podróży z przekraczaniem stref czasowych czy zmiany pracy z dziennej na nocną. To nie jest jeszcze zaburzenie. W typ typie bezsenności można stosować leki nasenne.
Następnym typem jest bezsenność trwająca do 3 tygodni, będąca przedłużającą się reakcją na stres, zaburzeniami adaptacyjnymi. W tych przypadkach można również brać leki nasenne.
Po przekroczeniu 3 tygodni trwania bezsenności stwierdza się, że jest to bezsenność przewlekła i wtedy stanowi już chorobę.
Liczba osób cierpiących na bezsenność stale zwiększa się wraz z wiekiem. Kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na nią. Warto podkreślić, że z wiekiem zmienia się też rodzaj bezsenności. W młodości przeważa trudność w zasypianiu.
SKUTKI BEZSENNOŚCI:
Wśród osób z bezsennością następuje zwiększone wydzielanie hormonów stresu, produktów przemiany katecholamin i kortyzolu. Zwiększone jest także tempo metabolizmu, mierzone zużyciem tlenu, podwyższona temperatura ciała, osłabienie organizmu. Brak snu wpływa na samopoczucie, zdolność uczenia się i chęć do pracy.
SUPLEMENTACJA ZALECANA PRZEZ CaliVita POMOCNA W ŁAGODZENIU OBJAWÓW BEZSENNOŚCI:
  • Stress Management 3 razy dziennie po 2 tabletki w trakcie posiłku
  • Strong Bones (oczyszczanie poprzez chelatację), 2 kapsułki pół godziny przed snem
  • Sok Polinesian Noni (pół godziny przed posiłkiem, rano na czczo), 3 razy dziennie po 30 ml

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz