Strony
▼
niedziela, 26 lutego 2012
Bóle kręgosłupa.
Ból kręgosłupa jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych dolegliwości. W mniejszym lub większym stopniu dotyka ona większości populacji.
Przyczyny bólu mogą być bardzo złożone dlatego też schorzenie to wymaga precyzyjnej diagnozy.
Zanim zdecydujemy się na konkretne leczenie warto poradzić się wielu specjalistów w tym koniecznie stosujących naturalne, nieoperacyjne metody.
Jeśli więc pierwszą lub jedną z pierwszych rad lekarza, zwłaszcza chirurga jest operacja to decydowanie się od razu na nią jest dużym błędem ponieważ w ogromnej większości przypadków można zabiegu uniknąć uzyskując nawet lepsze rezultaty innymi metodami (ziołolecznictwo, fizykoterapia, masaże, suplementacja, akupunktura).
Rośliny stosowane w leczeniu bólu kręgosłupapapryka,wierzba,brzoza,tymianek,jesion wyniosły,kukurydza,pokrzywa,jałowiec,tymianek,sosna
Paprykę ostrą w najprostszy sposób można stosować w postaci utłuczonej miazgi, którą należy smarować
bolące miejsce. Można też zrobić sobie krem poprzez zmieszanie jakiegoś białego kremu z
papryką tak aby zmienił kolor na różowy. Zewnętrzne stosowanie ostrej papryki jest jednym ze skuteczniejszych sposobów stosowanych w medycynie naturalnej przy bólach kręgosłupa.
Przydatnymi ziołami są kora wierzby i kora brzozy, z których można przyrządzać przeciwbólowe herbatki. Herbatkę przyrządza się zaparzając garść kory jedną do dwóch filiżanek wrzątku przez 10 minut. Stosuje się ją popijając jak również zewnętrznie na bolący kręgosłup.
Doustnie stosować można też napar z mieszanki: 20g owoców jałowca, 15 g ziela tymianku, 50 g znamion kukurydzy, 35 g liści jesionu wyniosłego, którą zalewamy 1 litrem wrzątku i zaparzamy pod przykryciem przez 20 minut. Pić 3- 4 razy dziennie.
Sosnę można stosować przygotowując napar przez ugotowanie 10 g szczytów pędów w 1 litrze wody lub 30 g w 1 litrze mleka. Pić 3 razy dziennie.
Zewnętrznie stosować można też olejki: miętowy,kamforowy, lawendowy, cząbrowy, sosnowy, rozmarynowy, macierzankowy, tymiankowy i muszkatołowy.
Zamiast olejku może być 1-3 % maść.
W profilaktyce bólu kręgosłupa bardzo duże znaczenie ma aktywność fizyczna (ćwiczenia, spacery), odpowiednia waga ciała (nie dopuszczać do nadwagi), unikanie przeziębień przez stosowanie ciepłej bielizny a także kontrolowanie ruchów ciała (unikanie zginania kręgosłupa zwłaszcza z obciążeniem).
Bardzo wskazane jest spożywanie pokarmów bogatych w magnez i wapń lub/i zastosowanie suplementacji tymi pierwiastkami jak też kuracji witaminowej (najlepiej w konsultacji z lekarzem).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz