Strony

poniedziałek, 21 października 2013

Obniżanie cholesterolu bez preparatów dostępnych na receptę.


Aby obniżyć poziom cholesterolu, nie każdy potrzebuje leków dostępnych na receptę.


CZY NAPRAWDĘ MOŻESZ TO ZROBIĆ?
Wysoki poziom cholesterolu LDL  i niski poziom cholesterolu HDL stanowi główny czynnik ryzyka
chorób serca i naczyń krwionośnych.

Na szczęście lekarze posiadają potężne leki, które umożliwiają kontrolę poziomu cholesterolu u większości pacjentów. Niektóre z tych leków głównie statyny znacząco polepszają rokowania w przypadku pacjentów z chorobą wieńcową. Każda osoba, u której stwierdzono chorobę wieńcową,
jak też każda z wysokim poziomem cholesterolu, powinna być pod stałą opieką lekarza w celu zapewnienia optymalnej kontroli poziomu lipidów. Ale czy każda osoba z podwyższonym cholesterolem powinna stosować silne leki dostępne na receptę? Niekoniecznie.

Istnieją sposoby na obniżenie poziomu cholesterolu bez używania takich leków.

Omówię kilka sposobów na obniżenie poziomu cholesterolu bez użycia leków. Niektóre z tych metod są bardzo skuteczne i bezpieczne, dlatego powinny stać się częścią zdrowego stylu życia. Inne wymagają zmiany diety, co niektórzy mogą uznać za trochę niezwykłe, jednak są bezpieczne i skuteczne. Jeszcze inne, chociaż są skuteczne, niosą z sobą pewne ryzyko.

CZY ISTNIEJE JAKIŚ MAGICZNY NAPÓJ LECZNICZY KTÓRY OBNIŻA CHOLESTEROL?

Niezliczeni dostawcy różnych magicznych napojów na obniżenie cholesterolu ogłaszają się w radiu, prasie i Internecie. Środki te można zaliczyć do dwóch grup  takie, które są zupełnie bezużyteczne,
oraz takie, które działają i są zaliczane do metod leczenia bez użycia lekarstw. Te drugie omówię poniżej. 

Zazwyczaj nie ma nic złego w korzystaniu ze środków zaliczanych do drugiej kategorii, z wyjątkiem
dwóch rzeczy: a) jeśli sam kupisz składniki, zapłacisz znacznie mniej niż kupując gotowy napój oraz b) jeśli sam kupisz składniki, będziesz miał znacznie większą kontrolę nad jakością i ilością.

KIEDY MOŻNA STOSOWAĆ METODY OBNIŻAJĄCE POZIOM CHOLESTEROLU I NIE
KORZYSTAĆ Z LEKARSTW?
Jest zupełnie rozsądne to, że zdrowy człowiek, który ma cholesterol tylko nieznacznie podwyższony lub też na granicy normy, zamierza nieco go obniżyć, nie korzystając z lekarstw. Również pacjenci stosujący leki dostępne na receptę, oraz ci, których poziom cholesterolu jest nieznacznie za wysoki, mogą odnieść znaczne korzyści, stosując te metody.

Należy jeszcze raz podkreślić, że jeśli masz już chorobę wieńcową lub jeśli masz bardzo wysoki poziom cholesterolu, musisz znajdować się pod opieką lekarza, który zapewni Ci odpowiednią terapię. W tych
przypadkach metody zrób to sam mogą okazać się niebezpieczne.

REDUKCJA CHOLESTEROLU BEZ UŻYCIA LEKÓW DOSTĘPNYCH NA RECEPTĘ

Poniżej omówione są naukowo sprawdzone metody obniżania poziomu cholesterolu bez korzystania z leków zapisywanych na receptę. Metody te dzielą się na dwie grupy:
a) bezpieczne i skuteczne oraz
b) skuteczne, ale obciążone pewnym ryzykiem.


METODY SKUTECZNE I BEZPIECZNE

ZMIANY STYLU ŻYCIA- DIETA, ĆWICZENIA, OBNIŻANIE WAGI CIAŁA
Wiem, że nikt nie chce o tym słyszeć. Jednak jeśli znacząco obniżymy spożycie tłuszczów (szczególnie tłuszczów nasyconych i cholesterolu), dodamy do tego dużo ćwiczeń aerobowych i stracimy zbędne kilogramy, poziom cholesterolu ulegnie znaczącemu obniżeniu.

Te trzy metody są ze sobą nierozerwalnie związane. Trudno jest zastosować skutecznie jedną z nich bez jednoczesnego stosowania dwóch pozostałych (np. skuteczne odchudzanie jest praktycznie niemożliwe bez jednoczesnych zmian w diecie oraz energicznych ćwiczeń fizycznych).
Zatem chodzi tutaj o całkowitą zmianę stylu życia. Prowadzenie zdrowego trybu życia daje korzyści, które wykraczają daleko poza zwykłe obniżenie poziomu cholesterolu. Obniża to znacząco zachorowanie na cukrzycę, choroby serca, wylewy, ryzyko śmierci we wszystkich przypadkach włącznie z rakiem.

Jak powszechnie wiadomo zmiana trybu życia nie jest łatwą sprawą.

Łatwo jest powiedzieć: odżywiaj się właściwie, schudnij i dużo ćwicz. Jakby to było takie łatwe, jak łatwo jest to powiedzieć, ludzie nie wydawaliby miliardów dolarów rocznie na cudowne napoje lecznicze. Najgorsze w tym jest to, że wszystkie metody obniżania cholesterolu, które nie wykorzystują lekarstw dostępnych na receptę, działają dobrze lub wyłącznie wtedy, gdy jednocześnie stosuje się niskotłuszczową dietę.


STEROLE ROŚLINNE
Sterole roślinne to wyciągi z pewnych gatunków roślin. Ich spożywanie hamuje wchłanianie cholesterolu w jelicie cienkim. W wyniku tego cholesterol zawarty w pokarmie nie dostaje się do ciała. Dwa sterole roślinne wykorzystuje się do produkcji specjalnych odmian margaryny.

Ekstrakt z soi sitosterol oraz ekstrakt z igieł sosny sitostanol ; wykorzystywane są do produkcji preparatów margarynopodobnych. Żaden z nich nie smakuje dokładnie tak jak margaryna oraz nie nadaje się do gotowania. Jednak większość ludzi uważa, że są one dość dobre do smarowania. Jedząc dziennie 1-2 łyżki stołowe tych produktów zamiast zwyczajnej margaryny i stosując jednocześnie niskotłuszczową dietę, można obniżyć cholesterol LDL do 10 %.

BŁONNIK OBNIŻA CHOLESTEROL
Wiele badań potwierdziło, że błonnik zawarty w diecie znacząco obniża poziom cholesterolu. Każdy rodzaj błonnika ma dobroczynne działanie, jednak najskuteczniej obniżają cholesterol błonniki rozpuszczalne w wodzie.

Błonnik rozpuszczalny w wodzie zawarty w owsie ma bardzo duży wpływ na obniżenie cholesterolu, szczególnie w połączeniu z niskotłuszczową dietą. Inne produkty bogate w błonnik rozpuszczalny w wodzie to: soczewica, fasola pinto, cytrusy, czarna fasola i jęczmień.

Jeśli wolisz brać leki zamiast jeść zdrową żywność, możesz zastanowić się nad zastosowaniem babki płesznik. Wykazano, że powoduje ona znaczne obniżenie poziomu cholesterolu, jednak tylko, jeśli stosuje się ją razem z niskotłuszczową dietą.

GUGGUL SKUTECZNIE OBNIŻA CHOLESTEROL
Guggul jest bardzo skutecznym ziołem do zwalczania otyłości i regulowania poziomu cholesterolu. Jest dobrze znanym na całym świecie czynnikiem powodującym spalanie tkanki tłuszczowej.

Działanie:
Obniża poziom cholesterolu całkowitego przy zachowaniu lub polepszeniu stosunku frakcji HDL do LDL. Obniża poziom trójglicerydów. Stymuluje oczyszczenie krwi z toksyn, co powoduje korzystne przełomy lecznicze.

Stosuje się w celu:
* Obniżenia poziomu cholesterolu
* Zwalczania otyłości
* Polepszenia krążenia
* Zwalczania bólów stawów w chorobie reumatycznej
* Leczenia dermatoz
* Leczenia łuszczycy oraz różnego rodzaju wysypek skórnych

ZESTAWY ŁĄCZONE O ZWIĘKSZONEJ SKUTECZNOŚCI 
W ostatnim czasie niezwykłą skutecznością odznaczają się zestawy składające się z błonnika i wieloskładnikowych preparatów roślinno- mineralnych. Dodatkowo błonnik rozpuszczalny w wodzie powoduje wiązanie kwasów żółciowych z przewodu pokarmowego, a pozostałe składniki zmieniają
wątrobowy metabolizm cholesterolu. Daje to efekt synergii i działanie wielowymiarowe, co dodatkowo podnosi skuteczność zestawu.


SKUTECZNE, ALE OBCIĄŻONE PEWNYM RYZYKIEM


DROŻDŻE Z CZERWONEGO RYŻU

Drożdże z czerwonego ryżu obniżają poziom cholesterolu, ponieważ zawierają m.in. statyny (leki statynowe uznawane obecnie za najskuteczniejsze preparaty obniżające poziom cholesterolu początkowo zostały wyizolowane z drożdży). Drożdże z czerwonego ryżu zawierają jedną z najpopularniejszych statyn dostępnych na rynku lowastatynę.

Ponieważ lowastatyna jest skutecznym czynnikiem obniżającym cholesterol, drożdże z czerwonego ryżu rzeczywiście obniżają poziom cholesterolu. Jednak lowastatyna to silne lekarstwo, które może
powodować poważne skutki uboczne. Przyjmowanie preparatów statynowych powinno odbywać się pod kontrolą lekarza, który dobierze odpowiednie dawki oraz przeprowadzi regularne badania (testy krwi umożliwiające stwierdzenie uszkodzenia mięśni i wątroby), co zmniejszy ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Jeśli przyjmujesz ekstrakt z drożdży z czerwonego ryżu, kupuj go tylko od sprawdzonych producentów, aby mieć pewność, że dostajesz to, co jest napisane na opakowaniu.


ALKOHOL

Alkohol nie obniża poziomu cholesterolu ogólnego ani LDL, jednak wypijanie 1-2 drinków dziennie (będących ekwiwalentem 45 ml) pozwala podwyższyć poziom HDL dobregocholesterolu) oraz obniża ryzyko ataku serca. Jednak picie alkoholu uzależnia. Wypijanie więcej niż 1-2 drinków dziennie może wywołać poważne problemy (w tym niewydolność serca). Argumenty te przemawiają za tym, aby nie zalecać spożywania alkoholu.

POLICOSANOL
Uwaga: Nowe badanie sugeruje, że policosanol nie obniża poziomu lipidów.

Od niedawna policosanol jest badany pod kątem właściwości do obniżania cholesterolu. Policosanol, który najpierw zyskał popularność na Kubie, składa się z mieszanki alkoholi tłuszczowych otrzymywanych z wosków pochodzących z trzciny cukrowej (główne źródło policosanolu dostępnego
na rynku), słodkich ziemniaków oraz z wosku pszczelego. Głównym składnikiem policosanolu jest octanosol, który jest sprzedawany również jako oddzielny produkt. Ze względu na zainteresowanie tym produktem w Ameryce Południowej przeprowadzono badania kliniczne nad nim oraz octanosolem. Wyniki tych badań są dość obiecujące.

Przypuszcza się, że alkohole zawarte w policosanolu wpływają na nmetabolizm cholesterolu w wątrobie, jednak na innym odcinku ścieżki metabolicznej niż statyny.

W wielu badaniach na zwierzętach wykazano, że policosanol obniża poziom cholesterolu. Następnie przeprowadzono badania na ludziach, które sugerują, że preparat ten obniża poziom cholesterolu LDL w stopniu zbliżonym do statyn oraz podwyższa poziom cholesterolu HDL o 10-25% (w przypadku statyn efekt taki jest trudny do osiągnięcia).

Policosanol redukuje agregację płytek krwi (np. lepkość płytek, które są elementami krwi odpowiedzialnymi za krzepnięcie), dlatego należy używać go z rozwagą, szczególnie w przypadku osób, które przyjmują jednocześnie leki rozrzedzające krew. Nie opisano żadnych innych istotnych interakcji z lekami. Zaobserwowano natomiast skutki uboczne: wysypki skórne, bóle głowy, bezsenność oraz zaburzenia pracy układu pokarmowego jednak badania na ludziach sugerują, że preparat jest dobrze tolerowany.

W oparciu o te wczesne badania policosanol: a) jest skutecznym i bardzo obiecującym środkiem na obniżenie cholesterolu, b) jest poważnym lekiem zmieniającym metabolizm wątroby.

Jednym z problemów związanych z policosanolem jest fakt, że występuje on w wielu różnych odmianach. Nie wiadomo, czy na przykład policosanol uzyskiwany z wosku pszczelego jest równie skuteczny jak policosanol otrzymywany z trzciny cukrowej. Nie wiadomo również, czy mieszaniny
różnych alkoholi tłuszczowych w różnych preparatach są równie skuteczne.Jeśli popularność policosanolu będzie rosnąć, przybędzie dowodów na to, czy wywołuje on inne skutki uboczne. 

Jeśli przyjmujesz lub zamierzasz stosować ten lek, skonsultuj to z lekarzem oraz śledź nowe wiadomości, które pojawiają się o tym preparacie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz