Strony

poniedziałek, 30 grudnia 2013

Leki statynowe.


Przegląd statyn - najczęściej używanych leków na cholesterol.


LEKI STATYNOWE

PRZEGLĄD STATYN
Statyny to leki przywracające właściwy poziom cholesterolu głównie poprzez inhibicję enzymu wątrobowego zwanego reduktazą HMG C-A. Udokumentowano, że statyny bardzo skutecznie obniżają poziom
cholesterolu oraz zmniejszają ryzyko ataku serca oraz śmierci. Jeśli dodamy, że zazwyczaj pacjenci dobrze je tolerują, łatwo zrozumieć, dlaczego są one jednymi z najczęściej przepisywanych leków.

KTÓRE LEKI SĄ STATYNAMI?
Najpopularniejsze statyny:

* atorwastatyna (Lipitor),
* fluwastatyna (Lescol),
* lowastatyna (Mevacor),
* prawastatyna (Pravachol),
* simwastatyna (Zocor),
* rosuwastatyna (Crestor).

JAK DZIAŁAJĄ STATYNY?
Statyny zmniejszają produkcję cholesterolu w wątrobie oraz powodują usuwanie z krwi cholesterolu LDL 'złego' cholesterolu przez wątrobę. Znacząco obniżają poziom cholesterolu LDL we krwi. Nieznacznie
podnoszą przy tym poziom 'dobrego' cholesterolu, czyli HDL.

KTÓRA STATYNA JEST NAJLEPSZA?
Zazwyczaj lekarz dokonuje wyboru statyny w oparciu o trzy czynniki: skuteczność obniżania cholesterolu, esterol, skuteczność w badaniach klinicznych, koszt. W większości przypadków statyny mogą być używane
wymiennie.

CHARAKTERYSTYCZNE CECHY STATYN
* Jedną z najnowszych statyn, rosuwastatynę, nazwano 'superstatyną' ponieważ obniża ona cholesterol LDL znacznie lepiej niż inne statyny.

* Atorwastatyna i simwastatyna najskuteczniej obniżają cholesterol spośród wszystkich leków nienależących do 'superstatyn'.

* Najwięcej dowodów klinicznych zebrano w odniesieniu do: lowastatyny, prawastatyny i simwastatyny.

* Ceny statyn różnią się znacznie. Najtańsza jest fluwastatyna, a najdroższe: atorwastatyna, simwastatyna i rosuwastatyna.

* Simwastatyna najlepiej spośród wszystkich statyn podwyższa poziom cholesterolu HDL.

* Simwastatyny użyto w badaniu, które pokazało, że statyny znacząco obniżają ryzyko ataku serca i wylewu niezależnie od poziomu cholesterolu.

JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE SKUTKI UBOCZNE WYWOŁYWANE PRZEZ STATYNY?
* Najczęściej występują problemy żołądkowo-jelitowe - mdłości, gazy, rozstrój żołądka. Rzadziej odnotowuje się ból głowy, zawroty głowy, wysypki skórne i problemy ze snem (problemy ze snem najczęściej powoduje atorwastatyna i simwastatyna).

* Statyny podnoszą poziom enzymów wątrobowych u 1 na 100 pacjentów. Po kilku tygodniach terapii należy wykonać badanie krwi.

* U 1 na 1000 pacjentów statyny zaburzają funkcjonowanie mięśni objawiające się słabością i bólem. Jeśli rozpad mięśni następuje na szeroką skalę, może to spowodować zaburzenie funkcji nerek i śmierć.

* Ceriwastatyna (Baycol) zaburzała funkcjonowanie mięśni i dlatego została wycofana z rynku.

* Rosuwastatyna poważnie zaburza funkcję mięśni przy dawce 80 mg (dawki do 40 mg uważa się za bezpieczne).

* Rosuwastatyna przyjmowana w niezalecanej dawce 80 mg wywołuje zaburzenie funkcji nerek.


LEKI WCHODZĄCE W INTERAKCJE ZE STATYNAMI
* Sok grejpfrutowy zwiększa wchłanianie większości statyn. Nadmierny poziom statyn może uszkodzić mięśnie.

* Niektóre antybiotyki i cyclosporina mogą nasilić działanie statyn i zwiększyć ryzyko uszkodzenia mięśni.

* Przyjmowanie statyn wraz z gemfibrozilem (inny preparat obniżający poziom lipidów) może zwiększyć ryzyko uszkodzenia mięśni.

* Atorwastatyna i simwastatyna mogą wzmocnić działanie Coumadiny oraz zwiększyć stężenie digoksyny we krwi.


SPOSOBY OBNIŻENIA KOSZTÓW LECZENIA Z UŻYCIEM STATYN
* Spytaj lekarza, czy może przepisać tańsze statyny.

* Niektóre pigułki zawierające statyny można przecinać na pół. Przyjmowanie połowy dużej pigułki (np. połowy pigułki 40 mg) jest tańsze niż zakup całej małej pigułki (w tym przypadku 20 mg).

* Sok grejpfrutowy zwiększa wchłanianie statyn. Zasugeruj lekarzowi, czy zgodziłby się, abyś przyjmował mniejszą dawkę statyn, ale jednocześnie z sokiem grejpfrutowym.


sobota, 21 grudnia 2013

Podwyższanie poziomu HDL.




Jest wiele sposobów na podwyższenie cholesterolu HDL (dobrego cholesterolu).

JAK ZWIĘKSZYĆ POZIOM DOBREGO CHOLESTEROLU

Mimo iż od wielu lat wiadomo, że wysoki poziom cholesterolu HDL ( dobrego cholesterolu) w pewnym stopniu chroni przed chorobami serca, prawie całą uwagę skupiano na wojnie z cholesterolem czyli na obniżaniu cholesterolu całkowitego oraz LDL (złego holesterolu).

W ostatnich latach niski poziom cholesterolu HDL został uznany niezależnym czynnikiem ryzyka chorób serca. Oznacza to, że nawet, jeśli poziom cholesterolu całkowitego oraz LDL są w normie, ludzie z obniżonym poziomem HDL mają podwyższone ryzyko wczesnego wystąpienia choroby wieńcowej. (Normalny poziom HDL to przynajmniej 40 mg/DL.)

Dlaczego cholesterol HDL ma działanie ochronne? Wygląda na to, że to nie cholesterol sam w sobie jest dobry, ale chodzi o przenośnik. Cząsteczka HDL jest kompleksem złożonym z białek, lipidów i cholesterolu.

Cząsteczki HDL oczyszczają ściany naczyń krwionośnych z nadmiaru cholesterolu. W takim przypadku cholesterol przenoszony przez HDL (czyli tzw. dobry cholesterol HDL) w rzeczywistości jest złym
cholesterolem, który został usunięty z naczyń krwionośnych i jest transportowany do wątroby w celu dalszej obróbki

Mimo iż powszechnie wiadomo, że niski poziom HDL jest niekorzystny dla zdrowia, lekarze wciąż mają skłonność do podkreślania, że należy obniżać zły cholesterol, a pomijają fakt, że należy również podwyższać dobry cholesterol. Podejście takie jest bardzo szkodliwe, gdyż wiele osób, które mają normalny lub bliski normie poziom cholesterolu całkowitego mają niski poziom HDL i dlatego są zagrożeni ryzykiem chorób serca.

KTO POWINIEN PODWYŻSZYĆ POZIOM HDL?

Każdy, kto ma HDL poniżej 35 mg/DL, powinien podjąć działania w celu podniesienia jego poziomu. Jest to istotne również w przypadku, gdy cholesterol całkowity oraz LDL są w normie

CO PODWYŻSZA POZIOM HDL?

ĆWICZENIA AEROBOWE. Wiele osób nawet nie chce o tym słyszeć, jednak regularne ćwiczenia aerobowe (każde ćwiczenie podnoszące tętno, wykonywane przez 30 minut, np. marsz, jogging, jazda rowerem) powoduje wzrost poziomu HDL.

UTRATA WAGI. Otyłość powoduje nie tylko podwyższenie cholesterolu LDL, ale również obniżenie HDL. Jeśli masz nadwagę, utrata masy ciała powinna spowodować wzrost poziomu HDL.

RZUĆ PALENIE. Palenie tytoniu obniża poziom HDL. Jeśli rzucisz palenie, poziom twojego HDL wzrośnie

OGRANICZ SPOŻYCIE KWASÓW TŁUSZCZOWYCH TRANS. Kwasy tłuszczowe trans wchodzą w skład wielu smacznych, gotowych produktów spożywczych we wszystkich, które mają napisane na nalepce: częściowo uwodornione oleje roślinne dlatego wyeliminowanie ich z diety nie jest sprawą trywialną. Kwasy tłuszczowe typu trans nie tylko podwyższają poziom LDL, ale także obniżają poziom HDL. Jeśli usuniesz je z diety, prawie na pewno spowoduje to znaczący wzrost poziomu HDL.

ALKOHOL. Jeden lub dwa drinki dziennie mogą spowodować znaczący wzrost poziomu HDL. Należy jednak dodać, że większe dawki mogą spowodować poważne problemy zdrowotne, w tym niewydolność serca. Są również osoby, u których problemy zdrowotne wystąpią, nawet jeśli będą pić tylko 2 drinki dziennie.

ZWIĘKSZ SPOŻYCIE JEDNONIENASYCONYCH TŁUSZCZÓW. Tłuszcze jednonienasycone takie jak: olej rzepakowy, olej z avocado, oliwa z oliwek, tłuszcze występujące w maśle orzechowym (z orzechów arachidowych) mogą spowodować wzrost poziomu cholesterolu HDL, nie wywołując przy tym wzrostu całkowitego cholesterolu.

WŁĄCZ DO DIETY BŁONNIK ROZPUSZCZALNY W WODZIE. Błonniki rozpuszczalne występują w owsie, owocach, warzywach i strąkach. Redukują one poziom LDL oraz podnoszą poziom HDL. Aby skuteczność działania błonnika była jak największa, należy spożywać go co najmniej 2 razy dziennie.


DIETA I LEKI

CO Z NISKOTŁUSZCZOWĄ DIETĄ? Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach zachodnich tradycyjnie spożywa się za dużo tłuszczu. Obniżenie ilości spożywanego tłuszczu umożliwia obniżenie cholesterolu oraz utratę wagi. Zbyt mała ilość spożywanego tłuszczu również może być niebezpieczna. W diecie, w której skrajnie wyeliminowano tłuszcze, brakuje niezbędnych kwasów tłuszczowych. Niektóre z nich są niezbędne do życia, a organizm nie potrafi ich wytwarzać. Zupełne wyeliminowanie tłuszczu z pożywienia u niektórych osób wywołuje obniżenie poziomu cholesterolu HDL.

Wskazówki dotyczące spożycia tłuszczu:
1) ogranicz spożycie tłuszczu do poziomu, w którym dostarcza on 30 - 35% kalorii pochodzących z diety jednak do poziomu nie mniejszego niż 25%;
2) staraj się wyeliminować tłuszcze nasycone i tłuszcze trans oraz zastąpić je tłuszczami jedno- i wielonienasyconymi.

Wyeliminuj tłuszcze zwierzęce i pochodzące z mleka oraz zastąp je nieprzetwarzanymi tłuszczami roślinnymi. Taka dieta pozwala uniknąć problemów związanych z dietą niskotłuszczową oraz pomaga podnieść
poziom cholesterolu HDL.

CO Z LEKAMI PODNOSZĄCYMI HDL? Jak dotąd farmakologiczne podnoszenie poziomu cholesterolu HLD jest znacznie mniej skuteczne niż obniżanie LDL. Statyny dość słabo podnoszą poziom HDL. Kilka nowych statyn znacząco zwiększa poziom HDL, jednak leki te nie są odpowiednie dla osób, które mają dobry poziom LDL i cholesterolu całkowitego, a brak im tylko HDL. Spośród leków regulujących poziom cholesterolu niacyna (witamina z grupy B) najskuteczniej podnosi poziom HDL. Dawka niacyny, która podnosi HDL, jest tak wysoka, że traktuje się ją jako lek, który można przyjmować tylko pod opieką lekarza.

ZESTAWY ŁĄCZONE O ZWIĘKSZONEJ SKUTECZNOŚCI .W ostatnim czasie niezwykłą skutecznością w podwyższaniu dobrego cholesterolu i obniżaniu złego odznaczają się zestawy składające się z błonnika i wieloskładnikowych preparatów roślinno-mineralnych. Dodatkowo błonnik rozpuszczalny w wodzie powoduje wiązanie kwasów żółciowych z przewodu pokarmowego, a pozostałe składniki zmieniają wątrobowy metabolizm cholesterolu.

Daje to efekt synergii i działanie wielowymiarowe, co dodatkowo podnosi skuteczność zestawu.







niedziela, 15 grudnia 2013

Choroby reumatyczne - gdy ruch sprawia ból


Łamanie i strzykanie w kościach, rwanie na niepogodę, lumbago, podagra,wypadanie dysku to tylko niektóre z popularnych określeń używanych na co dzień przez osoby borykające się z bólami kości i stawów.


Bóle kostno-stawowe dotyczą co trzeciego Polaka i są najczęstszą przyczyną naszych wizyt u lekarza. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, choroby reumatyczne, bo o nich mowa, dotykają ludzi w różnym wieku, nie tylko seniorów. Co prawda, u starszych osób występują one częściej, co jest związane z procesem starzenia się, ale wiele z nich ujawnia się już w dzieciństwie. Obecnie medycyna wyróżnia aż ponad 200 różnych chorób reumatycznych. Lekarze do tej pory nie są pewni przyczyny powstawania
reumatyzmu. Wiadomo tylko, że istotne w powstawaniu tej choroby są reakcje autoimmunologiczne, w wyniku których organizm niszczy własne komórki. Nie bez znaczenia jest również "zużycie - stawów na skutek ich przeciążania, co ma miejsce w przypadku najpowszechniejszej z chorób reumatycznych, jaką
jest zwyrodnienie stawów obwodowych i kręgosłupa.

Ciekawostką jest fakt, że podczas gdy inne rodzaje chorób reumatycznych znane były już w starożytności, brakuje dowodów, jakoby w tym czasie chorowano na zwyrodnienie stawów. Najprawdopodobniej choroba ta pojawił a się dużo później i tak naprawdę jest ona jednym z wyników rozwoju naszej
cywilizacji.

Na choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe poleca się chrząstkę rekina zwłaszcza tym, którzy cierpią na rozpoznane już zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa, stawów kolanowych, drobnych stawów rąk i którzy często sięgają po niesterydowe leki przeciwzapalne



sobota, 14 grudnia 2013

Bóle kolana - operować czy nie.



"... pomiedzy 35 a 43 rokiem życia dolegały mi bóle lewego kolana - wynik całych lat ścigania się na pełnych muld stokach narciarskich. Każdy chirurg ortopeda, do którego się udawałem, dochodził do tego samego
wniosku - operacja. Pewien młody lekarz żartował nawet, że spodziewa się, iż moje lewe kolano sfinansuje naukę jego wnuków, ponieważ przypuszczalnie będę do końca życia jego pacjentem. Mając 43 lata, zacząłem się zastanawiać nad zabiegiem chirurgicznym. Kiedy zacząłem zażywać preparat z glukozaminą, ból w kolanie ustał w ciągu dwóch miesięcy.

Rok później ten sam ortopeda zapytał mnie, kto zoperował mi kolano?
Kiedy opowiedziałem mu o preparacie z glukozaminą (Glucosamine HCL 250mg- shellfish - ze skorupiak), wykonał kilka zdjęć rentgenowskich i poprosił mnie, żebym nie nagłaśniał mojego doświadczenia, ponieważ pozbawię go pracy - a tym razem już nie żartował...

Byłem zdumiony, że ja ekonomista, informuję chirurga ortopedę o glukozaminie..."

Fragmenty ksiązki: "ZRÓB FORTUNĘ NA ZDROWYM STYLU ŻYCIA" - Paul Zane Pilzer
- światowej sławy ekonomista, doradca prezydentów, profesor college u college przedsiębiorca, przewidział między innymi sukces Billa Gatesa i innych.



poniedziałek, 9 grudnia 2013

Na stany zwyrodnieniowe glukozamina.




Glukozamina stosowana jest przy zwyrodnieniu chrząstki: osteoarthritis (OA), reumatoidalnym zapaleniu stawów (rzs), zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa (zzsk), dnie i kolagenozie. Zawiera składniki pomocne w prawidłowym funkcjonowaniu tkanki łącznej, działa przeciwzapalnie.


Połowa dorosłej populacji boryka się z chorobą zwyrodnieniową stawów czy kręgosłupa. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Objawy takie jak ból czy poranna sztywność i konieczność "rozchodzenia" przypisywane są wiekowi. Uszkodzenia chrząstki spowodowane działaniem czynników fizycznych,
zaburzeniami metabolizmu komórek chrzęstnych (chondrocytów) lub przewlekłymi reakcjami zapalnymi prowadzą do upośledzenia funkcji stawów i mogą być przyczyną trwałego kalectwa.

Warto wiedzieć, że chorobę zwyrodnieniową można leczyć, choć jest to proces długi i trudny. Można minimalizować jej objawy i zapobiegać jej rozwojowi. Niestety zbyt często sięgamy po wydawałoby się najprostsze rozwiązanie - środki przeciwbólowe, których zażywanie w nadmiarze może powodować wiele działań niepożądanych a nawet groźnych dla zdrowia.

Przyczyn choroby zwyrodnieniowej stawów może być wiele: wady postawy, nadwaga, zbyt intensywne treningi a przede wszystkim zmiany w budowie chrząstki stawowej.
Glukozamina zarówno dla profilaktyki, jak i zmniejszenia objawów choroby dostarcza organizmowi niezbędnych składników budulcowych chrząstki, koniecznych do uzupełniania diety która pobudza jej odbudowę, zwiększając tym samym ruchomość stawów, minimalizując ból i stany zapalne, jak i w inne składniki.





poniedziałek, 11 listopada 2013

Wpływ kwasów tłuszczowych typu trans na serce.


 Kwasy tłuszczowe typu trans występują wszędzie. Jednak czym one są i jak można ich unikać?


WPŁYW KWASÓW TŁUSZCZOWYCH TYPU TRANS NA SERCE

ZNAJDUJĄ SIĘ WSZĘDZIE I MOGĄ BYĆ GORSZE NIŻ SMALEC
Najnowsze badania sugerują, że kwasy tłuszczowe typu trans mają szkodliwy wpływ na poziom cholesterolu oraz zwiększają ryzyko chorób serca. Należy zwrócić uwagę na to, że spożywamy ich o wiele za dużo niż powinniśmy.


CO TO SĄ KWASY TŁUSZCZOWE TYPU TRANS I SKĄD POCHODZĄ?
Zazwyczaj słyszymy o nasyconych i nienasyconych kwasach tłuszczowych.Źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych są produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, smalec, produkty mleczne) oraz oleje tropikalne, takie jak olej kokosowy oraz olej palmowy. Podnoszą one poziom cholesterolu LDL. Tłuszcze nienasycone zazwyczaj pochodzą z olejów roślinnych. Nie podnoszą one poziomu cholesterolu, a wręcz mogą go obniżać.

Ponieważ już kilkadziesiąt lat temu odkryto, że nasycone kwasy tłuszczowe są szkodliwe dla zdrowia, przemysł spożywczy chciał przestawić się na nienasycone kwasy tłuszczowe.

Niestety nienasycone kwasy tłuszczowe szybko jełczeją. W walce z niestabilnością nienasyconych kwasów tłuszczowych producenci zaczęli poddawać je procesowi uwodornienia, który zwiększa ich stabilność. W rezultacie otrzymano bardziej trwałe oleje roślinne zwane olejami częściowo uwodornionymi.

Niestety w procesie uwodornienia nienasyconych tłuszczów roślinnych powstaje nowy rodzaj kwasów tłuszczowych. Nazywa się go kwasami tłuszczowymi typu trans. Tak więc gdy producenci zaczęli wprowadzać do procesu produkcji żywności częściowo uwodornione oleje roślinne, ludzie
zaczęli spożywać stosunkowo duże ilości kwasów tłuszczowych typu trans.

JAKI PROBLEM WIĄŻE SIĘ Z KWASAMI TŁUSZCZOWYMI TYPU TRANS?
Kwasy tłuszczowe typu trans podwyższają całkowity poziom cholesterolu i cholesterolu LDL oraz obniżają poziom cholesterolu HDL. Oznacza to, że kwasy tłuszczowe typu trans są szkodliwe dla serca.

CO JEST GORSZE - NASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE, CZY NIENASYCONE KWASY
TŁUSZCZOWE TYPU TRANS?
Zarówno tłuszcze nasycone, jak i kwasy tłuszczowe typu trans są szkodliwe dla zdrowia. Tłuszcze nasycone zazwyczaj występują w pożywieniu, które zawiera również cholesterol. Czyli są jak podwójny cios wymierzony w serce. Z drugiej strony kwasy tłuszczowe typu trans nie tylko podwyższają cholesterol LDL, ale także obniżają cholesterol HDL. Tak więc trudno jest stwierdzić, które tłuszcze są gorsze. Oba rodzaje są szkodliwe dla zdrowia.

W JAKIM POŻYWIENIU WYSTĘPUJĄ KWASY TŁUSZCZOWE TYPU TRANS?
Na szczęście dość łatwo można zidentyfikować żywność zawierającą duże ilości kwasów tłuszczowych typu trans: margaryny (im twardsza jest margaryna, tym zawiera więcej kwasów tłuszczowych trans, margaryny w kostce zawierają ich najwięcej, margaryny w plastikowych opakowaniach zazwyczaj mają ich mniej, półpłynne margaryny mają ich najmniej).
Wysokotłuszczowa pieczona żywność (szczególnie pączki, ciastka i ciasta) oraz wszystkie produkty, na których nalepkach jest napisane, że zawierają częściowo uwodornione oleje roślinne (brzmi to smutno, ale do tej grupy należy większość przetwarzanej żywności). Kwasy tłuszczowe trans zawierają bardzo lubiane frytki, czipsy ziemniaczane, czipsy kukurydziane i wiele krakersów.

CZY ISTNIEJĄ JAKIEŚ DOBRE TŁUSZCZE?
Zdrowe dla serca są nienasycone tłuszcze roślinne z rzepaku, orzechów ziemnych, oliwek, lnu, kukurydzy, krokosza i słonecznika (pod warunkiem, że nie były poddane procesowi uwodornienia). Oleje te zawierają jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają cholesterol całkowity i podwyższają poziom HDL. Oleje te zawierają także niezbędne kwasy tłuszczowe, które są potrzebne do życia, a których organizm człowieka nie potrafi wytwarzać. Są to kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6

CO POWINIEN ZROBIĆ CZŁOWIEK, KTÓRY DBA O ZDROWIE?
Są trzy podstawowe kroki na drodze do zredukowania ilości spożywanego złego tłuszczu i zastąpienia go dobrym. Po pierwsze należy unikać nasyconych kwasów tłuszczowych zawartych w mięsie i produktach mlecznych oraz w olejach tropikalnych  kokosowym i palmowym. Po drugie trzeba unikać kwasów tłuszczowych typu trans, które są zawarte w przemysłowej smażonej żywności, wysokotłuszczowych pieczonych produktach oraz twardych margarynach. Po trzecie (kiedy to tylko
możliwe) jeśli w przepisie występuje twarda margaryna, masło lub smalec, należy je zastąpić jednym z nienasyconych olejów roślinnych wymienionych wyżej.


piątek, 1 listopada 2013

Selen w mleku matki chroni niemowlę.


Mleko kobiece wg. Dr Money zawiera 2 razy więcej selenu i 5-6 razy więcej witaminy E niż krowie, co świadczy o odmiennych zapotrzebowaniach człowieka niż cielaka na tego typu składniki. 


Tym też próbowano tłumaczyć nagłe - bez przyczyny zgodny niemowląt płci męskiej. Okazało się, iż dzieci te miały wyraźne niedobory witaminy E i selenu.  Jak się okazuje, nawet mikroskopijne ilości tego minerału w żywności, mogą decydować o naszym zdrowiu, chorobie a nawet życiu.

Przykładowo w Nowej Zelandii, w Szkocji i w Turcji są duże niedobory tego pierwiastka w glebie. Odkryto, że tajemnicze nagłe zgony dzieci (jak i piskląt gołębi), szczególnie płci męskiej, są spowodowane  niedoborem selenu.

Skuteczność selenu w postaci organicznej - L selenometioniny - wykazały badania kobiet karmiących piersią. Odkryto wtedy, że selen jest bardzo dobrze przyswajalny przez organizm matki i następnie w
odpowiedniej ilości wydzielany z mlekiem. 

Selen nieorganiczny jest wchłaniany o wiele gorzej i nie stwierdza się go zupełnie w mleku karmiących matek.



wtorek, 29 października 2013

Selen - grzybobójca.


Zespół Kliniki hematologicznej w Krakowie dowiódł, że selen unieczynnia aflatoksyny i tym samym chroni komórki przed rakotwórczym działaniem tych trucizn - mykotoksyn. Ponadto selen wpływa niszcząco na pleśnie, które je produkują.


W przypadku wilgotnego lata lub złego wysuszenia ziarna, ziarno może ulegać skażeniu pleśniami Aspergillus flavus i inne. Co jakiś czas słyszymy komunikat o tego typu zakażonej mące. Może wówczas to skażenie żywności stać się bardzo groźne dla zdrowia ludzi i zwierząt.

W tym okresie np. mokrego lata celowe byłoby uzupełnienie działań dietetycznych, polegające na dostarczeniu organizmowi więcej ochronnych antyoksydantów w postaci pożywienia i suplementów
zwierających selen, witaminę E i C.

Podobna sytuacja może powstać, gdy zbiory ziemniaków ulegną skażeniu pleśnią w wilgotnych warunkach. Dla przykładu, grzyby Phitophtora infestans, Synchytrium endobioticum - to zaraza ziemniaczana. Pleśnie te wytwarzają silną toksynę, która ma właściwości uszkadzające tkankę mózgu. Zaraza ziemniaczana często występowała w Irlandii, gdzie kartofle stanowiły podstawę pożywienia. Statystyka wykazała, że w Belfaście anomalie mózgowe były siedmiokrotnie częstsze niż w Londynie. Dotyczyły one przede wszystkim dzieci, które rodziły się martwe, bez mózgu, z różnymi uszkodzeniami tkanki mózgu itd.. 

Kobiety będące w ciąży spożywały widocznie wiele zapleśniałych ziemniaków.


niedziela, 27 października 2013

Podstawowy budulec - białko.


W każdej budowie, zarówno zdrowia, rodziny, budynku a także biznesu potrzebne są fundamenty. Bez nich nic nie uda się nam wznieść. 


Takie fundamenty występują także w naszym organizmie, zapewne już wiesz, że mowa o takim czymś, co nazywamy ,,białkiem". Tak więc białko......

.....co to tak naprawdę w ogóle jest, krótko mówiąc:

,,To wielki kombinat energetyczny i maszyneria, która napędza wszystkie procesy zachodzące w żywych organizmach".

Białko, czyli nasz plan życia i śmierci.

John Northtrop i Wendell Stanley w 1964 roku odebrali Nobla za uzyskanie białek wirusowych i enzymów w czystej formie. To był początek działań dotyczących białka, a co ważne aminokwasów, które są jakby cegiełkami tychże białek. Jednak nie ma co wchodzić aż tak głęboko pod mikroskop. Zostańmy przy fundamencie czyli białku.

Różne białka w naszym organizmie to podobnie jak poszczególne substancje potrzebne do powstania fundamentów a potem całej budowli, albo elementy które musisz wykorzystać podczas budowania swojego organizmu. Do niezbędnych cząstek całości, jeżeli chodzi o białko należą:
*Rodopsyna ( wizja w ciemności )
*P53 (obrońca przed rakiem )
*Aktyna,miozyna ( siła mięśni )
*Lizozym ( naturalny antybiotyk )
*Białka opiekuńcze ( zespół reanimacyjny )
*Hemoglobina ( kurier z tlenem )
*Kolagen ( sprężyste spoiwo )
*Ubikwityna ( ,,etykietka śmierci" )

Wiem, że te nazwy niewiele mogą Tobie mówić, dlatego w nawiasach opisałam potocznie co oznaczają.

Teraz już wiesz, co organizm posiada w sobie, jak niezbędny fundament to białko.


środa, 23 października 2013

Noni-królowa owoców.


Czysta kompozycja zdrowia - Owoc Noni (Morinda citrifolia),pochodzący z Polinezji,Tahiti i Wysp Hawajskich,od wieków używany przez rdzennych mieszkańców tych okolic,obecnie cieszy się coraz większym międzynarodowym uznaniem. 


To doskonałe źródło witamin,skladników mineralnych oraz aminokwasów,w pełni pokrywające dzienne zapotrzebowanie organizmu na te substancje.Obecna w Noni skopoletyna wspomaga pracę szyszynki.Zwiększając poziom serotoniny i melatoniny w organizmie,zapobiega częstym zmianom nastroju i korzystnie wpływa na biologiczny rytm snu i czuwania (przystosowanie się do różnych pór dnia).Noni,stymulując produkcję tlenku azotu,odgrywa istotną rolę w obniżaniu podwyższonego ciśnienia krwi,które może rozwijać się pod wpływem przewlekłego napięcia i stresu.Tlenek azotu rozkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza skłonność do tworzenia zakrzepów.W efekcie poprawia zaopatrzenie tkanek w tlen i substancje odżywcze,zmniejszając ryzyko zawału serca i udaru.

Obecny w Noni damnacanthal nadzoruje proces różnicowania się komórek i nie pozwala na ich nieprawidłowe podziały.Wspomaga pracę systemu immunologicznego,który produkując odpowiednią ilość komórek odpornościowych,skuteczniej zwalcza choroby.To właśnie dzięki obecności damnacacanthalu,Noni świetnie zapobiega nowotworom.Wykazuje również właściwości adaptogenne - pobudza naturalne mechanizmy obronne i jest w stanie przywrócić do normy zaburzone funkcje komórek.

Kseronina i prokseronina mają świetny efekt przeciwdepresyjny.Substancje te zwiększają produkcję endorfin,poprawiających nastrój i ogólne samopoczucie.Zmniejszają również ostre bóle pojawiajace się w wyniku stanów zapalnych lub urazów stawów,niepowodując przy tym uzależnienia.Ponadto kseronina bierze udział w mechanizmach przeciwzapalnych organizmu,działa przeciwalergicznie i podnosi odporność.Z tego powodu Noni jest polecana tym wszystkim osobom,które często chorują na infekcje górnych dróg oddechowych. Noni eliminuje również wiele dolegliwości związanych z trawieniem,ponieważ wzmaga produkcję soków trawiennych.

Pomaga też osobom zdecydowanym zerwać z   nałogiem(palenie,alkoholizm,narkomania),ponieważ sprawia,że wczesne,bardzo nieprzyjemne objawy abstynencji są mniej dotkliwe.



poniedziałek, 21 października 2013

Obniżanie cholesterolu bez preparatów dostępnych na receptę.


Aby obniżyć poziom cholesterolu, nie każdy potrzebuje leków dostępnych na receptę.


CZY NAPRAWDĘ MOŻESZ TO ZROBIĆ?
Wysoki poziom cholesterolu LDL  i niski poziom cholesterolu HDL stanowi główny czynnik ryzyka
chorób serca i naczyń krwionośnych.

Na szczęście lekarze posiadają potężne leki, które umożliwiają kontrolę poziomu cholesterolu u większości pacjentów. Niektóre z tych leków głównie statyny znacząco polepszają rokowania w przypadku pacjentów z chorobą wieńcową. Każda osoba, u której stwierdzono chorobę wieńcową,
jak też każda z wysokim poziomem cholesterolu, powinna być pod stałą opieką lekarza w celu zapewnienia optymalnej kontroli poziomu lipidów. Ale czy każda osoba z podwyższonym cholesterolem powinna stosować silne leki dostępne na receptę? Niekoniecznie.

Istnieją sposoby na obniżenie poziomu cholesterolu bez używania takich leków.

Omówię kilka sposobów na obniżenie poziomu cholesterolu bez użycia leków. Niektóre z tych metod są bardzo skuteczne i bezpieczne, dlatego powinny stać się częścią zdrowego stylu życia. Inne wymagają zmiany diety, co niektórzy mogą uznać za trochę niezwykłe, jednak są bezpieczne i skuteczne. Jeszcze inne, chociaż są skuteczne, niosą z sobą pewne ryzyko.

CZY ISTNIEJE JAKIŚ MAGICZNY NAPÓJ LECZNICZY KTÓRY OBNIŻA CHOLESTEROL?

Niezliczeni dostawcy różnych magicznych napojów na obniżenie cholesterolu ogłaszają się w radiu, prasie i Internecie. Środki te można zaliczyć do dwóch grup  takie, które są zupełnie bezużyteczne,
oraz takie, które działają i są zaliczane do metod leczenia bez użycia lekarstw. Te drugie omówię poniżej. 

Zazwyczaj nie ma nic złego w korzystaniu ze środków zaliczanych do drugiej kategorii, z wyjątkiem
dwóch rzeczy: a) jeśli sam kupisz składniki, zapłacisz znacznie mniej niż kupując gotowy napój oraz b) jeśli sam kupisz składniki, będziesz miał znacznie większą kontrolę nad jakością i ilością.

KIEDY MOŻNA STOSOWAĆ METODY OBNIŻAJĄCE POZIOM CHOLESTEROLU I NIE
KORZYSTAĆ Z LEKARSTW?
Jest zupełnie rozsądne to, że zdrowy człowiek, który ma cholesterol tylko nieznacznie podwyższony lub też na granicy normy, zamierza nieco go obniżyć, nie korzystając z lekarstw. Również pacjenci stosujący leki dostępne na receptę, oraz ci, których poziom cholesterolu jest nieznacznie za wysoki, mogą odnieść znaczne korzyści, stosując te metody.

Należy jeszcze raz podkreślić, że jeśli masz już chorobę wieńcową lub jeśli masz bardzo wysoki poziom cholesterolu, musisz znajdować się pod opieką lekarza, który zapewni Ci odpowiednią terapię. W tych
przypadkach metody zrób to sam mogą okazać się niebezpieczne.

REDUKCJA CHOLESTEROLU BEZ UŻYCIA LEKÓW DOSTĘPNYCH NA RECEPTĘ

Poniżej omówione są naukowo sprawdzone metody obniżania poziomu cholesterolu bez korzystania z leków zapisywanych na receptę. Metody te dzielą się na dwie grupy:
a) bezpieczne i skuteczne oraz
b) skuteczne, ale obciążone pewnym ryzykiem.


METODY SKUTECZNE I BEZPIECZNE

ZMIANY STYLU ŻYCIA- DIETA, ĆWICZENIA, OBNIŻANIE WAGI CIAŁA
Wiem, że nikt nie chce o tym słyszeć. Jednak jeśli znacząco obniżymy spożycie tłuszczów (szczególnie tłuszczów nasyconych i cholesterolu), dodamy do tego dużo ćwiczeń aerobowych i stracimy zbędne kilogramy, poziom cholesterolu ulegnie znaczącemu obniżeniu.

Te trzy metody są ze sobą nierozerwalnie związane. Trudno jest zastosować skutecznie jedną z nich bez jednoczesnego stosowania dwóch pozostałych (np. skuteczne odchudzanie jest praktycznie niemożliwe bez jednoczesnych zmian w diecie oraz energicznych ćwiczeń fizycznych).
Zatem chodzi tutaj o całkowitą zmianę stylu życia. Prowadzenie zdrowego trybu życia daje korzyści, które wykraczają daleko poza zwykłe obniżenie poziomu cholesterolu. Obniża to znacząco zachorowanie na cukrzycę, choroby serca, wylewy, ryzyko śmierci we wszystkich przypadkach włącznie z rakiem.

Jak powszechnie wiadomo zmiana trybu życia nie jest łatwą sprawą.

Łatwo jest powiedzieć: odżywiaj się właściwie, schudnij i dużo ćwicz. Jakby to było takie łatwe, jak łatwo jest to powiedzieć, ludzie nie wydawaliby miliardów dolarów rocznie na cudowne napoje lecznicze. Najgorsze w tym jest to, że wszystkie metody obniżania cholesterolu, które nie wykorzystują lekarstw dostępnych na receptę, działają dobrze lub wyłącznie wtedy, gdy jednocześnie stosuje się niskotłuszczową dietę.


STEROLE ROŚLINNE
Sterole roślinne to wyciągi z pewnych gatunków roślin. Ich spożywanie hamuje wchłanianie cholesterolu w jelicie cienkim. W wyniku tego cholesterol zawarty w pokarmie nie dostaje się do ciała. Dwa sterole roślinne wykorzystuje się do produkcji specjalnych odmian margaryny.

Ekstrakt z soi sitosterol oraz ekstrakt z igieł sosny sitostanol ; wykorzystywane są do produkcji preparatów margarynopodobnych. Żaden z nich nie smakuje dokładnie tak jak margaryna oraz nie nadaje się do gotowania. Jednak większość ludzi uważa, że są one dość dobre do smarowania. Jedząc dziennie 1-2 łyżki stołowe tych produktów zamiast zwyczajnej margaryny i stosując jednocześnie niskotłuszczową dietę, można obniżyć cholesterol LDL do 10 %.

BŁONNIK OBNIŻA CHOLESTEROL
Wiele badań potwierdziło, że błonnik zawarty w diecie znacząco obniża poziom cholesterolu. Każdy rodzaj błonnika ma dobroczynne działanie, jednak najskuteczniej obniżają cholesterol błonniki rozpuszczalne w wodzie.

Błonnik rozpuszczalny w wodzie zawarty w owsie ma bardzo duży wpływ na obniżenie cholesterolu, szczególnie w połączeniu z niskotłuszczową dietą. Inne produkty bogate w błonnik rozpuszczalny w wodzie to: soczewica, fasola pinto, cytrusy, czarna fasola i jęczmień.

Jeśli wolisz brać leki zamiast jeść zdrową żywność, możesz zastanowić się nad zastosowaniem babki płesznik. Wykazano, że powoduje ona znaczne obniżenie poziomu cholesterolu, jednak tylko, jeśli stosuje się ją razem z niskotłuszczową dietą.

GUGGUL SKUTECZNIE OBNIŻA CHOLESTEROL
Guggul jest bardzo skutecznym ziołem do zwalczania otyłości i regulowania poziomu cholesterolu. Jest dobrze znanym na całym świecie czynnikiem powodującym spalanie tkanki tłuszczowej.

Działanie:
Obniża poziom cholesterolu całkowitego przy zachowaniu lub polepszeniu stosunku frakcji HDL do LDL. Obniża poziom trójglicerydów. Stymuluje oczyszczenie krwi z toksyn, co powoduje korzystne przełomy lecznicze.

Stosuje się w celu:
* Obniżenia poziomu cholesterolu
* Zwalczania otyłości
* Polepszenia krążenia
* Zwalczania bólów stawów w chorobie reumatycznej
* Leczenia dermatoz
* Leczenia łuszczycy oraz różnego rodzaju wysypek skórnych

ZESTAWY ŁĄCZONE O ZWIĘKSZONEJ SKUTECZNOŚCI 
W ostatnim czasie niezwykłą skutecznością odznaczają się zestawy składające się z błonnika i wieloskładnikowych preparatów roślinno- mineralnych. Dodatkowo błonnik rozpuszczalny w wodzie powoduje wiązanie kwasów żółciowych z przewodu pokarmowego, a pozostałe składniki zmieniają
wątrobowy metabolizm cholesterolu. Daje to efekt synergii i działanie wielowymiarowe, co dodatkowo podnosi skuteczność zestawu.


SKUTECZNE, ALE OBCIĄŻONE PEWNYM RYZYKIEM


DROŻDŻE Z CZERWONEGO RYŻU

Drożdże z czerwonego ryżu obniżają poziom cholesterolu, ponieważ zawierają m.in. statyny (leki statynowe uznawane obecnie za najskuteczniejsze preparaty obniżające poziom cholesterolu początkowo zostały wyizolowane z drożdży). Drożdże z czerwonego ryżu zawierają jedną z najpopularniejszych statyn dostępnych na rynku lowastatynę.

Ponieważ lowastatyna jest skutecznym czynnikiem obniżającym cholesterol, drożdże z czerwonego ryżu rzeczywiście obniżają poziom cholesterolu. Jednak lowastatyna to silne lekarstwo, które może
powodować poważne skutki uboczne. Przyjmowanie preparatów statynowych powinno odbywać się pod kontrolą lekarza, który dobierze odpowiednie dawki oraz przeprowadzi regularne badania (testy krwi umożliwiające stwierdzenie uszkodzenia mięśni i wątroby), co zmniejszy ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Jeśli przyjmujesz ekstrakt z drożdży z czerwonego ryżu, kupuj go tylko od sprawdzonych producentów, aby mieć pewność, że dostajesz to, co jest napisane na opakowaniu.


ALKOHOL

Alkohol nie obniża poziomu cholesterolu ogólnego ani LDL, jednak wypijanie 1-2 drinków dziennie (będących ekwiwalentem 45 ml) pozwala podwyższyć poziom HDL dobregocholesterolu) oraz obniża ryzyko ataku serca. Jednak picie alkoholu uzależnia. Wypijanie więcej niż 1-2 drinków dziennie może wywołać poważne problemy (w tym niewydolność serca). Argumenty te przemawiają za tym, aby nie zalecać spożywania alkoholu.

POLICOSANOL
Uwaga: Nowe badanie sugeruje, że policosanol nie obniża poziomu lipidów.

Od niedawna policosanol jest badany pod kątem właściwości do obniżania cholesterolu. Policosanol, który najpierw zyskał popularność na Kubie, składa się z mieszanki alkoholi tłuszczowych otrzymywanych z wosków pochodzących z trzciny cukrowej (główne źródło policosanolu dostępnego
na rynku), słodkich ziemniaków oraz z wosku pszczelego. Głównym składnikiem policosanolu jest octanosol, który jest sprzedawany również jako oddzielny produkt. Ze względu na zainteresowanie tym produktem w Ameryce Południowej przeprowadzono badania kliniczne nad nim oraz octanosolem. Wyniki tych badań są dość obiecujące.

Przypuszcza się, że alkohole zawarte w policosanolu wpływają na nmetabolizm cholesterolu w wątrobie, jednak na innym odcinku ścieżki metabolicznej niż statyny.

W wielu badaniach na zwierzętach wykazano, że policosanol obniża poziom cholesterolu. Następnie przeprowadzono badania na ludziach, które sugerują, że preparat ten obniża poziom cholesterolu LDL w stopniu zbliżonym do statyn oraz podwyższa poziom cholesterolu HDL o 10-25% (w przypadku statyn efekt taki jest trudny do osiągnięcia).

Policosanol redukuje agregację płytek krwi (np. lepkość płytek, które są elementami krwi odpowiedzialnymi za krzepnięcie), dlatego należy używać go z rozwagą, szczególnie w przypadku osób, które przyjmują jednocześnie leki rozrzedzające krew. Nie opisano żadnych innych istotnych interakcji z lekami. Zaobserwowano natomiast skutki uboczne: wysypki skórne, bóle głowy, bezsenność oraz zaburzenia pracy układu pokarmowego jednak badania na ludziach sugerują, że preparat jest dobrze tolerowany.

W oparciu o te wczesne badania policosanol: a) jest skutecznym i bardzo obiecującym środkiem na obniżenie cholesterolu, b) jest poważnym lekiem zmieniającym metabolizm wątroby.

Jednym z problemów związanych z policosanolem jest fakt, że występuje on w wielu różnych odmianach. Nie wiadomo, czy na przykład policosanol uzyskiwany z wosku pszczelego jest równie skuteczny jak policosanol otrzymywany z trzciny cukrowej. Nie wiadomo również, czy mieszaniny
różnych alkoholi tłuszczowych w różnych preparatach są równie skuteczne.Jeśli popularność policosanolu będzie rosnąć, przybędzie dowodów na to, czy wywołuje on inne skutki uboczne. 

Jeśli przyjmujesz lub zamierzasz stosować ten lek, skonsultuj to z lekarzem oraz śledź nowe wiadomości, które pojawiają się o tym preparacie.


poniedziałek, 14 października 2013

Czosnek.


Bój o niego toczyli Grecy z Persami.

"W starożytności Persowie wielokrotnie próbowali podbić Grecję. Legenda mówi, że początkowe sukcesy wcale nie zawdzięczali  lepszej znajomości wojennego rzemiosła czy męstwu, ale odorowi,
jaki bił od wojowników.  Grecy, nie mogąc przezwyciężyć odrazy, ustępowali z pola boju.
W końcu jednak zmobilizowali siły, stoczyli zwycięską bitwę i zdobyli  wrogie tabory z zapasami tajemniczej broni - czosnku.  Przekonali się i do jego zapachu, i do smaku (chrupali całe ząbki!).
Nietrudno zgadnąć, że dali Persom poprządnego łupnia.

Amatorów czosnku przybywało, zwłaszcza że szerzyła się wieść o jego magicznej mocy. Starożytny Rzym był wprost przesiąknięty wonią czosnku. Jedli go wszyscy, począwszy od pracujących nad swą
potencją senatorów, a skończywszy na gladiatorach, którzy pragnęli zyskać krzepę.

Wydaje się, że jego zapach powinien odstraszać, a tymczasem czosnek działa jak afrodyzjak, a nawet, jak głoszą stare księgi zielarskie, wywołuje skłonność do nierządu (odradzano go więc pannom na wydaniu).

Badania naukowe potwierdzają, że czosnek, dzięki zawartości  fitoncydów działa bakteriobójczo (mleko z czosnkiem zwalcza przeziębienie), obniża poziom cholesterolu we krwi, stanowi tarczę ochronną przed chorobami układu krążenia i nowotworami piersi, jelita grubego i żołądka.
Czosnek dodany w odpowiedniej proporcji może zmienić najpospolitszą z potraw w prawdziwe dzieło kulinarne. Specjalizują się w tym szczególnie kuchnie południowej Europy. Tam większość smażonych na ruszcie mięs jest uprzednio bejcowana w mocno czosnkowatej zalewie, a potem jeszcze szpikowana ząbkami czosnku. 

 Czosnku nie może zabraknąć też w gazpacho,hiszpańskim chłodniku z pomidorów, papryki, ogórków i cebuli oraz greckich przystawkach, tj. skordalia (zmiksowane z oliwą ziemniaki) tzadzykis (gęsty, przypominający twarożek sos jogurtowy


czwartek, 10 października 2013

Resweratrol na odchudzanie.


Resweratrol - składnik m.in. czerwonego wina, który do tej pory doceniany był głównie ze względu na swoje przeciwmiażdżycowe właściwości, ma prawdopodobnie działanie odchudzające. 


Powyższe informacje przekazał Fabienne Aujard z Centre National de la Recherche Scientifique, Paris, na podstawie przeprowadzonych przez siebie i swój zespół badań.

Korzyści z przyjmowania resweratrolu są obecnie przedmiotem intensywnych badań. Francuski zespół skupił się nad tematem wykorzystaniu resweratrolu w terapii otyłości. Badanie przeprowadzono na lemurach, które suplementowano resweratrolem.

Resweratrol podawano zwierzętom przez okres 4 tygodni. Po tym czasie zaobserwowano, że zwierzęta które otrzymywały resweratrol spożywały mniej jedzenia, miały mniejsze sezonowe przyrosty masy ciała. Zwierzęta miały również zwiększony spoczynkowy metabolizm aż o 29 %.

Wyniki tych badań są niezwykle obiecujące. Dają nowe światło na leczenie otyłości.

Resweratrol to silnie działający antyoksydant. Zawarty jest m.in. w skórce czerwonych winogron, w czerwonym winie. Resweratrol ma dobroczynne działanie na układ sercowo-naczyniowy. Przypisywana mu jest kluczowa rola w tzw. paradoksie francuskim. We Francji, gdzie spożywa się czerwone wino w dużych ilościach, obserwuje się zmniejszoną ilość zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe np. miażdżycę, mimo że dieta francuska obfituje w tłuszcze. Taki efekt przypisuje się m.in. resweratrolowi.

Osoby nie lubiące czerwonego wina, a chcące uzupełnić dietę w resweratrol mogą sięgnąć po suplementy diety zawierające ten związek


poniedziałek, 7 października 2013

Powrót do ziół.


Po latach fascynacji farmaceutykami coraz chętniej powracamy do ziół. 

Leki na bazie roślin, mniej obciążają organizm, a w wielu chorobach nie ustępują lekom syntetycznym w skuteczności leczenia. Ziołami można leczyć choroby przewlekłe , np. zaburzenia krążenia na tle nerwicowym, choroby reumatyczne i wiele innych poważnych chorób.

Na pytanie, dlaczego nie wszyscy korzystają z ziół, a niektórzy nawet im nie wierzą – odpowiedź jest prosta – nie mają wiedzy o ich skuteczności.

Rośnie lista dowodów skuteczności ziół. Coraz bardziej ceni się odpowiednio dobrane mieszanki. Preparat składający się z kilku roślin zawiera nie jedną, czy dwie substancje lecznicze, jak przeciętny farmaceutyk, ale bogaty zestaw leczący kilka schorzeń jednocześnie. Co więcej współczesne zielarstwo dowodzi, że siła lecznicza ziół wzajemnie się wzmacnia, dając efekt łączny większy, niż każda roślina zastosowana oddzielnie, czyli tzw. efekt synergii. Efekt ten w uproszczeniu można opisać - 2+2 = 5. Że jest to równanie prawdziwe wie każdy, kto dzięki odpowiedniej kompozycji ziół pozbył się kilku dolegliwości – bólu głowy, gardła, chrypy, kaszlu, nerwobóli, bezsenności. Każdą z tych dolegliwości lecząc oddzielnie musiałby kurować się znacznie dłużej i to z poczuciem większego dyskomfortu.

Na opakowaniach preparatów ziołowych, (które zaleca się czytać dokładnie), jak też w encyklopediach i książkach o ziołach – możemy znaleźć tajemnicze nazwy składników: flawonoidy, triterpenty, fitosterole, antocjany, sterole, fenolokwasy, garbniki. Domyślamy się, że są to te składniki, dzięki którym rośliny wywierają na organizm człowieka efekt leczniczy. I tak jest w istocie.

Współczesna nauka bada te składniki i coraz dokładniej dokumentuje ich skuteczność w konkretnych chorobach.

Przyjrzyjmy się najważniejszym z tych substancji na przykładzie kilku ziół – lawendy, melisy i mięty pieprzowej wchodzących w skład wielu popularnych preparatów przeciwinfekcyjnych, uspakajających, a jednoczesnie poprawiajacych przemianę materii.
Melisa - zawiera, terpeny, fenolokwasy, garbniki. Kwiat lawendy zawiera: terpenty (olejek lawendowy), fitosterole , antocjany, garbniki. Mięta pieprzowa zawiera: terpeny (mentol), fitosterole, flawonoidy, fenolokwasy, garbniki.

Pachnące intensywnie terpeny - to cenne leczniczo roślinne związki (ciekłe lub stałe), o których obecności informuje aromatyczny zapach lotnych olejków eterycznych.

Terpeny to substancje, które mają wielorakie zastosowanie lecznicze. W melisie działają kojąco i uspakajająco. Te same substancje w olejku miętowym - tzw. mentol - działają wykrztuśnie i odkażająco na oskrzela; niszczą bakterie chorobotwórcze flory jelitowej i drożdżaki. Podane doustnie działają żółciopędnie i odkażająco na drogi żółciowe. Terpeny z kwiatu lawendy mają własności tonujące, łagodzące stres i nerwobóle. Ponadto działają aseptyczne i żółciopędne.

Nie wszyscy wiedzą, że w roślinach są specyficzne hormony – fitosterole.

Są obecne w kwiecie lawendy i w mięcie pieprzowej (jak i w wielu innych roślinach). Te roślinne hormony mogą imitować ludzkie i wspomagać aktywność hormonalną i przemianę materii - dostarczając nam dodatkowej energii i zdrowia. Są to bowiem niezwykle uniwersalne substancje – służą zarówno roślinom, jak też zwierzętom – od owadów po ssaki.

Flawonoidy- w tym m.in. cenne leczniczo antocjany – są nadzwyczaj rozpowszechnionymi składnikami roślin kwiatowych.

Znamy je również, pod hasłem antyoksydantów. Antyoksydanty, jak wiadomo unieczynniają wolne rodniki powodujące bolesne stany zapalne w wielu chorobach. Uważa się, że wolne rodniki mają wpływ na powstawanie nowotworów. (Do antyoksydantów należą również witaminy A, C i E.). Antocjany ponadto wydatnie poprawiają mikrokrążenie krwi (np. w gałce ocznej) oraz chronią tętnice przed miażdżycą.
Fenolokwasy mają działanie odkażające i przeciwzapalne

Wysoce cenione przez zielarzy są garbniki, które gromadzą się głównie w korze i korzeniach. (np. kora cynamonowa, goździki).

Chronią rośliny przed drobnoustrojami i pasożytami, stad mają silne własności bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Pobudzają też system odpornościowy do samoobrony przed chorobami. Niektóre garbniki mają działanie aspirynopodobne (cynamon, goździki, kora wierzby) i ograniczają wytwarzanie hormonów tkankowych podtrzymujących stan zapalny. Działają też ściagająco i przeciwzapalnie. Dzięki temu, wraz z fenolokwasami są pomocne w łagodzeniu bólów stawowych i mięśniowych, jak też w utrzymaniu higieny jamy ustnej, czy w łagodzeniu ukąszeń komarów.

Jeśli jeszcze kogoś zadziwia liczba efektów leczniczych jednego wieloskładnikowego preparatu ziołowego, to powinien sobie uświadomić, że jest to produkt niezwykłej fabryki leków, jaką jest przyroda. A natura zwykła swe specyfiki opracowywać na każdą ewentualność, gdyż od jej talentu przetrwania zależy od wieków nasze zdrowie.

I długo jeszcze będzie zależeć.




niedziela, 6 października 2013

Właściwości zdrowotne kwasów omega-3


Wyjaśnijmy dlaczego spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 jest takie ważne, czyli jakie są najważniejsze wskazania do stosowania oleju lnianego?


Układ nerwowy
Kwasy tłuszczowe omega-3 są jednym z ważniejszych składników strukturalnych mózgu. Narząd ten jest więc jednym z bardziej wrażliwych na jego niedobór w diecie. Podaż omegi-3 poprawia terapię depresji a także wielu chorób przewlekłych układu nerwowego. Szczególnie należy zadbać o dostarczanie tych kwasów dzieciom, których mózg się dopiero rozwija i które potrzebują w związku z tym szczególnie dużo omegi-3. Wykazano, że dzieci, których matki spożywały w czasie ciąży dodatkowe dawki kwasów omega-3, miały istotnie wyższy poziom inteligencji niż dzieci z grupy kontrolnej.

Układ sercowo-naczyniowy
Badania wykazały, że kwas alfa-linolenowy znacząco obniża poziom całkowitego cholesterolu oraz podnosi tzw. dobry cholesterol (HDL). Ponadto hamuje on agregację i adhezję płytek krwi. Zawał serca, czy udar mózgu to choroby, w których dochodzi do zamknięcia tętnicy w skutek zakrzepnięcia krwi w tym naczyniu. Można więc powiedzieć, że kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają ryzyko takich chorób jak miażdżyca, zawał serca, czy udar mózgu.

Zakończone 5-letnie badania wskazują, że kwasy omega-3 zapobiegają skutecznie powtórnemu zawałowi serca i działają antyarytmicznie. Są one prekursorami do syntezy prostacyklin - hormonów tkankowych działających przeciwzakrzepowo, wywierających wpływ na rozszerzanie naczyń wieńcowych i zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego. Spożywanie kwasów omega-3 zmniejsza ryzyko zgonu zarówno po przebytym zawale, jak i nagłej śmierci w wyniku zatrzymania krążenia oraz obniża liczbę zgonów z powodu chorób układu krążenia o około 30 %.

Choroby reumatyczne
W chorobach reumatycznych mamy do czynienia z patologicznym odczynem zapalnym przeciw własnym tkankom organizmu. Z kwasów omega-3 syntetyzują się prostaglandyny przeciwzapalne. Zastosowanie omegi-3 może więc przynieść istotne zmniejszenie zapotrzebowania na stosowane leki przeciwzapalne.

Skóra
Istnieją doniesienia, że zastosowanie kwasów omega-3 poprawia leczenie różnego rodzaju egzem oraz łuszczycy. Większość z nich ma swoje podłoże w nadmiernej reakcji zapalnej w obrębie skóry. Tego typu
działanie jest więc logiczne. Trzeba jednak pamiętać, że nie usuwa to z reguły pierwotnej przyczyny zmian skórnych, które mogą być bardzo różne.

Ciekawostką jest, że zawarte dodatkowo w oleju lnianym ligniny wywierają wpływ na enzym 5-alfa reduktazę, która przekształca testosteron do dihedrotestosteronu, co spowalnia proces łysienia u
mężczyzn.

Ciąża
O korzystnym wpływie uzupełniania kwasów omega-3 w czasie ciąży, ze względu na zapotrzebowanie mózgu rozwijającego się dziecka już każdy powinien wiedzieć.Trzeba jeszcze dodać o korzystnym wpływie kwasów omega-3 na proces utrzymywania ciąży. Wytwarzane prostaglandyny hamują aktywność skurczową, zmniejszając ryzyko przedwczesnego porodu.

Bolesne miesiączkowanie
Nadmiar prostaglandyn pozapalnych może prowadzić do nadmiernie bolesnego miesiączkowania. I odwrotnie - dostarczanie omegi-3 może zmniejszyć tego typu objawy.

Nowotwory
Pionierką badań nad olejem lnianym i jego wykorzystaniem w terapii nowotworów była dr Johanna Ludwig. Podaje ona, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą wykazywać działanie przeciwnowotworowe. Przy czym chodzi zarówno o zmniejszone ryzyko zachorowania na nowotwór, jak i spowolnienie wzrostu już istniejących nowotworów, a czasami nawet ich wyleczenie. Informacje na temat tej diety można znaleźć w
Internecie.Wynikiem jej poszukiwań jest m.in. tzw. pasta dr Budwig, czyli bardzo dokładnie zmiksowana mieszanina oleju lnianego z chudym twarogiem (twaróg jest chudy, by obniżyć zawartość innych rodzajów kwasów tłuszczowych). Biały ser z olejem lnianym wzajemnie się uzupełniają. Inne założenia tej diety to ograniczenie produktów mącznych, cukrów prostych, konserwantów oraz zjadanie potraw maksymalnie prostych i świeżych.

Trafiłam ostatnio na publikację w renomowanym czasopiśmie Onkogene, w którym wykazano, że prostaglandyna PGE2 wytwarzana z kwasów omega-6 działa pobudzająco na proces wzrostu naczyń
krwionośnych w guzie nowotworowrym oraz na proces migracji komórek nowotworowych. Wnioski, jakie stąd wypływają dla diety są takie, że należy z całą bezwzględnością wykluczyć inne oleje (z wyj. oliwy z
oliwek), gdyż zawierają one duże dawki omegi-6, średnio ok. 60-70%. Wiadomym jest też że kwasy tłuszczowe omega-3 działają antagonistycznie i zmniejszają działanie prostaglandyn wytwarzanych z
omeg-6. Stąd wynika m.in. skuteczność działania tego oleju, choć postuluje się też, że istnieją jeszcze jakieś inne niepoznanie mechanizmy oddziaływania.

Nie jest to pełna lista postulowanych korzystnych oddziaływań kwasów tłuszczowych omega-3. Trzeba dodać, że często ich działanie jest powiązane z równoczesnym działaniem kwasów omega-6. Na omegi-6
nie można patrzeć tylko i wyłącznie przez pryzmat ich działania antagonistycznego w stosunku do kwasów omega-3. Są one również bardzo korzystne dla organizmu, tylko czasem dla równowagi jest zbyt mało
kwasów omegi-3.

Z obowiązku wymienię jeszcze inne średnio bogate źródła kwasów omega-3. Są to ryby oraz oleje: z orzechów włoskich oraz o dziwo - rzepakowy. Prawie w ogóle nie zawiera ich olej słonecznikowy. Niewiele
zawiera ich oliwa z oliwek, ale zawiera też ona mało omegi-6, dzięki czemu proporcja nie jest istotnie zaburzana.

Należy też dodać, że wartość odżywcza wielu olejów szlachetnych zależy nie tylko od proporcji omega-3 do omega-6 ale od szeregu innych składników roślinnych zawartych w tych olejach, często o charakterze antyutleniaczy.


sobota, 28 września 2013

Zaledwie co piąty badany...



Zaledwie co piąty badany (22%) przyznał, że sięgnął  po suplement diety.

Znacznie częściej korzystają z nich kobiety niż mężczyźni. Najchętniej, suplementy diety i żywność wzbogaconą, stosują osoby młode, do 24 roku życia oraz osoby powyżej 65 roku życia.




piątek, 27 września 2013

Jesienna depresja a odporność organizmu.



Jeśli tylko masz możliwość przebywaj codziennie na świeżym powietrzu, wykorzystaj świecące słońce.

Zamknij oczy na chwilę i skieruj twarz w stronę słonecznych promieni. Wiadomo, że słońce reguluje działanie ludzkiego zegara biologicznego, a ten z kolei wpływa na rytm wewnętrzny wielu funkcji fizjologicznych organizmu.

Zmniejszona intensywność światła w okresie jesienno-zimowym, może u niektórych wrażliwych osób wywołać depresję jesienną. A od depresji do zmniejszenia odporności, droga już niedaleka.
Jeśli cierpisz na przygnębienie z powodu długich wieczorów, z pewnością, z pomocą przyjdzie ziołowa kuracja różeńcem górskim, adaptującym mieszkańców arktycznych rejonów, do najcięższych sytuacji życiowych, a szczególnie w bardzo niskich temperaturach.

Brzmi niewiarygodnie? Przekonaj się, że to możliwe!

Zacznij każdy dzień z górskim różeńcem i witaminą B - pomagają sprostać wymaganiom stawianym przez codzienne życie.