Strony

piątek, 31 marca 2017

Baza roślin i grzybów wykorzystywanych w homeopatii

Znalezione obrazy dla zapytania Baza roślin i grzybów wykorzystywanych w homeopatii

Na stronie internetowej Natural History Museum w Londynie http://www.nhm.ac.uk została umieszczona baza roślin i grzybów stosowanych w produkcji leków homeopatycznych.


Oprócz szczegółów dotyczących setek roślin i grzybów, zawiera ona też informacje na temat porostów oraz brązowych i czerwonych alg morskich. Dzięki umieszczeniu bazy na stronie internetowej, informacje w niej zawarte mogą być zmieniane i aktualizowane zgodnie z obecną nomenklaturą botaniczną.

Rośliny wykorzystywane do produkcji leków homeopatycznych to przede wszystkim rośliny kwiatowe, choć drzewa iglaste, paprocie i grzyby również są popularne. 

Na stronie nie znalazły się środki wykorzystywane w homeopatii pochodzenia zwierzęcego i mineralnego.


czwartek, 30 marca 2017

O homeopatii

Znalezione obrazy dla zapytania o homeopatii

,,Homeopatia… leczy więcej przypadków niż inna metoda leczenia i bez wątpienia jest bezpieczniejszą, tańszą oraz najbardziej kompletną nauką medyczną." Mahatma Gandhi


Homeopatia jest stosunkowo młodą dziedziną medycyny, która rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Po przeszło dwustu latach od odkrycia jej zasad homeopatia klasyczna została wzbogacona o nowoczesną homeopatię kliniczną, homotoksykologię, izopatię.

Leki stosowane w homeopatii powodują powstanie obrazu klinicznego choroby podobnego do wywołanego przez daną chorobę i mają za zadanie pobudzić organizm pacjenta do walki, samoobrony, samoregulacji. Leki homeopatyczne dają choremu organizmowi ukierunkowany impuls, aby rozwinął własne siły obronne i uporządkował utraconą równowagę.

Dziś, w odróżnieniu od pierwotnej koncepcji homeopatii klasycznej, gdy pacjent był leczony wyłącznie jednym, dobranym indywidualnie lekiem, najczęściej łączy się różne typy terapii homeopatycznej, włączając do leczenia, w uzasadnionych przypadkach, także leki chemiczne.

Nowoczesna homeopatia traktuje człowieka całościowo (holistycznie) - lekarz ocenia nie tylko obecne, konkretne objawy, z którymi zgłosił się do niego pacjent, ale szuka przyczyn choroby, zwraca uwagę na dietę, tryb życia). Terapia ta znajduje zastosowanie w leczeniu chorób ostrych i przewlekłych. Jej stosowanie jest popierane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Sławni ludzie, którzy efektywnie stosowali homeopatię, to między innymi:
*Rodzina Królewska Wielkiej Brytanii,
*Mahatma Gandhi,
*Matka Teresa,
*Mark Twain,
*Tina Turner,
*John D. Rockefeller Sr,
*Paul McCartney,
*i inni.

Homeopatia jest popularna w wielu krajach, takich jak: Anglia, Australia, Nowa Zelandia, Indie, Rosja, Brazylia i wielu innych. W Wielkiej Brytanii około 42% lekarzy pierwszego kontaktu odsyła swoich pacjentów do lekarzy homeopatów. Kurs homeopatii należy do najpopularniejszych studiów podyplomowych wśród brytyjskich absolwentów medycyny.

Na całym świecie działają szpitale homeopatyczne, na przykład w Wielkiej Brytanii, Francji, Indiach i wielu innych krajach.

Szkoły homeopatii:

Homeopatia klasyczna: powstanie homeopatii datuje się na rok 1790, kiedy to Samuel Hahnemann wprowadził zasadę "similia similibus curentur" (podobne leczy się podobnym) - wykorzystywał pojedyncze leki dobrane do indywidualnej konstytucji (typu) pacjenta i obrazu choroby.

Homeopatia kliniczna: szukając odpowiedniego leku bazuje na głównych objawach klinicznych (konstytucja, czyli typ pacjenta gra mniejszą rolę), wykorzystując leki złożone (zawierające kilka substancji leczniczych w jednym preparacie). Jest zazwyczaj stosowana w ostrych schorzeniach.
Homotoksykologia stanowi rozwinięcie homeopatii. Nauka ta traktuje wszystkie choroby jako procesy obronne przeciwko homotoksynom, czyli truciznom generowanym przez organizm lub wprowadzanym do niego m.in. z pokarmem czy powietrzem. Według homotoksykologii choroby są następstwem działań obronnych ustroju skierowanych na eliminację homotoksyn. Ich objawy powstają w wyniku przeładowania organizmu homotoksynami, które nie mogą zostać zneutralizowane i wydalone, ponieważ siły odpornościowe ustroju nie są już w stanie stawiać im oporu. Jeśli homotoksyny nie zostaną wydalone, gromadzą się w organizmie i powodują przejście choroby w stan przewlekły. Zdrowie to przywrócenie zaburzonego przez toksyny stanu równowagi. Zasady homotoksykologii opracował Hans–Heinrich Reckeweg. Zgodnie z nimi wszystkie procesy i objawy, które nazywamy chorobami są wyrazem tego, że organizm walczy z toksynami: chce je unieszkodliwić i wydalić. Według homotoksykologii, w przypadku procesów chorobowych mamy do czynienia z biologicznymi, celowymi procesami, których celem jest walka organizmu z toksynami i jego „odtrucie”. Podczas gdy homeopatia klasyczna stawiała na silne rozcieńczenia pojedynczych substancji – homotoksykologia opiera się na silnych stężeniach substancji w lekach złożonych. Leki te maja konkretne wskazania terapeutyczne. Są stosowane w terapii chorób ostrych i przewlekłych.

Izopatia to nurt homeopatii oparty na zasadzie „to samo leczy to samo”. Zatem, w celach terapeutycznych, wykorzystywane są patogeniczne substancje, które wywołały daną chorobę (podobnie jak podczas szczepień ochronnych).


środa, 29 marca 2017

Jak działają leki homeopatyczne?

Znalezione obrazy dla zapytania Jak działają leki homeopatyczne?


Podobne leczymy podobnym...

Leki homeopatyczne działają według zasady "similia similibus curantur" (podobne leczymy podobnym), czyli na naszą dolegliwość dobieramy lek, który w dużej dawce wywołałby objawy jak najbliższe tym, które nam dokuczają. Podajemy więc bardzo, bardzo małe dawki takiej substancji leczniczej, aby zmobilizować organizm do działania. Wówczas nasz ustrój w naturalny sposób zwalcza chorobę. W homeopatii staramy się pobudzić organizm pacjenta do walki, samoobrony, samoregulacji. Nie wyręczamy ustroju w jego naturalnych funkcjach. Leki homeopatyczne dają choremu ustrojowi ukierunkowany impuls, aby rozwinął własne siły obronne i uporządkował zakłóconą równowagę wewnętrzną - przyczynę choroby.

Bezpieczna terapia...

Leki homeopatyczne mogą mieć w swoim składzie znajdujące się w przyrodzie składniki roślinne, zwierzęce, mineralne. Nasz organizm znacznie łatwiej przyswaja, przetwarza i reaguje na elementy pochodzące z innych organizmów żywych lub środowiska naturalnego niż preparaty syntetyczne. Naturalne substancje aktywne są specjalnie rozcieńczane (stosujemy najmniejszą możliwą dawkę) i dynamizowane ("uaktywniane") - nie są więc toksyczne dla pacjenta. Z uwagi na to, że leki homeopatyczne nie mają skutków ubocznych i nie wchodzą w interakcje z innymi lekami, mogą je stosować nie tylko dorośli, ale także osoby wymagające szczególnie ostrożnego podejścia - niemowlęta i małe dzieci, kobiety w ciąży, mamy karmiące, osoby starsze.

Leki pojedyncze i złożone....

Lekarz ma do wyboru preparaty pojedyncze (jeden składnik) lub złożone (kilka różnych składników). Pojedyncze składniki zawarte w preparatach złożonych uzupełniają się i wzmacniają, przez co uzyskuje się szersze spektrum ich działania. Preparat złożony Euphorbium compositum S (spray na katar) zawiera w swoim składzie np. wilczomlecz żywiconośny, który działa m.in. na nieżyt nosa i zatok; sasankę łąkową, która działa m.in. na gęstą, lepką wydzielinę z nosa; jodek rtęci, który działa m.in. na ostry, wodnisty katar oraz kilka innych substancji, które odpowiadają m.in. za regenerację błony śluzowej nosa, leczenie zapalenia zatok czy kataru siennego. Dzięki różnorodności składników lek pomaga "zaatakować" chorobę na wielu płaszczyznach.

Pomoc w różnych schorzeniach...

Leczenie homeopatyczne można stosować w wielu schorzeniach. Pomaga zarówno w tak powszechnych dolegliwościach jak katar, zapalenie zatok, kaszel, stany niepokoju u dzieci, grypa i inne infekcje wirusowe, a także w kontuzjach i urazach, chorobie lokomocyjnej, zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, klimakterium. Preparaty homeopatyczne stosowane są również w zaburzeniach układu limfatycznego, chorobie zwyrodnieniowej, stanach napięcia psychicznego. Wykorzystuje się je także w terapii przewlekłych i poważnych schorzeń oraz chorób cywilizacyjnych. 

Pomagają bowiem usunąć długotrwale blokady regulacyjne, które upośledzają zdolność organizmu do samodzielnej obrony i eliminacji homotoksyn (substancji szkodliwych dla organizmu ludzkiego).


wtorek, 28 marca 2017

Zasady stosowania leków homeopatycznych

Znalezione obrazy dla zapytania Zasady stosowania leków homeopatycznych

Podstawowe zasady stosowania leków homeopatycznych.


*Pamiętaj o przyjmowaniu leku według wskazań. Jeśli lek ma być przyjmowany trzy razy dziennie, stosuj się do tych zaleceń. Brak systematyczności może wpłynąć na skuteczność terapii.

*Przyjmuj leki pół godziny przed lub po posiłku.
*Nie popijaj leku dużą ilością płynów.
*Podczas terapii unikaj stosowania mięty, która osłabia działanie leków homeopatycznych (miętowa pasta do zębów, herbata, guma do żucia) lub zachowaj półgodzinny odstęp przed/po zastosowaniu leku.
*W trakcie terapii unikaj także stosowania kamfory i aromatycznych olejków eterycznych (np. rumianku, eukaliptusa), bowiem substancje te mogą osłabić lub uniemożliwić działanie środków leczniczych.

*W trakcie terapii zadbaj o dietę - pamiętaj o lekkostrawnych posiłkach, unikaj mocnych przypraw (pieprz, czosnek, cebula, ostra papryka, sól w dużych ilościach, itp.), nadmiaru cukru, kawy, alkoholu i czekolady.

*Jeśli stosujesz krople doustne (na bazie alkoholu) u dzieci, pamiętaj, iż pociechom do 10 roku życia podajemy preparaty według zasady: 1 kropla x wiek pacjenta (w jednej dawce trzylatek może przyjąć 3 krople leku, a pięciolatek 5 kropli). 

W 10 kroplach Traumeel S znajduje się tyle alkoholu, ile zawiera 20 ml (ok. dwie łyżki stołowe) soku jabłkowego.


niedziela, 26 marca 2017

Fakty o homeopatii

Znalezione obrazy dla zapytania Fakty o homeopatii


Zbiór faktów dotyczących homeopatii.

*Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) działającej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) homeopatia jest najczęściej stosowaną metodą naturalnego leczenia na świecie.
*W wielu krajach homeopatia jest oficjalnie uznana jako specjalizacja lub terapia medyczna (Belgia, Brazylia, Chile, Columbia, Costa Rica, Czechy, Ekwador, Indie, Kuba, Litwa, Łotwa, Meksyk, Pakistan, Portugalia, Rumunia, Rosja, Sri Lanka, Węgry, Wielka Brytania). Lekarze i pacjenci mają zagwarantowany dostęp do homeopatii.
*Homeopatia jest częścią narodowego programu opieki zdrowotnej na przykład w Wielkiej Brytanii. *W Europie jest ok. 30 000 specjalnie przeszkolonych lekarzy homeopatów. W praktyce leki homeopatyczne stosuje znacznie więcej lekarzy, głównie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.
*Homeopatia jest wykładana na wielu światowych uniwersytetach. W niektórych krajach znajomość homeopatii jest obowiązkową częścią szkolenia medycznego.
*W Europie są szpitale, które zapewniają terapie homeopatyczne, a w Wielkiej Brytanii działa pięć szpitali homeopatycznych, w których leczenie jest refundowane przez ubezpieczalnie.
*Homeopatia opiera się na doświadczeniu klinicznym i systematycznej obserwacji pacjenta. Jej dynamiczny rozwój odzwierciedlają wyniki badań naukowych, potwierdzających jej skuteczność. *Leki homeopatyczne są pochodzenia mineralnego, roślinnego lub zwierzęcego.
*Wszystkie leki homeopatyczne, które są dopuszczone do obrotu w Polsce zarejestrowano zgodnie z procedurami określonymi przez Prawo Farmaceutyczne.
*Leki homeopatyczne są włączone uchwałą Europejskiego Parlamentu w Europejską Farmakopeę.
*Od roku 1841 homeopatyczna metoda leczenia jest uznawana przez Kościół Katolicki, co potwierdza stanowisko kolejnych papieży.
*W Polsce status prawny leku homeopatycznego precyzuje Ustawa Prawo Farmaceutyczne z dn. 6. września 2001 roku, z późniejszymi zmianami. Artykuł 1., pkt. 29 definiuje lek homeopatyczny, zgodnie z prawodawstwem UE.
*Dyrektywy Europejskie 2001/83/EC i 2004/27/EC klasyfikują produkty homeopatyczne jako leki. *W Polsce złożone leki homeopatyczne są rejestrowane zgodnie z Art. 10 ustawy Prawo Farmaceutyczne. Oznacza to, ze w trakcie procesu rejestracyjnego muszą one spełnić wszystkie restrykcyjne wymagania dotyczące przedstawienia opisu metod kontroli dla każdej formy farmaceutycznej oraz wyników sprawozdania z badań jakościowych, biologicznych i farmaceutycznych wraz z medycznym raportem eksperta.
*Złożone leki homeopatyczne zostały ocenione w badaniach klinicznych kontrolowanych placebo lub referencyjnymi lekami. Były one prowadzone zgodnie z przyjętymi na całym świecie zasadami Good Clinical Practice (GCP).
*Badania kliniczne leków homeopatycznych potwierdzają skuteczność oraz bezpieczeństwo ich stosowania. Wyniki tych badań publikowały szacowne magazyny medyczne, m.in.: CANCER, HEAD AND NECK SURGERY, EUROPEAN HEART FAILURE, MICROVASCULAR RESEARCH, INFLAMMATION RESEARCH, CLINICAL AND DEVELOPMENTAL IMMUNOLOGY, i inne. 

W ciągu ostatnich dziesięciu lat przeprowadzono 16 randomizowanych badań klinicznych, oraz kilka badań podstawowych z użyciem leków homeopatycznych.



środa, 15 marca 2017

Jak stosując odpowiednie witaminy, suplementy, odżywki poprawić swoje zdrowie i jakość życia -

Znalezione obrazy dla zapytania Jak stosując odpowiednie witaminy, suplementy, odżywki poprawić swoje zdrowie i jakość życia -

Witaminy - fakty i mity - cała prawda i witaminach, minerałach i suplementach. Jedyna tego typu publikacja na rynku, wypełniająca lukę i stanowiąca odpowiedź na zapotrzebowanie na taką informację.

http://www.lepszezdrowie.info/Witaminy%20mineraly%20i%20suplementy%20-%20darmowy%20fragment[1].pdf


sobota, 11 marca 2017

Przesilenie wiosenne – znowu?

Znalezione obrazy dla zapytania Przesilenie wiosenne – znowu?

Polska leży w szerokości geograficznej, w której rytm biologiczny podzielony jest wyraźnie na cztery pory roku. 

Na nieszczęście dla ludzi, ten podział ma wpływ na naszą aktywność fizyczną i umysłową. Nasz rytm biologiczny podzielony jest więc na okres bardzo aktywny, jak lato, i czas skłaniający do wyciszenia, jak zima. Ludzie nie zasypiają na czas pochmurnych i chłodnych miesięcy, funkcjonują w zwolnionym tempie i często towarzyszy im smutek oraz apatia. 

Jednak kilka słonecznych dni w lutym pozwoliło nam skosztować upragnionego słońca. Z poprawą nastroju idzie w parze ujawniający się brak sił. Wyciszony przez zimowe miesiące organizm ma za mało energii na szybkie „wejście na obroty” wiosną.Przesilenie? Naturalnie!

Problemy okresu przejściowego między porami roku są sprawą naturalną. Każda kolejna wiosna wymaga od nas adaptacji do zmieniającej się aury. Kolejna filiżanka kawy lub mocny drink mogą przynieść tylko doraźną pomoc, bo problem jest poważniejszy.Wzmacniamy odporność? Naturalnie!

Podstawą do poprawy kondycji organizmu jest wzmocnienie jego odporności. Nieprzypadkowo, druga fala zachorowań na grypę przypada właśnie na okres przesilenia - marzec, a najbardziej narażone na chorobę są osoby o obniżonej wytrzymałości na infekcje. Spróbujmy wzbogacić dietę o możliwie największą ilość warzyw i owoców, bowiem witaminy w nich zawarte pomogą zregenerować organizm.

Skutki przesilenia wiosennego pomoże zminimalizować terapia wspierająca odporność, stymulująca organizm do obrony. Engystol, złożony preparat homeopatyczny w postaci tabletek podjęzykowych, wspiera regenerację osłabionego po zimie układu odpornościowego, a lepsza odporność to mniejsze ryzyko zachorowania na grypę lub przeziębienie. Terapia powinna trwać trzy tygodnie (w tym czasie należy zażywać po 1 tabletce 3 razy dziennie), a lek może być stosowany u niemowląt i małych dzieci.

Nie daj się przesileniu.W miarę możliwości, wykorzystajmy zaległy urlop poza miastem, obcując z budzącą się do życia przyrodą. Istotnym elementem każdego dnia powinien stać się ruch, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania serca i układu krążenia. Aktywność fizyczna pozwoli zwalczyć senność i uczucie nieustannego zmęczenia. Do arsenału środków, pomocnych w przetrwaniu przesilenia wiosennego, dołączmy sen, w ilości minimum ośmiu godzin dziennie. 

Ma on nie tylko działanie regenerujące, ale także antystresowe.


piątek, 10 marca 2017

Antybiotyki - cóż to za leki?

Znalezione obrazy dla zapytania Antybiotyki - cóż to za leki?

Zdarza się, że maluchowi trzeba podać antybiotyk. 

Rodzice martwią się szczególnie wówczas, gdy jest to kolejny antybiotyk w danym sezonie. Cóż więc są to za leki i jak najlepiej zadbać o kondycję dziecka w trakcie antybiotykoterapii?Pogromcy bakterii...

Antybiotyki to ważne leki, które są stosowane w leczeniu chorób bateryjnych już od początku lat 40- tych minionego stulecia. Stanowią grupę leków niszczących lub hamujących rozwój bakterii. Obecnie są one powszechnie używane nie tylko w medycynie, ale również w weterynarii i rolnictwie. Jednak z powodu narastającej oporności bakterii poszukuje się wciąż nowych, coraz bardziej skutecznych antybiotyków.Rusz głową!

Oporność bakterii na działanie antybiotyków wynika m.in. z nadużywania antybiotyków w leczeniu infekcji wirusowych. Warto pamiętać, iż antybiotyk działa na żywy organizm, jakim jest bakteria, natomiast nie jest w stanie „zlikwidować”, unieaktywnić wirusa. Organizm adaptuje się do danego leku, a potem, gdy trzeba zareagować w przypadku infekcji bakteryjnej, dany lek już nie zadziała. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje o ograniczenie użycia antybiotyków, szczególnie w zakażeniach wirusowych.

Według ESAC (Europejski Monitoring Spożycia Leków Przeciwbakteryjnych), Polska plasuje się w ścisłej czołówce krajów pod względem spożycia antybiotyków, podczas gdy ilość stosowanych antybiotyków w innych krajach Europy (np. w Szwecji, Niemczech, Austrii, itd.) spada.
W wielu krajach Unii Europejskiej prowadzone są specjalne programy mające na celu obniżenie stosowania antybiotyków, szczególnie w przypadkach infekcji wirusowych. Przykładem takich rekomendacji jest Szwedzka Strategia Racjonalnego Stosowania Leków Przeciwbakteryjnych - Przeciw Lekooporności (STRAMA). 

Program ten działa od 1995 roku i cieszy się poparciem szwedzkiego rządu. W ramach programu opracowywane są wytyczne dla lekarzy, jak stosować antybiotyki w poszczególnych chorobach.Na pomoc antybiotykom.W czasie stosowania antybiotyków ulega zaburzeniu nasza własna flora bakteryjna i dlatego zwykle zaleca się odpowiednie leki osłonowe oraz probiotyki, pozwalające odbudować niezbędną ochronę. Rekonwalescencja organizmu jest konieczna do regeneracji układu immunologicznego, który musi ponownie osiągnąć pełna sprawność. Ustrój człowieka potrzebuje również czasu, aby usunąć pozostałości po antybiotykach. 

Nawet 20% antybiotyku w postaci niezmienionej lub jako metabolity zostaje zatrzymane w organizmie. Warto zatem zadbać o usunięcie tychże pozostałości.Zdrowa regeneracja po kuracji antybiotykowej.Coraz częściej myślimy o oczyszczeniu organizmu z toksyn, także tych polekowych. Jest to szczególnie ważne u tych dzieci, które często przyjmowały, bądź przyjmują antybiotyki. 

Lymphomyosot, złożony lek homeopatyczny w postaci tabletek i kropli doustnych, stosowany w trakcie antybiotykoterapii redukuje działania niepożądane antybiotyków, a poprawiając drenaż limfy stymuluje wydalanie toksyn polekowych oraz bakteryjnych. 

Terapia oczyszczająca po antybiotykoterapii powinna trwać 2-3 tygodnie.