Strony

piątek, 14 kwietnia 2017

Czy guma do żucia może być lekarstwem?

Znalezione obrazy dla zapytania Czy guma do żucia może być lekarstwem?

Okazuje się, że tak! 

Pomysł na gumę z insuliną, która ułatwiłaby życie osobom chorym na cukrzycę opisano na stronach serwisu internetowego "New Scientist".

Podawanie chorym leków w postaci gumy do żucia byłoby szczególnie ważne dla pacjentów z cukrzycą typu I, którzy od początku choroby muszą wstrzykiwać sobie insulinę - hormon regulujący metabolizm. Dzieje się tak ponieważ, komórki beta trzustki produkujące insulinę zostają u nich zniszczone przez układ odpornościowy. Naukowcy już od dawna poszukują prostszego od zastrzyków sposobu na dostarczanie insuliny do krwi.

Najwygodniejszym dla pacjentów rozwiązaniem byłaby doustna pigułka zawierająca insulinę. Jednak wieloletnie badania wskazują, że insulina zbyt łatwo rozkłada się w układzie pokarmowym, a te jej cząsteczki, którym uda się przetrwać, nie są dobrze wchłaniane w jelitach do krwiobiegu.

Chemik Robert Doyle z Syracuse University w stanie Nowy Jork zaoferował zupełnie inne rozwiązanie tego problemu. Ludzki organizm ma sposób na to, by chronić i wchłaniać niektóre cenne związki, które normalnie mogłyby ulec uszkodzeniu w warunkach panujących w żołądku czy jelitach. Jednym z nich jest witamina B12, która już w jamie ustnej łączy się z obecnym w ślinie białkiem haptokoryną, które zapewnia jej ochronę przed sokami trawiennymi w żołądku. Gdy kompleks witaminy B12 z haptokoryną dotrze do jelit, rozpoczyna się proces wchłaniania witaminy do krwi.

Doyle zasugerował, że łączenie insuliny z cząsteczkami witaminy B12 pomogłoby jej skorzystać z tego mechanizmu, który zapewnia ochronę i ułatwia absorpcję w jelitach. Wstępne testy takiego rozwiązania, prowadzone na szczurach, dały dobre wyniki.Gryzonie otrzymały lek w postaci płynnej, jednak badacze uważają, że w przypadku ludzi lepsza byłaby guma do żucia. 

Długotrwałe żucie pobudziłoby wydzielanie dużych ilości śliny, a co za tym idzie - haptokoryny potrzebnej do bezpiecznego transportu insuliny do jelit.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz