Strony

wtorek, 18 kwietnia 2017

Homeopatia jest integralną częścią medycyny

Znalezione obrazy dla zapytania Homeopatia jest integralną częścią medycyny

To spostrzeżenie doktora Petera Fishera, dyrektora Królewskiego Szpitala Homeopatycznego w Londynie - osobistego lekarza królowej Elżbiety II.

Kiedy leki homeopatyczne są skuteczne?

Według tego specjalisty, leki homeopatyczne znajdują zastosowanie w niektórych schorzeniach, tam gdzie mogą być szczególnie skuteczne. "Z badań klinicznych wynika, że daje ona efekty m.in. w leczeniu biegunki u dzieci, grypy, zapalenia kości i stawów, alergii oraz infekcji górnych dróg oddechowych" - wymieniał dr Fisher, ale podkreślił, że nie są one skuteczne m.in. w leczeniu nowotworów, choć mogą one łagodzić skutki uboczne innych metod ich terapii. Na razie brak rozstrzygających danych na temat skuteczności leków homeopatycznych w wielu innych chorobach. Szczególnie leków prostych wywodzących się z homeopatii klasycznej.

Wiadomo natomiast, że zastosowanie nowoczesnych leków homeopatycznych złożonych, tzw. homotoksycznych, w ostrych i nawracających infekcjach górnych dróg oddechowych u dzieci pozwala ograniczyć albo całkowicie wyeliminować antybiotyki, a w alergiach skórnych - zmniejszyć zużycie lub wyeliminować kortykosteroidy – powiedział dr Fisher.

Dr Fisher mówiąc o lekach homeopatycznych prostych i odnosząc się do homeopatii klasycznej, przypomina, że główną teorią stosowaną na wytłumaczenie skuteczności ich jest hipoteza tzw. pamięci wody. Zgodnie z nią, woda może przechowywać informacje o substancjach, z którymi wcześniej miała kontakt, a następnie przekazywać je układom biologicznym. Dr Fisher przedstawił prace wskazujące, że pewne fizykochemiczne własności bardzo silnie rozcieńczonych roztworów są takie jak własności roztworów bardziej stężonych.

Leki homeopatyczne budują most pomiędzy medycyną naturalną a farmakoterapią chemiczną

Dr Fisher zaznacza, że homeopaci nie powinni odstawiać nagle innych leków, takich jak sterydy, a jedynie zmniejszać ich dawkę w sytuacjach, w których leki homeopatyczne zaczynają skutkować. Gwałtowna rezygnacja z leczenia farmakochemicznego może być niebezpieczna dla życia pacjenta, np. w przypadku astmy.

Dr Fisher przyznał też, że jest przeciwny krytykowaniu szczepień przez niektórych lekarzy, którzy stosują leki homeopatyczne. "Szczepienia ratują życie milionom dzieci i ludzi na świecie" - podkreślił.

Homeopatia = nowoczesność


Homeopatia jest stosunkowo młodą metodą leczenia, która rozwija się od 1790 roku zgodnie z zasadą wprowadzoną przez Samuela Hahnemanna "similia similibus curantur", co znaczy „podobne leczy się podobnym”. Leki homeopatyczne pobudzają organizm pacjenta do samoregulacji. Nie wyręczają organizmu w jego naturalnych funkcjach, ale dają mu ukierunkowany impuls, wzmacniający jego siły obronne i ułatwiający powrót do utraconej równowagi. Po przeszło dwustu latach od odkrycia jej zasad homeopatia klasyczna wzbogaciła się o nowe szkoły terapii homeopatycznej - homeopatię kliniczną, homotoksykologię, izopatię.

W homeopatii klasycznej leki dobierane są ściśle według zasady podobieństwa sformułowanej przez Hahnemanna. Dobierając lek, lekarz bierze pod uwagę nie tylko fizyczne symptomy choroby, ale także stan emocjonalny i osobowość danego pacjenta. Właśnie dlatego lek pojedynczy (stworzony na bazie jednej substancji leczniczej w danym rozcieńczeniu), który pomógł jednej osobie, może nie sprawdzić się u innego chorego. Podobnie jak w farmakoterapii chemicznej, nie wszystkie leki działają tak samo u różnych pacjentów z tymi samymi objawami.

W homeopatii klinicznej lek dobierany jest na podstawie objawów klinicznych choroby. Zazwyczaj stosowana w przypadku chorób ostrych. W homeopatii klinicznej indywidualny typ pacjenta odgrywa marginalną rolę przy doborze leku.

Rozwinięcie homeopatii i jej najnowocześniejszą gałąź stanowi HOMOTOKSYKOLOGIA. Zasady homotoksykologii opracował Hans-Henrich Reckeweg. Zgodnie z nimi wszystkie procesy chorobowe są następstwem walki organizmu z toksynami, który ma na celu ich wydalenie. Według homotoksykologii, choroby to biologiczne i celowe procesy, których celem jest odtrucie organizmu. Choroba to zatem efekt przeciążenia organizmu homotoksynami. Jeśli nie zostaną one wydalone, gromadzą się w organizmie, choroba przedłuża się. Powrót do zdrowia to przywrócenie zaburzonego przez toksyny stanu równowagi.

Nowoczesna homeopatia, czyli homotoksykologia


Homotoksyny to szkodliwe substancje, które mogą dostać się do organizmu z zewnątrz lub powstawać w organizmie jako efekt uboczny naturalnych procesów fizjologicznych. Podkreśla się, że wraz ze wzrastająca liczbą sztucznych związków chemicznych w naszym środowisku rośnie rola homotoksyn w procesach chorobotwórczych. Wszystkie substancje toksyczne mogą inaczej oddziaływać na poszczególne organizmy.

W przeciwieństwie do homeopatii klasycznej, w której stosuje się pojedyncze leki, w homotoksykologii stosowane są leki antyhomotoksyczne, czyli homeopatyczne preparaty złożone. Oznacza to, że w składzie takiego leku jest kilka substancji, które nie tylko występują w silniejszych stężeniach niż w klasycznych lekach homeopatycznych, ale również uzupełniają się i wzmacniają, co poszerza spektrum ich działania.

Leki antyhomotoksyczne wspierają układ immunologiczny i stymulują go do eliminacji toksyn z organizmu, a także są szczególnie istotne w procesie oczyszczania organizmu.

Warunki prawne stosowania leków homeopatycznych


Polskie Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że leki homeopatyczne, jako oficjalnie zarejestrowane i dopuszczone do sprzedaży na terenie Polski, powinny być traktowane na tych samych zasadach, co inne leki. Stosowane leków homeopatycznych jest zatem w Polsce dozwolone i nie narusza kodeksu etyki lekarskiej.

Homeopatia jest integralną częścią medycyny, uznaną przez Unię Europejską oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO), praktykowaną przez lekarzy na całym świecie. Leki homeopatyczne często są pierwszym wyborem w profilaktyce i leczeniu powszechnych schorzeń. Leki homeopatyczne są stosowane od ponad 200 lat przez praktyków na całym świecie. W tym czasie żaden z nich nie został wycofany ze względu na działania niepożądane. Z uwagi na brak powikłań, leczenie homeopatyczne nie generuje dodatkowych kosztów związanych ze skutkami ubocznymi ani dla publicznej służby zdrowia, ani dla pacjentów.

Skuteczność leków homeopatycznych została potwierdzona w licznych badaniach, przeprowadzonych m.in. na zlecenie Parlamentu Europejskiego – Report to the European Commission  oraz w badaniu zrealizowanym dla National Institute of Health - USA . Wyniki badań nad efektywnością homeopatii zostały opublikowane w najbardziej prestiżowych czasopismach medycznych takich jak m.in.: „The Lancet”, „British Medical Journal”.

W Polsce ponad 6000 lekarzy ukończyło kursy z zakresu stosowania leków homeopatycznych. Na podstawie badania przeprowadzonego przez TNS OBOP wiadomo, że homeopatia jest stosowana przez około 30 procent Polaków. 

Badania ujawniły również, że lekarze stosujący leki homeopatyczne w swojej praktyce cieszą się wysokim zaufaniem społecznym, choć takiej specjalizacji nie ma jeszcze na polskich uczelniach medycznych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz