wtorek, 25 maja 2010

Jak wybrać najlepszy preparat z magnezem?





Rozdrażnienie, nerwowość, kołatanie serca, uczucie drętwienia i mrowienia w palcach, bolesne skurcze łydek, nasilające się nocą… To tylko niektóre z symptomów, jakie wysyła nasz organizm, informując o niedoborze magnezu. Czym się kierować przy zakupie suplementów zawierających magnez? Jakie czynniki mają wpływ na jakość dostępnych preparatów?



1. Jaka jest rola magnezu w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu?

  • stabilizuje układ nerwowy, usprawnia pracę komórek nerwowych i przewodzenie impulsów między nimi
  • odgrywa ważną rolę w procesach metabolicznych, w przemianie węglowodanów, tłuszczy i białek
  • odpowiada za dostawę energii do każdej komórki organizmu, zwłaszcza do komórek nerwowych mózgu, zmniejsza ich nadpobudliwość, dlatego też poprawia pamięć, zdolność koncentracji
  • ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, eliminuje skurcze naczyń krwionośnych, dzięki czemu zapobiega wahaniom ciśnienia krwi
  • uczestniczy w budowie kośćca, wraz z wapniem i witaminą D3
reguluje napięcie mięśni, dzięki czemu może łagodzić dolegliwości napięcia przedmiesiączkowego
  • chroni organizm prze toksycznymi pierwiastkami (np. rtęć, kadm, ołów), pochodzącymi z warzyw i owoców, uprawianych na terenach skażonych


2. Jakie objawy wskazują na niedobór magnezu?

  • zwiększona podatność na stres, nadmierna ruchliwość, nadpobudliwość, drażliwość, wahania nastrojów, trudności ze snem
  • zawroty, bóle głowy, omdlenia
  • bóle w okolicy serca, subiektywne odczucie "kołatania serca"
  • kurcze mięśniowe, szczególnie w okolicy łydek, nasilające się w nocy
  • drganie powieki


3. Co jest najczęstszą przyczyną niedoborów magnezu? Czy istnieją grupy ryzyka, w większym stopniu podatne na brak tego pierwiastka?

Przyczyną niedoborów magnezu w naszym organizmie jest głównie niezdrowy tryb życia i złe nawyki żywieniowe. Na jego brak narażone są przede wszystkim:
  • osoby prowadzące stresujący tryb życia, pijące dużo kawy, herbaty, alkoholicy
  • uczniowie będący pod wpływem dużego wysiłku umysłowego oraz sportowcy
  • pacjenci z cukrzycą, nadciśnieniem, nadczynnością tarczycy
  • kobiety ciężarne oraz będące w okresie menopauzy
  • osoby stosujące często restrykcyjne diety odchudzające
  • kobiety przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne lub pacjentki stosujące hormonalną terapię zastępczą
  • osoby przyjmujące przewlekle silne środki przeczyszczające, które mogą doprowadzić do odwodnienia oraz niedoborów elektrolitowych (w tym kationów magnezu)


4. Ile wynosi dobowe zapotrzebowanie organizmu na magnez?

Dla osoby dorosłej wynosi ono 250-400 mg jonów magnezu. W przypadku kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia, jest ono nieco zwiększone - nawet do 500-600 mg. Należy pamiętać, że zapotrzebowanie dotyczy kationów magnezu, nie całego związku, w jakim ten pierwiastek występuje w preparacie handlowym.

5. Jakie inne czynniki mają wpływ na ilość przyswajalnego magnezu?


Ważnym składnikiem preparatów magnezowych jest witamina B6. Zwiększa jego wchłanianie, ułatwia transport do komórek organizmu i utrzymuje jego wewnątrzkomórkowe zapasy. Słowem, wielokrotnie zwiększa skuteczność działania tego biopierwiastka.

Powinny być powlekane specjalną otoczką, która jest nierozpuszczalna w soku żołądkowym i chroni zawartość tabletki. Otoczka rozpuszcza się dopiero w soku jelitowym - magnez uwalniany jest w jelicie cienkim, gdzie jego wchłanianie jest największe. Ma to znaczenie także dla osób cierpiących na chorobę wrzodową żołądka. Taka doustna postać magnezu nie naraża ich na dolegliwości żołądkowe podczas zażywania preparatu.

6. Krótkie podsumowanie… na co należy zwrócić uwagę przy zakupie preparatu z magnezem?

  • rodzaj soli, w skład której wchodzą jony magnezu - jest on lepiej wchłaniany z soli organicznych (mleczan, cytrynian, asparagianian) niż z połączeń nieorganicznych (węglan, chlorek).
  • dodatek witaminy B6 - ułatwia wchłanianie magnezu
  • dodatek jonów potasu - takie połączenia zalecane są osobom starszym, pacjentom z nadciśnieniem czy innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego
  • dojelitowa postać tabletek - wskazana, ze względu na optymalne wchłanianie magnezu w jelicie cienkim i mniejsze straty, a także u osób z chorobą wrzodową żołądka
  • ilość jonów magnezu w jednej tabletce - kryterium bardzo istotne, gdyż determinuje częstość podawania danego preparatu;

Często zdarza się, że producenci nie podają na suplementach informacji na temat wszystkich wyżej wymienionych kryteriów. Brak jest jakiejkolwiek wzmianki na temat rodzaju soli zawartej w tabletce, a zamiast tego pojawia się kusząca adnotacja na temat "…bardzo wysokiej dawki jonów…". Niekiedy dochodzi do sytuacji odwrotnej, kiedy masa całego związku zawartego w tabletce jest naprawdę spora, a brak informacji na temat ilości jonów. W takiej sytuacji bardziej godny zaufania jest preparat, na opakowaniu którego, producent umieszcza wszystkie istotne informacje.

7. Czy mogą występować niepożądane skutki uboczne w trakcie suplementacji magnezem?

Z reguły stosowanie preparatów z magnezem nie powoduje żadnych działań niepożądanych. Jednakże, w wyniku przedawkowania mogą pojawić się niekiedy dolegliwości żołądkowe, biegunka. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia wzrasta, kiedy magnez występuje w preparacie w postaci węglanu.


8. Czy tabletki z magnezem mogą obniżać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych?

Nie.

9. Czy preparaty z magnezem mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami?

Tak. Suplementacja preparatem magnezowym nie powinna być prowadzona równocześnie z leczeniem antybiotykami z grupy tetracyklin, gdyż ten biopierwiastek tworzy z nimi trwałe połączenia, uniemożliwiając przeciwbakteryjne działanie antybiotyku. Ponadto związki wapnia mogą zmniejszać wchłanianie magnezu, a estrogeny obniżać jego zawartość w tkankach (kobiety stosujące doustną antykoncepcję powinny więc równocześnie przyjmować magnez, aby zapobiec jego niedoborom). Pacjenci z nadciśnieniem i chorobami serca, przyjmujący leki moczopędne także powinni zaopatrzyć się w dobry preparat z magnezem - leki moczopędne nasilają bowiem wydalanie tego biopierwiastka.


10. Jakie preparaty z magnezem mogą przyjmować kobiety w ciąży?

Należy pamiętać, że w okresie ciąży i karmienia wzrasta dobowe zapotrzebowanie na magnez, nawet do 500 mg. Przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować wybór specyfiku z lekarzem. Jeśli kobieta przyjmuje już preparat kompleksowy to prawdopodobnie dawki witamin i mikroelementów są dostosowane do jej zapotrzebowania. Nie ma więc konieczności stosowania kolejnego suplementu.

Nasza propozycja to Strong Bones - Zapraszamy do sklepu internetowego:
www.ambasadazdrowia.mycali.biz




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - odporność