62% ponad 110 milionów Europejczyków stosuje leki homeopatyczne 25% Brytyjczyków, 30% Francuzów, 30% Polaków, 31% Belgów, 60% Austriaków);
75% Niemców zna termin „homeopatia”, a 42% populacji uważa, iż homeopatia i medycyna alopatyczna uzupełniają się i mogą być stosowane razem; 60% mieszkańców Holandii korzysta z medycyny komplementarnej, a 30% pacjentów preferuje terapię homeopatyczną niż alopatyczną; 62% Amerykanów wykorzystuje w leczeniu metody medycyny komplementarnej.
Zdaniem większości Polaków homeopatia to dobra i skuteczna metoda leczenia
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP, 81% Polaków słyszało o homeopatii, a 30% stosuje tę metodę leczenia. Nastawienie Polaków wobec homeopatii i leczenia homeopatycznego jest bardzo pozytywne. Większość Polaków (56%) uważa, że homeopatia to skuteczna i dobra metoda leczenia. 62% społeczeństwa uważa, że lekarze zapisujący leki homeopatyczne są godni zaufania.
Wśród ośmiu na dziesięciu Polaków, którzy o homeopatii słyszeli, odsetek osób przekonanych o skuteczności tej metody leczenia wynosi 69%, a zaufanie do lekarzy zapisujących leki homeopatyczne kształtuje się na poziomie 77%. Leków homeopatycznych używa 38% Polaków, którzy słyszeli o tej metodzie leczenia. Homeopatię częściej stosują osoby z wyższym wykształceniem, częściej kobiety niż mężczyźni. Częściej stosują homeopatię mieszkańcy średnich i największych miast.
Wyniki badań przeprowadzonych przez OBOP są porównywalne do wyników badań z innych krajów europejskich. Badania wskazały podobieństwo polskich wyników do rezultatów analogicznych badań przeprowadzonych w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Osoby stosujące homeopatię świadomie prowadzą zdrowy tryb życia, mniej palą oraz stosują mniej leków niż osoby preferujące medycynę alopatyczną.
Dowodzi to, że pacjenci wybierający leki homeopatyczne świadomie prowadzą odpowiedzialny i zdrowy tryb życia.
Zazwyczaj nie jest on spowodowany niczym groźnym. Można więc uporać się z nim samodzielnie. Trzeba jednak wiedzieć, że stosowane sposoby na bóle brzucha zawsze muszą być dopasowane do tego czym ból jest spowodowany.
Jeżeli w żołądku czujemy po prostu ciężar, a dodatkowo mamy wzdęcia i czujemy się niezwykle pełni z pewnością mamy do czynienia z niestrawnością. W takim wypadku z pewnością warto zaparzyć sobie mocno herbatę i wypić ją jednak bez dodatku cukru.
Jeżeli takie dolegliwości męczą nas dość często warto mieć w domowej apteczce lek rozkurczowy, który w swoim składzie zawiera dotawertynę. Nie należy sięgać natomiast po środki, które w swoim składzie zawierają ranitydynę. Po ich zażyciu początkowy etap trawienia zostaje znacznie utrudniony. Prowadzi to jeszcze do nasilenia się objawów, które i tak były już mocno uciążliwe.
Jeżeli oprócz silnego bólu brzucha dokuczają nam również wymioty, wysoka gorączką, bóle głowy oraz biegunka z pewnością dopadło nas zatrucie pokarmowego. W tym wypadku niezwykle ważne jest aby odpowiednio nawadniać organizm. Warto udać się do apteki i zakupić specjalne mieszanki elektrolitowe. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie dojdzie do bardzo groźnego dla naszego zdrowia odwodnienia organizmu. Trzeba również pamiętać o tym, że błędem jest powstrzymywanie wymiotów.
To bowiem właśnie one pozwalają się organizmowi pozbyć nagrodzonych toksyn.
Witaminy są to związki organiczne, odmienne od białek, węglowodanów, czy tłuszczy, które nie są wytwarzane przez organizm, a jednak niezbędne do prawidłowego wzrostu, przemian i napraw.
Witaminy nie są trawione, a bezpośrednio wchłaniane do krwiobiegu. Opisano 13 witamin, które zostały podzielone na dwie podstawowe grupy, rozpuszczalne w tłuszczach i rozpuszczalne w wodzie. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, do których zalicza się A, D, E, K, są przechowywane w wątrobie i tkance tłuszczowej. Mega dawki tych witamin mogą spowodować toksyczne uszkodzenie wątroby.
Z kolei, witaminy rozpuszczalne w wodzie nie są magazynowane w organizmie. Ich nadmiar, albo mega dawki są wydalane przez nerki. Jednak opisano toksyczne działanie również witamin z tej grupy, jak niacyna, C, B6.
Poniżej zalecane dzienne dawki.
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.
A 1,000 mcg Wzrok, skóra, włosy, wzrost, błony śluzowe Żółtko jaj, mleko, masło, żółte i ciemnozielone warzywa, żółte i pomarańczowe owoce
D 5 mg Struktura kości i zębów, niezbędna do absorpcji wapnia Światło słoneczne, mleko, jaja, ryby
E 10 mg Czerwone ciałka krwi, mięśnie Całe ziarna, oleje, owoce, zielone liściaste warzywa
K 80 mcg Krzepnięcie krwi, wzrost kości Jaja, zielone liściaste warzywa, kalafior, pomidory Witaminy rozpuszczalne w wodzie
C 60 mg Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, antyhistaminik, budulec kolagenu Cytrusy, pomidory, brokuły, ziemniaki, zielona papryka, kapusta, truskawki
Błonnik często nazywany włóknem pokarmowym stanowią nieprzyswajalne części węglowodanów oraz lignina.
Ze względu na rozpuszczalność w wodzie błonnik dzielimy na nierozpuszczalny i rozpuszczalny. Dzienne zapotrzebowanie na włóknik w naszej diecie wynosi około 20-40 gram. Włóknik ułatwia wydalanie oraz zmniejsza apetyt, dzięki swojemu działaniu wypełniającemu. Włóknik hamuje wchłanianie cholesterolu do krwi. Również udowodniono, że zmniejsza on wchłanianie sacharozy. Może mieć to duże znaczenie w leczeniu cukrzycy typu II. Z drugiej strony, zbyt duża ilość włóknika może ograniczyć wchłanianie ważnych witamin i związków mineralnych.
Błonnik rozpuszczalny składający się z pektyny, gumy roślinnej oraz z 60% - 90% hemiceluloz metabolizowany jest przez bakteria okrężnicy. W czasie zachodzącej w jelicie grubym fermentacji powstają m. in. krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe o działaniu przeciwnowotworowym (in vitro). Dieta bogata w błonnik rozpuszczalny (grejpfruty, pomarańcze, marchew, ziemniaki, chleb pszenno-żytni biały, mąka pszenna, brązowy ryż, jęczmień, owies, otręby owsian) powoduje wzrost wydalania kwasów żółciowych i cholesterolu z kałem co prawdopodobnie zmniejsza jego ilość we krwi. Pomaga on również w tworzeniu bardziej miękkiego stolca
Błonnik nierozpuszczalny składa się celuloza, lignina i część hemiceluloz. Wchłania on kilka razy więcej wody niż wynosi jego ciężar oraz pęcznieje w jelitach. Błonnik nierozpuszczalny znajduje się głównie w całych ziarnach w postaci celulozy i ligniny, w zewnętrznej części nasion, owoców, ziaren nasion strączkowych. Otręby pszenne zawierające celulozę stanowią zewnętrzną , ochronną warstwę ziarna pszenicy. Część ta jest często usuwana podczas mielenia, obierania czy gotowania.
Błonnik nierozpuszczalny pomaga w wypróżnieniach i przynosi ulgę w dolegliwościach związanych z trawieniem oraz zapobiega nowotworom okrężnicy.