Doświadczenia na genetycznie zmodyfikowanych myszach pokazują jak większa ilość antyoksydacyjnego enzymu wydłuża życie tych gryzoni.
Naukowcy przeprowadzali badania na myszach, które genetycznie zmodyfikowano w taki sposób, aby ich komórki zawierały większą ilość enzymu prowadzącego antyoksydacyjną reakcję, czyli taką która prowadzi do zmniejszenie ilości wolnych rodników w organizmie. Zauważono, że takie myszy żyły o 20% dłużej oraz miały mniej chorób serca i innych związanych ze starzeniem się przypadłości.
Eksperyment jest o tyle ciekawy, że badaniu poddano trzy grupy myszy różniące się miejscem umieszczenia enzymów antyoksydacyjnych. Były myszy o enzymie w peroksysomach, jądrze lub mitochondriach. Największy wzrost długości życia zaobserwowali u zwierząt o zwiększonej ilości katalazy w mitochondriach.
Dowiedziono tym samym pogląd o znacznym udziale tych komórkowych elektrowni w generacji szkodliwych wolnych rodników.
Badania te stanowią też silne poparcie teorii, która przypisuje wolnym rodnikom udział w starzeniu się organizmu, oraz chorobach, które są z tym procesem związane.
Praca badaczy opublikowana została w Science Express - internetowym wydaniu magazynu Science - przez amerykańskich naukowców.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz