sobota, 21 grudnia 2013

Podwyższanie poziomu HDL.




Jest wiele sposobów na podwyższenie cholesterolu HDL (dobrego cholesterolu).

JAK ZWIĘKSZYĆ POZIOM DOBREGO CHOLESTEROLU

Mimo iż od wielu lat wiadomo, że wysoki poziom cholesterolu HDL ( dobrego cholesterolu) w pewnym stopniu chroni przed chorobami serca, prawie całą uwagę skupiano na wojnie z cholesterolem czyli na obniżaniu cholesterolu całkowitego oraz LDL (złego holesterolu).

W ostatnich latach niski poziom cholesterolu HDL został uznany niezależnym czynnikiem ryzyka chorób serca. Oznacza to, że nawet, jeśli poziom cholesterolu całkowitego oraz LDL są w normie, ludzie z obniżonym poziomem HDL mają podwyższone ryzyko wczesnego wystąpienia choroby wieńcowej. (Normalny poziom HDL to przynajmniej 40 mg/DL.)

Dlaczego cholesterol HDL ma działanie ochronne? Wygląda na to, że to nie cholesterol sam w sobie jest dobry, ale chodzi o przenośnik. Cząsteczka HDL jest kompleksem złożonym z białek, lipidów i cholesterolu.

Cząsteczki HDL oczyszczają ściany naczyń krwionośnych z nadmiaru cholesterolu. W takim przypadku cholesterol przenoszony przez HDL (czyli tzw. dobry cholesterol HDL) w rzeczywistości jest złym
cholesterolem, który został usunięty z naczyń krwionośnych i jest transportowany do wątroby w celu dalszej obróbki

Mimo iż powszechnie wiadomo, że niski poziom HDL jest niekorzystny dla zdrowia, lekarze wciąż mają skłonność do podkreślania, że należy obniżać zły cholesterol, a pomijają fakt, że należy również podwyższać dobry cholesterol. Podejście takie jest bardzo szkodliwe, gdyż wiele osób, które mają normalny lub bliski normie poziom cholesterolu całkowitego mają niski poziom HDL i dlatego są zagrożeni ryzykiem chorób serca.

KTO POWINIEN PODWYŻSZYĆ POZIOM HDL?

Każdy, kto ma HDL poniżej 35 mg/DL, powinien podjąć działania w celu podniesienia jego poziomu. Jest to istotne również w przypadku, gdy cholesterol całkowity oraz LDL są w normie

CO PODWYŻSZA POZIOM HDL?

ĆWICZENIA AEROBOWE. Wiele osób nawet nie chce o tym słyszeć, jednak regularne ćwiczenia aerobowe (każde ćwiczenie podnoszące tętno, wykonywane przez 30 minut, np. marsz, jogging, jazda rowerem) powoduje wzrost poziomu HDL.

UTRATA WAGI. Otyłość powoduje nie tylko podwyższenie cholesterolu LDL, ale również obniżenie HDL. Jeśli masz nadwagę, utrata masy ciała powinna spowodować wzrost poziomu HDL.

RZUĆ PALENIE. Palenie tytoniu obniża poziom HDL. Jeśli rzucisz palenie, poziom twojego HDL wzrośnie

OGRANICZ SPOŻYCIE KWASÓW TŁUSZCZOWYCH TRANS. Kwasy tłuszczowe trans wchodzą w skład wielu smacznych, gotowych produktów spożywczych we wszystkich, które mają napisane na nalepce: częściowo uwodornione oleje roślinne dlatego wyeliminowanie ich z diety nie jest sprawą trywialną. Kwasy tłuszczowe typu trans nie tylko podwyższają poziom LDL, ale także obniżają poziom HDL. Jeśli usuniesz je z diety, prawie na pewno spowoduje to znaczący wzrost poziomu HDL.

ALKOHOL. Jeden lub dwa drinki dziennie mogą spowodować znaczący wzrost poziomu HDL. Należy jednak dodać, że większe dawki mogą spowodować poważne problemy zdrowotne, w tym niewydolność serca. Są również osoby, u których problemy zdrowotne wystąpią, nawet jeśli będą pić tylko 2 drinki dziennie.

ZWIĘKSZ SPOŻYCIE JEDNONIENASYCONYCH TŁUSZCZÓW. Tłuszcze jednonienasycone takie jak: olej rzepakowy, olej z avocado, oliwa z oliwek, tłuszcze występujące w maśle orzechowym (z orzechów arachidowych) mogą spowodować wzrost poziomu cholesterolu HDL, nie wywołując przy tym wzrostu całkowitego cholesterolu.

WŁĄCZ DO DIETY BŁONNIK ROZPUSZCZALNY W WODZIE. Błonniki rozpuszczalne występują w owsie, owocach, warzywach i strąkach. Redukują one poziom LDL oraz podnoszą poziom HDL. Aby skuteczność działania błonnika była jak największa, należy spożywać go co najmniej 2 razy dziennie.


DIETA I LEKI

CO Z NISKOTŁUSZCZOWĄ DIETĄ? Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach zachodnich tradycyjnie spożywa się za dużo tłuszczu. Obniżenie ilości spożywanego tłuszczu umożliwia obniżenie cholesterolu oraz utratę wagi. Zbyt mała ilość spożywanego tłuszczu również może być niebezpieczna. W diecie, w której skrajnie wyeliminowano tłuszcze, brakuje niezbędnych kwasów tłuszczowych. Niektóre z nich są niezbędne do życia, a organizm nie potrafi ich wytwarzać. Zupełne wyeliminowanie tłuszczu z pożywienia u niektórych osób wywołuje obniżenie poziomu cholesterolu HDL.

Wskazówki dotyczące spożycia tłuszczu:
1) ogranicz spożycie tłuszczu do poziomu, w którym dostarcza on 30 - 35% kalorii pochodzących z diety jednak do poziomu nie mniejszego niż 25%;
2) staraj się wyeliminować tłuszcze nasycone i tłuszcze trans oraz zastąpić je tłuszczami jedno- i wielonienasyconymi.

Wyeliminuj tłuszcze zwierzęce i pochodzące z mleka oraz zastąp je nieprzetwarzanymi tłuszczami roślinnymi. Taka dieta pozwala uniknąć problemów związanych z dietą niskotłuszczową oraz pomaga podnieść
poziom cholesterolu HDL.

CO Z LEKAMI PODNOSZĄCYMI HDL? Jak dotąd farmakologiczne podnoszenie poziomu cholesterolu HLD jest znacznie mniej skuteczne niż obniżanie LDL. Statyny dość słabo podnoszą poziom HDL. Kilka nowych statyn znacząco zwiększa poziom HDL, jednak leki te nie są odpowiednie dla osób, które mają dobry poziom LDL i cholesterolu całkowitego, a brak im tylko HDL. Spośród leków regulujących poziom cholesterolu niacyna (witamina z grupy B) najskuteczniej podnosi poziom HDL. Dawka niacyny, która podnosi HDL, jest tak wysoka, że traktuje się ją jako lek, który można przyjmować tylko pod opieką lekarza.

ZESTAWY ŁĄCZONE O ZWIĘKSZONEJ SKUTECZNOŚCI .W ostatnim czasie niezwykłą skutecznością w podwyższaniu dobrego cholesterolu i obniżaniu złego odznaczają się zestawy składające się z błonnika i wieloskładnikowych preparatów roślinno-mineralnych. Dodatkowo błonnik rozpuszczalny w wodzie powoduje wiązanie kwasów żółciowych z przewodu pokarmowego, a pozostałe składniki zmieniają wątrobowy metabolizm cholesterolu.

Daje to efekt synergii i działanie wielowymiarowe, co dodatkowo podnosi skuteczność zestawu.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - odporność