piątek, 30 grudnia 2016

Informacje na temat witaminyD

Znalezione obrazy dla zapytania Informacje na temat witaminyD


Deficyt witaminy D ma swój udział w większości chorób cywilizacyjnych.

Przeprowadzone w ostatnich latach badania potwierdziły, że deficyt witaminy D występuje powszechnie i staje się jednym z najważniejszych problemów medycznych we współczesnym społeczeństwie.

Oto lista chorób w których deficyt może mieć swój udział lub wręcz je powodować:

*Rak
*Autyzm
*Cukrzyca typu I, II
*Przeziębienia i grypy
*bóle mięśni
*osteoporoza
*nadciśnienie tętnicze
*stwardnienie rozsiane
*stan zapalny jelit
*choroby serca
*astma
*depresja
*migreny
*otyłość
*utrata słuchu
*Alzheimer
*schizofrenia
*choroby przyzębia
*egzemy i łuszczyca


Anthony Norman, międzynarodowy ekspert w dziedzinie witaminy D, stwierdził z ubolewaniem, że pomimo wielu publikacji naukowych i spotkań, nowa wiedza dotycząca tej dziedziny nie przekłada się na polepszenie ludzkiego zdrowia. Zgodnie z jego opinią, zalecenia dotyczące suplementacji witaminą D3 powinny zostać ponownie określone, mając na względzie fakt, że może ona przyczynić się docelowo do zdrowia, które zapewnia 36 organów jakim witamina ta umożliwia prawidłowe działanie.

Fakty wyglądają tak, że zalecana suplementacja witaminy D z 1997 roku (w Polsce obowiązuje nadal) to:



Przy czym najwyższa bezpieczna dzienna dawka została określona jako 2000 IU.

The Institute of Medicine (IOM) podał nowe zalecenia:
*noworodki, niemowlęta 0-12 miesięcy 0 IU
*1-18 lat - 600 IU
*19-50 lat - 600 IU
*51-70 lat - 600 IU
*Po 70 roku życia - 800 IU
*Kobiety ciężarne w wieku 14-50lat - 600 IU

Najwyższa bezpieczna dzienna dawka została podniesiona do 4000 IU

Ustalając po 13 latach nowe zalecenia suplementacji IOM brał pod uwagę tylko badania dotyczące kośćca twierdząc, że są dowody na to, że suplementacja witaminą D ma wpływ na jego zdrowie, ale dowodów takich brak, jeśli chodzi o inne schorzenia.

Badania dotyczące chorób, pochodzą głównie z badań obserwacyjnych i epidemiologicznych, które mogą sugerować związek między ryzykiem zachorowalności a pewnymi czynnikami, ale nie udowodniają związku przyczynowo skutkowego. Faktycznie, nie zawsze obiecujące odkrycia znajdują potwierdzenie w przeprowadzonych potem testach klinicznych. Ale, w jednej z niewielu przeprowadzonych randomizowanych prób klinicznych potwierdzono skuteczność witaminy D na kobietach z przypadkami raka po okresie menopauzy, które przyjmowały 1000 IU witaminy D i 1400-1500 IU mg wapnia dziennie. Stwierdzono zmniejszenie ryzyka rozwoju raka o 77 procent po okresie 4 lat, w porównaniu z grupą placebo zażywającą tylko wapń. Inna randomizowana próba kliniczna stosując dawkę 400 IU nie potwierdziła wpływu witaminy D na raka jelita grubego. Stwierdzono jednak, że równie dobrze wyniki te mogą oznaczać, że stosowana w badaniu dawka była po prostu za mała.

Te badania są jednak ignorowane. Oprócz tego IOM stara się również przeforsować obniżenie minimalnego poziomu witaminy D z 30ng/ml do 20 ng/ml. W tym samym czasie The Vitamin D Council  zaleca poziom między 50 and 80 ng/ml.)

Gdzie leży problem? Według The Alliance for Natural Health USA (ANH-USA) badania przeprowadzane przez IOM Food and Nutrition Board nie spełniają norm naukowości, ponieważ badacze dyskryminują dowody, a sama organizacja przestrzega reguł narzuconych przez przemysł farmaceutyczny. Na witaminie D nie zrobi się pieniędzy, ponieważ nie podlega ona opatentowaniu, a skoro nie można na tym zarobić nikt nie będzie inwestował w uczciwe randomizowane kontrolne próby. I kółeczko się zamyka.

W USA zbierają podpisy pod petycją do Kongresu z żądaniem powołania nowego panelu naukowców wśród których zlaleźć by się mieli ci, których głos i badnia IOM kompletnie zlekceważył.

Co zatem powinien zrobić ktoś chcący zadbać o siebie?

Test krwi jest JEDYNYM wiarygodnym sposobem określenia potrzeb Twoich i Twojej rodziny

Przed rozpoczęciem suplementacji należy sprawdzić poziom witaminy D i potem robić to w regularnych odstępach czasu. W ten sposób będzie wiadomo kiedy został osiągnięty poziom optymalny. Ilość witaminy D (czy to ze słońca, czy w postaci suplementów) potrzebna do osiągnięcia tego poziomu jest inna dla każdej osoby.

Żeby uzyskać właściwy poziom, większość dorosłych potrzebuje około PIĘĆ TYSIĘCY jednostek dziennie. Większość ludzi zażywa do 1 000 IU z przekonaniem, że są to wysokie dawki. Nie oszukuj się, będąc dorosłym potrzebujesz znacznie wyższych.

Należy jednak zauważyć, że około 10 procent ludzi potrzebuje znacznie ponad 5 000 jednostek. Niektórzy nawet 30 000 jednostek, żeby osiągnąć terapeutyczny poziom witaminy D w krwi.

W oparciu o najnowsze badania obecne zalecenia to 70 IU witaminy D na ok 1 kg wagi ciała.

Tak więc zalecana dawka dla dziecka ważącego 18 kg powinna wynosić 1 400 IU dziennie, a dla dorosłego ważącego 77 kg 6 000 IU.



wtorek, 13 grudnia 2016

Właściwości zdrowotne herbaty zielonej

Znalezione obrazy dla zapytania Właściwości zdrowotne herbaty zielonej

Herbata zielona w przeciwieństwie do czarnej nie zostaje poddana procesowi fermentacji. 

Świeżo zerwane liście pozostawia się do przeschnięcia, a następnie w wyniku obróbki cieplnej powstrzymuje się proces fermentacji.Im więcej ją pijemy tym bardziej doceniamy jej smak i właściwości.

Jest bogata w właściwości lecznicze:

- Witamina C, E, B, sole mineralne oraz garbniki
- zapobiega i hamuje rozwój nowotworów
- posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe
- hamuje próchnicę
- przeciwdziała stresom
- chroni przed zawałem serca
- pomaga przy nadciśnieniu tętniczym
- posiada właściwości przeciw wrzodowe
- oczyszcza organizm z toksyn
- Reguluje nadkwasotę żołądka
- Chłodnego naparu używa się do przemycia przy zapaleniu spojówek oraz powiek

Przygotowanie naparu
Przygotowanie idealnego naparu z herbaty liściastej wymaga staranności i czasu. Oczywiście można zrobić to mniej dokładnie ale wtedy rezultat nie będzie tak doskonały. Woda przeznaczona do parzenia powinna być miękka, powinna zawierać jak mniej soli mineralnych, a w szczególności soli wapnia i magnezu.

Parzenie herbaty zielonej

Do czasu zaparzania należy brać pod uwagę twardość wody (im twardsza tym dłuższe zaparzanie) oraz stopień rozdrobnienia herbaty (im drobniejsza tym zaparzanie krótsze). Ogólne zasady parzenia herbaty zielonej są identyczne jak herbaty czarnej jednak aby uzyskać satysfakcjonujący napar należy użyć innej temperatury oraz czasu parzenia. Zielone herbaty zalewa się wodą o temperaturze 60-90 stopni Celsjusza. Istnieje kilka sposobów osiągnięcia odpowiedniej temperatury wody. Suchą herbatę w ogrzanym dzbanku zalać wodą zanim osiągnie temperaturę większą niż zalecana. W celu określenia temperatury stosuje się specjalny termometr. Jednak można użyć o wiele bardziej proste sposobu: W temperaturze pokojowej zagotowana woda osiąga temperaturę 90 stopni Celsjusza po upływie 3-4 minut. Temperaturę 75 stopni Celsjusza po około 12-14 minutach.

Czas potrzebny do prawidłowego zaparzenia zielonej herbaty bardzo się różni w zależności od gatunku. Krótkiego parzenia wymagają te, które łatwo gorzknieją, należy brać pod uwagę również wielkość liści. Gdy herbata jest już gotowa zgodnie z tradycją w Azji Środkowej dla prawidłowego przemieszania można zlać jedną filiżankę, a następnie wlać ją z powrotem do dzbanka.

Większość zielonych herbat parzy się dwu, a nawet trzykrotnie za każdym razem wyciągając z niej inny smak i właściwości. Pierwsze parzenie dające napar pobudzający powinno być zawsze krótkie. Następne działające uspokajająco może być dłuższe. 

Dzięki temu uzyskuje się mnóstwo cennych składników, a drugie parzenie jest często smaczniejsze niż pierwsze.


czwartek, 1 grudnia 2016

Wirusowe zapalenie wątroby

Znalezione obrazy dla zapytania Wirusowe zapalenie wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby typu C określa się mianem WZW C lub potocznie żółtaczką C. 

Choroba wywoływana jest przez wirus zapalenia wątroby typu C (HCV: Hepatis C Virus) odkryty w roku 1989.

Wg Światowej Organizacji Zdrowia na świecie zagrożonych tą chorobą jest około 170 mln ludzi (WHO). Szacuje się, że wirus ten wykrywany jest jedynie w 15% przypadków. Badania prowadzące do wykrycia obecności wirusa oparte są na stwierdzeniu specyficznych przeciwciał w surowicy krwi (anty - HCV). Natomiast stwierdzenie materiału genetycznego wirusa w surowicy (HCV RNA) wskazuje na aktywne zarażenie oraz możliwość przenoszenia zakażenia i/lub rozwinięcie się przewlekłego schorzenia wątroby.

Zakażenie może nastąpić m. in. podczas:
* przetaczania zakażonej krwi;
* bezpośredniego kontaktu uszkodzonej skóry lub śluzówki z zakażoną krwią (używanie tych samych maszynek do golenia, nożyczek do paznokci);
*zabiegów medycznych lub kosmetycznych, podczas stosowania niewłaściwie wysterylizowanego sprzętu;
* kontaktów seksualnych tzw. wysokiego ryzyka (często, z wieloma partnerami);
* używanie tych samych zakażonych przedmiotów higieny osobistej;
* przeniesienia wirusa z matki na dziecko w okresie okołoporodowym (rzadko).

Wirusowe zapalenie wątroby typu C określane jest mianem cichej choroby, większość osób zarażonych wirusem HCV nie odczuwa jakichkolwiek dolegliwości. Jedynie u jednej trzeciej zakażonych mogą wystąpić: bóle mięśniowo-stawowe, osłabienie, nudności, trudności z koncentracją,depresja, niepokój.

Obecnie nie ma szczepionki która mogłaby uchronić przed zakażeniem wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

W literaturze międzynarodowej wymienia się następujące składniki mineralne, witaminowe oraz składniki roślinne wspomagające prawidłowe funkcjonowanie wątroby:
* multiwitaminy i składniki mineralne (żelazo, cynk, selen), w celu wyrównania niedoborów w organizmie;
* kompleks witamin z grupy B, dla wzmocnienia funkcji wątroby 
* lecytyna, wspiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby, wzmacnia aktywność sylimaryny
*aminokwasy zawierające siarkę (metionina, cystyna, cysteina), wspomagają regenerację komórek wątroby
* kwas liponowy - zwiększa energię komórek wątroby, jest aktywnym przeciwutleniaczem
* olej lniany, wykazuje działanie przeciwzapalne
* wyciąg z ostropestu plamistego (sylimaryna), wykorzystywany w medycynie ludowej, wspiera pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego, wspomaga oczyszczanie wątroby i procesy trawienne

Opracowano na podstawie: artykułu A. Ożarowskiego ,,„Zapalenie wątroby-aktualny stan wiedzy, Zdrowa żywność Zdrowy styl życia."


Oceń stan swojego zdrowia - odporność