środa, 31 lipca 2013

Glukoza jedynym paliwem dla nowotworów złośliwych.



Naukowcy z R-Biopharm AG z Niemiec pod wodzą dr. Johannesa Coy'a odkryli, że nowotwory złośliwe, dające przerzuty, nie pozyskują energii z reakcji spalania, tak jak zdrowe komórki (które spalają węglowodany do dwutlenku węgla i wody) ale z FERMENTACJI!

Otóż komórki złośliwych nowotworów fermentują glukozę, z której w wyniku fermentacji powstaje kwas mlekowy. Sam fakt fermentacji glukozy jest znany już medycynie, ponieważ w przypadku niedoboru tlenu, komórki mają możliwość włączenia "trybu awaryjnego" czyli rozpoczęcia fermentacji alkoholowej w celu pozyskania energii. Tak dzieje się często np. w czasie intensywnych treningów.

Odkryciem naukowców z Darmstadt jest wskazanie, iż w przypadku złośliwych nowotworów, fermentacja nie jest "trybem awaryjnym" ze względu na niedobór tlenu. Okazuje się bowiem, że nawet w obecności tlenu komórki złośliwych nowotworów fermentują, a nie spalają glukozę!

Dla osób interesujących się medycyną naturalną odkrycie naukowców z R-Biopharm AG nie jest rewolucyjne, bowiem wiedzą one już od dawna, że glukoza to paliwo dla raka. Takie zdanie mieli przecież wcześniej wybitni inni naukowcy: dr Johanna Budwig , Otto Warburg (Noblista)... Teraz jednak naukowcy z Darmstadt wykazali, że glukoza to JEDYNE paliwo, na jakim komórki złośliwego nowotworu mogą się rozwijać.

Niewątpliwie dla akademickiej medycyny to odkrycie rewolucyjne. Naukowcy opisali mechanizm, z którego wynika, że z chwilą odcięcia dostaw glukozy do złośliwego nowotworu, nowotwór ginie!

Autorzy informacji prasowej R-Biopharm AG konkludują swoje przypuszczenia odnośnie znaczenia tego odkrycia:
"(...) Ale i pacjenci z nowotworami, które fermentują glukozę mogą odegrać aktywną rolę w chronieniu się przed tymi agresywnymi guzami. Na przebieg choroby oraz jakosć życia chorego może wpłynąć zmiana diety.

Ponieważ nowotwory te są nie tylko zależne od dostaw glukozy ale do tego nie są w stanie wykorzystać tłuszczów jako źródła energii, stąd niskoglukozowa i niskowęglowodanowa dieta bogata w oleje i proteiny może uczynić życie nowotworowi znacznie trudniejszym.
 

piątek, 26 lipca 2013

Kwasy Omega 3



Jeszcze jakieś 100 lat temu te najzdrowsze chyba kwasy tłuszczowe były stałym składnikiem naszej diety. 

Obfitowała w nie między innymi wołowina. Niestety, od kiedy krowy zaczęto karmić specjalnymi paszami zamiast tylko trawą, w ich mięsie kwasów omega-3 prawie nie ma. Co gorsza, obecnie codzienny jadłospis większości z nas zawiera zbyt dużo innych tłuszczów: tak zwane omega-6 (znajdują się w niektórych olejach roślinnych, np. kukurydzianym, sojowym oraz w smażonych lub pieczonych na nich potrawach. Kiedyś jedliśmy prawie tyle samo kwasów omega-6, co omega-3, dziś - tych pierwszych około  17 razy więcej. 
Brak równowagi między obydwoma kwasami tłuszczowymi zakłóca przemianę materii na poziomie komórek, co może prowadzić do arytmii serca, depresji, szybszego rozrostu komórek nowotworowych oraz rozwoju chorób autoimmunologicznych i zapalnych. 

W czym mogą Ci pomóc. 

Naukowcy twierdzą, że dzięki wzbogaceniu diety w kwasy omega-3, które chronią nasze tętnice, będzie o wiele mniej chorób sercowo-naczyniowych, zawałów. Od dawna przypuszczano również, że związki te mogą pomóc w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących depresji, zapewnić lepszą i dłuższą sprawność mózgu oraz zapobiegać nowotworom.
Naukowcy potwierdzają. 

Przeprowadzone niedawno w Finlandii oraz USA badania wykazały, że u osób
z wysokim poziomem dwóch odmian omega-3 (EPA i DHA) we krwi ryzyko śmierci z powodu zawału serca jest niższe o 50-65 procent w porównaniu z ludźmi, którym brakuje tych kwasów. Omega-3 zapewniają bowiem prawidłowy rytm serca. Zapobiegają nagłym, nieregularnym skurczom mięśnia sercowego, które w przypadku zawału są bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Badania przeprowadzone w Holandii z udziałem 400 osób potwierdziły, że kwasy omega-3 chronią przed depresją. Prawdopodobnie zwiększają wrażliwość receptorów błon komórek mózgowych na serotoninę - substancję poprawiającą nastrój. Stwierdzono również, że kwasy te mają korzystny wpływ na mózg. W Norwegii kobietom w ciąży oraz w pierwszych miesiącach karmienia piersią podawano olej z wątroby dorsza, obfitujący w kwasy tłuszczowe omega-3. Okazało się, że później ich dzieci uzyskiwały wyższe w porównaniu z rówieśnikami wyniki w testach na inteligencję. Natomiast naukowcy francuscy ustalili, że osoby po 63. roku życia, które spożywają dużo kwasów omega-3, są o 40 procent mniej narażone na obniżenie sprawności umysłowej. 

Przeciwnowotworowa ochrona. 

Badania laboratoryjne wykazały, że omega-3 hamują wzrost komórek nowotworowych. Wiele wskazuje również na to, że kobiety spożywające dużo tych kwasów tłuszczowych są mniej narażone na raka piersi, okrężnicy oraz trzonu macicy. Prawdopodobnie omega-3 mogą także łagodzić dolegliwości astmy i reumatoidalnego zapalenia stawów.
Szukajmy omega-3. 

Nasz organizm nie wytwarza tych kwasów. Muszą być dostarczane w pożywieniu. Prawdziwą ich skarbnicą są tłuste ryby z zimnych wód: łosoś, tuńczyk, sardynki oraz makrele. Wystarczy jeść je dwa razy w tygodniu. Obfitują w nie orzechy włoskie, siemię lniane, olej rzepakowy. 

Nie przepadasz za rybami? Możesz zażywać omega-3 dziennie w postaci suplementów.


środa, 24 lipca 2013

Ziele warte miliardy.



Czy nie lepiej byłoby, zamiast tępić zło, szerzyć dobro?

                                         Antoine De Saint - Exupery

wtorek, 23 lipca 2013

Nanotechnologia w medycynie.



Co to jest  "nanotechnologia"?

W skrócie można powiedzieć, że jest to ogólna nazwa całego zestawu technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych (od 0,1 do 100 nanometrów), czyli na poziomie
pojedynczych atomów i cząsteczek. Oczywiście definicji może być jeszcze więcej, zależy od tego KTO
definiuje. Niektórzy  określają to nonszalancko: "gmeranie w atomach".

Wiek pary juz minął, wiek elektryczności też, nawet można powiedzieć, że właśnie jesteśmy świadkami przemijania wieku mikroelektroniki. To się dzieje na naszych oczach.

Co nam jeszcze zostaje do odkrycia, jak dalego i głęboko ludzka myśl może zajść ??

Jest już faktem, że w pewnych dziedzinach życia nanotechnologia wyszła z fazy laboratoryjnej i stała się powszechnie używana, chociaż jeszcze nie na ogromną skalę. Taką właśnie dziedziną jest medycyna i dziedziny pokrewne.

Okazuje się, że metale szlachetne, doprowadzone do postaci wodnych roztworów koloidalnych (tam właśnie występują one jako nanocząsteczki) wykazują zupełnie nowe właściwości, o których trudno było się
dotychczas domyślać.

Na słowo "złoto" lub "srebro" każdy miał jednoznaczne skojarzenia. Nikomu do głowy by nie przyszło, że złoto może mieć właściwości dezynfekujące, bakteriobójcze lub lecznicze.

Medycyna wiąże duże nadzieje z nanotechnologią, ale wszystko przed nami.

wtorek, 16 lipca 2013

Olej lniany - kwasy Omega -3



Olej lniany nieoczyszczony tłoczony na zimno zawiera ponad 50% kwasów tłuszczowych omega-3 .


Olej lniany znany jest z tego, że jest jedynym olejem zawierającym bardzo duże ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. W tabelach można znaleźć informacje, że zawartość omegi-3 w tym oleju przekracza 50%. Informacja ta dotyczy jednakże jedynie oleju nieczyszczonego z pierwszego tłoczenia uzyskanego ze specjalnej odmiany lnu.

Zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 w różnych olejach lnianych dostępnych w sklepach (tzw. niskolinolenowych) nie przekracza 3% !!!!

Wynika to z tego, że w celu wyciągnięcia z lnu tak dużej ilości kwasów omega-3 konieczna jest specjalna technologia tłoczenia. Ponadto olej z dużą zawartością kwasów omega-3 jest bardzo nietrwały,

Olej lniany zimno tłoczony nieoczyszczony nie jest dostępny w sklepach spożywczych ze względu na nietrwałość kwasów z rodziny omega-3. Wszystkie kwasy tłuszczowe wielonienasycone ulegają pod wpływem światła, powietrza i wysokiej temperatury bardzo szybkiemu procesowi utleniania, szczególnie dotyczy to jednak kwasów omega-3, jako najbardziej nienasyconych. Muszą być zatem przechowywane w warunkach chłodniczych, bez dostępu światła i powietrza. Optymalna temperatura przechowywania od 4 do 10 °C (w lodówce). Maksymalny okres przechowywania w takich warunkach to 2 miesiące.

Oleje lniane, które są rozprowadzane przez sklepy mają niską zawartość kwasów omega-3 (noszą nazwę "niskolinolenowych"), dzięki czemu są mniej podatne na utlenianie i bardziej trwałe.

Z tego powodu produkowany olej jest wytwarzany w małych ilościach „na zamówienie".

SKŁAD OLEJU LNIANEGO

Skład 1 litra ( 1000 ml) oleju lnianego jest następujący:
- kwas a -linolenowy (omega-3) - ok. 50 %
- kwas linolowy (omega-6) - ok. 15%
- kwas oleinowy (omega-9) - ok. 17%
- Nasycone kwasy tłuszczowe -ok. 10%

ZNACZENIE NIENASYCONYCH KWASÓW TŁUSZCZOWYCH W ORGANIZMIE


Olej lniany jest jednym z najbogatszych źródeł nienasyconego kwasu tłuszczowego z rodziny omega-3. Do niedawna ze względu na antycholestorolową propagandę, wszystkie tłuszcze uznawano za szkodliwe składniki odżywcze. Tymczasem najnowsze odkrycia naukowe dowodzą, że kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 mają fundamentalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, stanowiąc między innymi budulec dla:
• każdej komórki organizmu
• tkanki mózgowej
• syntezy hormonów

DZIAŁANIE OLEJU LNIANEGO ZIMNOTŁOCZONEGO NIEOCZYSZCZONEGO NA RÓŻNE OBSZARY ORGANIZMU

NOWOTWORY * *
Obecnie uważa się codzienną dietę wspomaganą olejem lnianym za jedną z istotnych broni w walce z nowotworami. Amerykański Instytut Onkologiczny podaje, że około 1/3 przypadków raka spowodowana jest nieodpowiednią dietą.Zawarte w oleju lnianym składniki zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, dlatego też olej lniany może być stosowany w leczeniu nowotworów łagodnych i złośliwych. Badania laboratoryjne oraz te przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że kwasy omega-3 mogą zahamować raka piersi oraz zapobiec jego rozwojowi w innych organach.

MÓZG
Kwas α-linolenowy (ALA) należący do rodziny omega-3 jest podstawowym źródłem kwasu DHA (dokozaheksenowego) będącego bardzo ważnym składnikiem mózgu (stanowi w przybliżeniu 25% substancji budujących mózg). Niski poziom DHA związany jest ze zmianami nastroju, utratą pamięci, problemami ze wzrokiem i występowaniem schorzeń neurologicznych.

LECZENIE DEPRESJI
Wyniki badań sugerują, iż kwasy tłuszczowe omega-3 mogą być pomocne w zapobieganiu depresji. Są one składnikami błon biologicznych komórek nerwowych, a jedynie prawidłowa budowa błon umożliwia komórkom sprawne funkcjonowanie i przekazywanie informacji. Osoby, które spożywają nieodpowiednie ilości omega-3 lub mają zaburzony stosunek omega-3 do omega-6 w diecie, są bardziej narażone na stany depresyjne.

UKŁAD SERCOWO-NACZYNIOWY
Kwas α-linolenowy znacząco obniża poziom cholesterolu i hamuje agregację i adhezję płytek krwi. Wyniki prac naukowych wskazują na antyoksydacyjne właściwości lignanów, co jest równoznaczne z ich potencjalną rolą w eliminowaniu wolnych rodników.

Kwasy z grupy omega-3 powodują wzrost poziomu tzw. "dobrego cholesterolu". Dzięki temu olej z siemienia lnianego także skutecznie przeciwdziała miażdżycy, zawałowi serca, chorobie nadciśnieniowej.

Zakończone niedawno 5- letnie badania wskazują, że kwasy omega-3 zapobiegają skutecznie powtórnemu zawałowi serca, działają antyarytmicznie. Nienasycone kwasy tłuszczowe są prekursorami do syntezy prostacyklin- hormonów tkankowych działających przeciwzakrzepowo, wywierających wpływ na rozszerzanie naczyń wieńcowych i zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego. Spożywanie kwasów omega-3 zmniejsza ryzyko zgonu zarówno po przebytym zawale, jak i nagłej śmierci w wyniku zatrzymania krążenia oraz obniża liczbę zgonów z powodu chorób układu krążenia o około 30 %.

STANY ZAPALNE
Proces zapalny jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu. Zazwyczaj zapalenie jest sygnałem ostrzegawczym informującym o urazie lub toczącej się chorobie. Olej z siemienia lnianego zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 przez co umożliwia wytwarzanie w organizmie przeciwzapalnych prostaglandyn (hormonów tkankowych) serii 1 i 3. Niski poziom prostaglandyn serii 1 i 3 jest jednym z głównych powodów występowania różnego rodzaju przewlekłych stanów zapalnych, w tym zapalenia stawów, zapalenia okrężnicy, jelita grubego itd.

SKÓRA, WŁOSY, PAZNOKCIE

Niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych jest związany często z występowaniem różnego rodzaju chorób skóry, w tym m.in.egzemy i łuszczycy. Zapewnienie odpowiedniego poziomu kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 poprawia ogólny stan skóry , zapobiega jej wysuszaniu, powstawaniu wyprysków i stanów zapalnych, wpływa korzystnie na stan włosów i paznokci.

Lignany zawarte w oleju hamują aktywność 5 alfa - reduktazy, enzymu uczestniczącego w przekształcaniu testosteronu do dihydrotestosteronu, który powoduje łysienie u mężczyzn.

Ze względu na swoje dobroczynne właściwości olej lniany bywa używany w leczniczym masażu skóry odżywiając ją i nadając jej elastyczność.

NADWAGA I OTYŁOŚĆ
Olej z siemienia lnianego poprzez bardzo dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych pomaga przywrócić równowagę hormonalną i zachwiane proporcje kwasów tłuszczowych w organizmie. Obecność kwasu linolowego omega-6 wpływa korzystnie naodtłuszczanie wątroby. Z jego części, dzięki florze bakteryjnej syntetyzowany jest tzw. sprzężony kwas linolowy -CLA, który zmniejsza zapasy tłuszczu w organizmie i sprzyja odbudowie tkanki mięśniowej (CLA aktywuje lipazę - enzym, który powoduje usuwanie tłuszczu z komórek tłuszczowych. Dzięki działaniu CLA uwalnia się więcej kwasów tłuszczowych z zapasów tłuszczu do obiegu krwi, która przenosi je do mitochondriów komórek mięśni, gdzie ulegają spaleniu).

HEMOROIDY
Olej lniany wzmacnia, regeneruje i osłania błony śluzowe na całej długości układu pokarmowego i wydalniczego.

UKŁAD NERWOWY
Odpowiedni poziom wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ułatwia to sprawne przekazywanie impulsów nerwowych. Dlatego też olej lniany stosuje się jako skuteczny środek przy występowaniu drętwienia i mrowienia kończyn. Pomaga on również w przypadku postępujących schorzeń mózgu i układu nerwowego.

CIĄŻA

Matka musi zaspokoić zapotrzebowanie płodu na nienasycone kwasy tłuszczowe, ponieważ nie jest ono w stanie samodzielnie ich syntetyzować. Badania naukowe pokazują, że kobiece mleko jest bardzo bogatym źródłem kwasów omega-3, które są konieczne w dużych ilościach do budowania tkanki mózgowej rozwijającego się płodu.

Właściwa proporcja między spożyciem kwasów omega-3 i omega-6 zabezpiecza przed przedwczesnym porodem (ponieważ na bazie tych kwasów syntetyzowane są odpowiednie prostaglandyny). Niedobór wielonienasyconych kwasów omega-3 i omega-6 powoduje zmiany w składzie błon komórkowych mózgu i siatkówki oka. Prowadzi to m.in. do zaburzeń w rozwoju umysłowym niemowląt i małych dzieci.

Przy niedoborach nienasyconych kwasów tłuszczowych zaobserwowano zmiany skórne, mniejszą odporność na infekcję oraz gorszy rozwój fizyczny.Stwierdzono, że dzieci kobiet, które w ciąży uzupełniały swoją dietę kwasami omega-3 wykazują wyższy poziom inteligencji od innych swych rówieśników aż o 19%.

ZDROWIE KOBIET
Poprzez zawartość wielonienasyconych kwasów omega-3 i omega-6 oraz fitoestrogenów (lignany) olej lniany może korzystnie wpływać na cykl miesiączkowy regulując proporcje hormonów organizmie. Taka regulacja przyczynia się do złagodzenia wielu objawów związanych z bolesnym miesiączkowaniem w tym: przedmiesiączkowe bóle głowy, depresje, bóle podbrzusza, drażliwość i obrzęki. Olej lniany łagodzi objawy menopauzy i wspomaga czynności macicy, przez co może być stosowany w leczeniu bezpłodności.

ZDROWIE MĘŻCZYZN
Olej lniany korzystnie działa na organizm mężczyzny. Stosowany jest pomocniczo przy leczeniu bezpłodności i w schorzeniachprostaty.

BADANIA DR BUDWIG NAD OLEJEM LNIANYM 

Pionierką badań nad kwasami omega-3 i olejem lnianym była dr Johanna Budwig, niemiecka biochemik siedmiokrotnie nominowana do Nagrody Nobla. Jej odkrycia znalazły zastosowanie m.in. w leczeniu takich chorób jak: choroba Alzheimera, nowotwory, miażdżyca, alergia, dermatozy, depresja.

Kwasy omega -3 mają zastosowanie w leczeniu następujących schorzeń:
• nowotwory złośliwe i łagodne
• arterioskleroza
• atak i zawał serca
• arytmia
• obtłuszczenie wątroby
• astma oskrzelowa
• problemy trawienne-wrzody żołądka
• schorzenia prostaty
• artretyzm
• wszelkie problemy dermatologiczne
• schorzenia wieku starczego
• problemy z nauką i pamięcią (aktywizacja pracy mózgu)
• stwardnienie rozsiane
• reakcje autoimmunologiczne
• schorzenia woreczka żółciowego
• cukrzyca
• wady wzroku i słuchu

niedziela, 7 lipca 2013

Zastosowanie żurawiny ,imbiru i ziół.


Bardzo rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że o nasze zdrowie możemy dbać nie tylko przy pomocy środków farmakologicznych, czyli tabletek i sztucznych witamin, ale także wykorzystując naturalne właściwości różnych owoców, przypraw i ziół, jakie ofiarowuje nam natura.


Żurawina jako dodatek do potraw, czy nawet jako przekąska niesie nam wspaniały aromat, smakuje doskonale z pieczeniami, a także z serem pleśniowym. Jej lecznicze właściwości polegają głównie na tym, że wspomaga ona działanie dróg moczowych, przez co nie musimy obawiać się żadnych infekcji. Ponadto zawarte są w niej antyutleniacze, które zapobiegają zaleganiu toksyn w naszym organizmie. Nie ma, zatem wątpliwości, że warto sięgać po żurawinę jako pyszny dodatek i naturalny lek.

Imbir natomiast jest w Polsce nieco mniej popularny, jednak bez problemu możemy zakupić zarówno cały korzeń, jak i zmieloną przyprawę w większości sklepów. Imbir cechuje się słodkawym w pierwszym odczuciu i bardzo ostrym już później smaku i nieco cytrynowym zapachu. Dodawanie go do potraw uchroni nas między innymi przed rozwijaniem się stanów zapalnych. Imbir pomaga zwalczyć nudności, ułatwia trawienie, wzmaga apetyt.

Mieszanki ziół, które możemy dodawać do naszych potraw również mogą wspomagać zdrowie. Dzięki nim nie groźne będą nam zaparcia, problemy z trawieniem. Zioła przyprawowe cechują się właściwościami bakteriobójczymi i usprawniającymi krążenie krwi. Co ważne – do naszych potraw możemy dodawać zarówno suszone, jak i świeże zioła. Szczególnie korzystne są jednak te świeże. 

Większość z nich możemy hodować samodzielnie.


Czym jest medycyna naturalna?


Medycyna naturalna jest dziedziną, która pomaga nam w wykorzystywaniu naturalnych składników czerpanych z przyrody w zapobieganiu różnym chorobom i ich leczeniu. 

Bardzo dużą rolę odgrywają tu zioła, które można stosować w postaci naparów, maści, a także olejków do aromaterapii. Cechą podstawową medycyny naturalnej jest fakt, że nie znajdziemy w jej arkanach nic, co stanowiłoby sztuczne związki chemiczne. Aromaterapia, refleksologia, akupresura i akupunktura, a nawet feng – shui stanowią integralne elementy medycyny naturalnej. Lekarze niestety nie są zbyt przychylnie nastawieni wobec metod tejże medycyny.

Prawda jest taka, że powinniśmy znaleźć złoty środek, pomiędzy środkami farmakologicznymi przepisywanymi przez lekarzy, a środkami naturalnymi, takimi jak choćby ziołowe herbaty czy preparaty. Medycyna naturalna zdoła nam pomóc nie tylko w problemach związanych z naszym zdrowiem, ale też podsunie pewne praktyczne porady z zakresu dbania o urodę, a także zdrowej kuchni. Poszukując ciekawych przepisów, czasem warto zajrzeć na strony internetowe poświęcone medycynie naturalnej, gdzie znajdziemy takie właśnie przepisy z wykorzystaniem wyłącznie zdrowych i naturalnych, a przy tym smacznych produktów.

Dzięki tej dziedzinie medycyny możemy także nauczyć się sposobów na życie w zgodzie z naszym rytmem biologicznym, poznamy sposoby na oczyszczanie organizmu bez szkody dla niego i na leczenie poszczególnych dolegliwości przy pomocy właściwej diety. 

Dowiemy się również, jakie zastosowania mają konkretne zioła i jakie choroby mogą leczyć, a jakim zapobiegać.


sobota, 6 lipca 2013

Co to jest fitoterapia i na czym polega?


Medycyna naturalna obecnie przeżywa swój rekonesans.
 
Coraz więcej specjalistów – lekarzy skłania się ku stwierdzeniu, że medycyna naturalna to najmniej inwazyjna i jednocześnie jedna z bardziej efektywnych metod leczenia.

Jedną z gałęzi medycyny naturalnej jest tak zwana fitoterapia. Jako fitoterapia określa się ziołolecznictwo czyli leczenie przy użyciu surowców i przetworów roślinnych. W Polsce wciąż jest to ta dziedzina medycyny, która nie cieszy się odpowiednim zainteresowaniem. Dopiero w 2001 roku po raz pierwszy ukazano i uznano definicję leku roślinnego… W Europie z kolei to właśnie ziołolecznictwo zaczyna być najbardziej popularną metodą. W Niemczech na przykład to właśnie fitoterapia stanowi integralną część medycyny ogólnej.

Unia Europejska także dostrzegła ogromny potencjał jaki drzemie w ziołolecznictwie i stara się dostarczać odpowiednich środków do rozwoju tego sposobu leczenia. Powołano nawet w tym celu specjalny Komitet do spraw roślinnych produktów leczniczych. Instytucja ta zajmuje się opracowywaniem specjalnych monografii oraz list leków roślinnych dopuszczanych do powszechnego stosowania / użytku.

Wielu specjalistów w dziedzinie zdrowia twierdzi, iż ziołolecznictwo powinno być rozpatrywane nie jako alternatywna metoda ale jako oddzielna dziedzina medycyny. 

Aby to jednak stało się realne potrzeba odpowiednich ustaleń, co do tego jakie procedury powstawania oraz jakie wymagania bezpieczeństwa powinny spełnić produkty pochodzenia roślinnego o właściwościach leczniczych.

środa, 3 lipca 2013

,,Zrywanie z nałogiem" ale jak?


To zadanie dla prawdziwych "twardzieli"!


Jeśli palacz zerwie z nałogiem, to dopiero po kilku latach spada u niego ryzyko raka płuc. Ale nigdy nie będzie tak niskie jak u niepalących. W ostatnich latach dramatycznie (5-6-krotnie) wzrosła liczba przypadków raka wpustu i raka gruczołowego przełyku . Zjawisko to należy wiązać z narastaniem częstości występowania choroby refleksowej, a także z paleniem tytoniu i otyłością. Palenie może o 40% zwiększać ryzyko adenocarcinoma przełyku tzn. zmian rakowych przełyku. To zwiększone ryzyko utrzymuje się jeszcze przez 30 lat od zaprzestania palenia!!!

Warto przynajmniej stosować ochronną profilaktykę podczas palenia papierosów i podawać antyoksydanty.
Ale podjęcie decyzji o rzuceniu palenia i realizowanie swoich postanowień to coś więcej - to świadome wejście w odpowiedzialne i dorosłe życie oraz dobry przykład dla naszych dzieci i wnuków.
Wszak zaczynają palić już dzieci i młodzież, zatem palenie niestety jest dla osób niedojrzałych, które myślą, iż dzięki tej czynności osiągnęły pełną dojrzałość i taki stan trwa przez wiele lat życia. Tak faktycznie to kiedy wreszcie wydoroślejesz, zależy od tego, czy uporasz się ze sobą i rzucisz "szczeniacki" nawyk - palenie papierosów!

Szczególnie po zerwaniu z nałogiem, w celu zabicia głodu nikotynowego, odtrucia organizmu, oczyszczanie go z rakotwórczych substancji i usprawnienia systemów obronnych, warto zastosować przynajmniej podstawowe antyoksydanty.

Dr R.Heinicke doszukał się zależności pomiędzy kseroniną a uzależnieniem od nikotyny:
"Każdy może zostać w przeciągu maksymalnie 3 dni wyleczony z tego nałogu na podstawie tych samych reakcji, co w przypadku odnawiania komórek w mózgu narkomana."

Nikotyna, dostająca się do organizmu poprzez wdychany dym (również przez dzieci i biernych palaczy), bierze udział w procesie przemiany materii. Ze względu na jej podobieństwo z kseroniną, organizm myli ją i wykorzystuje w procesach biochemicznych. Pomimo swego podobieństwa, nikotyna działa nieco inaczej niż kseronina. Dochodzi do licznych przekłamań w sterowaniu procesami biochemicznymi. Narządy wewnętrzne przystosowane do kseroniny, zaczynają przestawiać się na środek zastępczy - nikotynę. Następują symptomy stresowe oraz inne i powstaje nałóg. 

Dalej już tylko stopniowe pogrążanie się naszego organizmu, przyspieszenie procesów starzenia się narządów, skóry, siwienia włosów oraz przyspieszenie i spotęgowanie rozwoju wielu chorób.


Oceń stan swojego zdrowia - odporność