Wapń w diecie obniża ryzyko wystąpienia raka jelita grubego oraz innych odcinków układu pokarmowego u obu płci.
Naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu ds. Raka w Bethesda (stan Maryland) przeanalizowali dane dotyczące diety i zdrowia wśród 293 907 mężczyzn oraz 198 903 kobiet. Na początku badań wszyscy wypełniali ankiety na temat liczby oraz częstości spożycia różnych produktów żywnościowych, w tym bogatych w wapń przetworów mlecznych. Sprawdzono też, czy przyjmowali suplementy z wapniem.
Stan zdrowia badanych osób śledzono średnio przez 7 lat. W tym okresie odnotowano 36 965 przypadków raka u mężczyzn i 16 605 przypadków raka u kobiet.
Okazało się, że ilość wapnia w diecie wpływała na ogólne ryzyko wystąpienia raka u kobiet, ale nie u mężczyzn. Wraz ze wzrostem zawartości wapnia w diecie ryzyko zachorowania pań na różne rodzaje raka spadało, ale powyżej dawki 1 300 miligramów dziennie nie obserwowanego już dalszego spadku ryzyka.
Jak przypominają autorzy artykułu, wapń jest znany z tego, że korzystnie wpływa na kości. Wcześniejsze badania wskazywały, że ogranicza on nieprawidłowy rozwój komórek m.in. w układzie pokarmowym oraz w sutku. Poza tym, łącząc się z kwasami tłuszczowymi i żółciowymi potencjalnie redukuje uszkodzenia śluzówki jelita grubego. W ten sposób może zmniejszać ryzyko procesu nowotworowego.
W Polsce zalecana dzienna dawka wapnia dla osoby dorosłej to ok. 1 000 mg dziennie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz