piątek, 5 maja 2017

Siarczan magnezu może zapobiec porażeniu mózgowemu u wcześniaków

Znalezione obrazy dla zapytania Siarczan magnezu może zapobiec porażeniu mózgowemu u wcześniaków

Siarczan magnezu obniża ryzyko porażenia mózgowego u dzieci urodzonych znacznie przed czasem - wykazała analiza australijskich naukowców zamieszczona przez Cochrane Library, internetową bazę publikacji medycznych.


Odkrycie to może pomóc ograniczyć częstość występowania tego zaburzenia, które dotyka 1 na 500 rodzących się dzieci, a w grupie urodzonych znacznie przed czasem (tj. przed 28 tygodniem ciąży) - aż 1 na 10 noworodków.

Mózgowe porażenie dziecięce jest związane z uszkodzeniem mózgu lub zaburzeniem jego rozwoju w okresie płodowym bądź w czasie porodu. Objawia się różnego rodzaju zaburzeniami ruchu i postawy, jak niedowłady kończyn, ruchy mimowolne, problemy z utrzymaniem równowagi. Mogą mu też towarzyszyć: opóźnienie rozwoju umysłowego, zaburzenia zachowania, padaczka, problemy ze słuchem, widzeniem oraz mową.

O tym, że podawanie siarczanu magnezu ciężarnym narażonym na przedwczesny poród może chronić ich dzieci przed porażeniem mózgowym zaczęto mówić na początku lat 90. Terapia polega przeważnie na dożylnym podawaniu tej soli, ale można też robić zastrzyki domięśniowo.

Australijscy naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne przeanalizowali dane zebrane w pięciu badaniach, które łącznie objęły 6.145 dzieci.

Na tej podstawie obliczyli, że aby zapobiec jednemu przypadkowi porażenia mózgowego trzeba podawać siarczan magnezu 63 ciężarnym, które mają wysokie ryzyko urodzenia przed czasem. Najczęstszymi skutkami ubocznymi takiej terapii są uderzenia gorąca, potliwość, nudności, bóle głowy i palpitacje serca. Nie odnotowano jednak żadnych poważnych powikłań ciąży.

„Obecnie jest wystarczająco dużo dowodów, które potwierdzają skuteczność siarczanu magnezu w prewencji porażenia mózgowego” - komentuje kierujący pracami Lex Doyle.Naukowcy nie potrafią wyjaśnić, w jaki dokładnie sposób związek ten chroni mózg. 

Wiadomo jednak, że jest on niezbędny w wielu podstawowych procesach życiowych komórek i może je chronić przed toksycznymi substancjami, a w niektórych warunkach poprawia przepływ krwi w tkankach


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - odporność