sobota, 4 grudnia 2010

Biegunka - stosowanie suplementów

Biegunka, określana jako częste oddawanie luźnego lub wodnistego stolca, jest objawem zasadniczej choroby, której powodem może być stres, spożycie nieświeżego pożywienia, zatrucie pokarmowe, biegunka związana z podróżą itp. 

Większość przypadków pojawienia się biegunki ma charakter krótkotrwały, ale długotrwała biegunka może powodować odwodnienie organizmu i zaburzenia gospodarki elektrolitowej, co może zagrażać zdrowiu i życiu, zwłaszcza jeśli dotyczy to małych dzieci i osób starszych. Biegunka występująca naprzemiennie z zaparciami i okresami właściwej pracy jelit może być spowodowana przez zespół jelita nadwrażliwego oraz przez stres. Pojawienie się krwi w stolcu może oznaczać zakażenie, chorobę nowotworową polipa lub zapalenie okrężnicy. Biegunka może być także spowodowana przez schorzenia przewodu pokarmowego np.nowotwór okrężnicy, choroba Crohna, uchyłkowatość jelit lub wrzodziejące zapalenia jelita grubego.
Jednym z rodzajów biegunki jest biegunka podróżnych. Charakteryzuje się oddawaniem 4 do 5 luźnych stolców, przeważnie przez dwa do czterech dni. Badania pokazują, że większość podróżnych cierpi na tą dolegliwość, jednak częstotliwość jej występowania zależy od kierunku podróży. Największe ryzyko stanowią podróże do krajów Ameryki Łacińskiej, Afryki, Środkowego Wschodu i Azji. W zasadzie biegunka może pojawić się u każdego podróżującego, gdy przewód pokarmowy jest narażony na obce dla siebie bakterie. Biegunkę podróżnych może wywołać wiele bakterii, wirusów i pierwotniaków, w połowie przypadków jest ona jednak wywołana przez szczepy E. coli. W momencie gdy bakterie te dostaną się do jelita cienkiego wytwarzają toksynę, która powoduje, że ściana jelita przepuszcza duże ilości wody oraz soli. Pomimo, że jelito grube może wchłonąć kilka litrów wody dziennie, jednak ilość wody jest tak duża, że wywołuje biegunkę, dopóki bakterie nie zostaną wypłukane (trwa to ok. 48 godzin) występują bóle brzucha, czasem nudności i wymioty. Inne drobnoustroje powodujące biegunkę to między innymi: salmonella, różne wirusy i pierwotniaki (np. lamblia). Cryptosporidium, pasożyt jelitowy występujący w wodach w różnych częściach świata, coraz częściej staje się przyczyną poważniejszych postaci biegunki, która może trwać nawet powyżej 10 dni.

CaliVita PROPONUJE STOSOWANIE:
  • AC-Zymes, 3 razy dziennie po 2 – 3 tabletki przed posiłkiem
  • Garlic Caps, 3 razy dziennie po 2 kapsułki przed posiłkiem
  • Nopalin, 2 razy dziennie po 2 tabletki między posiłkami
  • Green Care (dodatkowo lub wymiennie z innymi suplementami), 3 razy dziennie po 2 tabletki przed posiłkiem
  • Meal Time (dodatkowo lub wymiennie z innymi suplementami), 2 tabletki do każdego posiłku
  • Spirulina (dodatkowo lub wymiennie z innymi suplementami), 3 razy dziennie po 2 – 3 tabletki przed lub w trakcie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - odporność