wtorek, 21 grudnia 2010

Cholesterol - stosowanie suplementów

“NIEWIDOCZNE NIEBEZPIECZEŃSTWO” CHOLESTEROL…

Wyniki badań pokazują, że przeciętna pięćdziesięcioletnia Europejka ma aż około 45% szansy, aby zachorować na chorobę wieńcową, zaś u co trzeciej – może być ona przyczyną śmierci. Jednocześnie ryzyko powstania raka piersi wynosi 10%, a w przypadku 3% kobiet choroba ta prawdopodobnie doprowadzi do zgonu. W krajach Europy Środkowej sytuacja przedstawia się znacznie gorzej: w wyniku chorób sercowo-naczyniowych, liczba zgonów kobiet jest 7-8 razy wyższa, niż w krajach Europy Zachodniej. Za przyczynę takiego stanu rzeczy, na pierwszym miejscu wymieniany jest zbyt wysoki poziom cholesterolu…

CHOLESTEROL
Cholesterol jest lipidem, czyli obecną we krwi substancją tłuszczową, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu, między innymi wchodzi w skład budowy błon komórkowych i bierze udział w powstawaniu niektórych hormonów. Jednak zbyt wysoki poziom cholesterolu prowadzi do powstania miażdżycy, czyli odkładania się zbędnych lipidów w ścianach naczyń, co prowadzi do nieprawidłowego przepływu krwi, a to z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru. Cholesterol i inne lipidy obecne we krwi, łącząc się z białkami tworzą kompleks zwany lipoproteinami.Lipoproteiny o malej gęstości wykazują tendencję do odkładania cholesterolu w ściankach naczyń krwionośnych, dlatego określa się go jako “zły cholesterol”. Lipoproteiny o dużej gęstości, określa się jako “dobry cholesterol”, ponieważ przenoszą go z powrotem do wątroby. Wątroba odpowiada za wytwarzanie odpowiedniej ilości cholesterolu – potrzebnej do właściwego funkcjonowania organizmu. Do końca nie wiadomo jaka jest przyczyna tego, iż u jednych osób jego stężenie jest większe, a drugich mniejsze, znane są natomiast czynniki odpowiedzialne za jego wysoki poziom.

PRZYCZYNY CHORÓB
- zła dieta zawierająca zbyt dużą ilość tłuszczów nasyconych, które podnoszą poziom złego cholesterolu i obniżają poziom dobrego cholesterolu we krwi
- dieta zawierająca dużych ilości produktów bogatych w cholesterol, które zwiększają poziom cholesterolu całkowitego we krwi
- posiłki zawierające zbyt małą ilości błonnika (włókien pokarmowych), koniecznego do wydalania cholesterolu.
- brak aktywności fizycznej, a w konsekwencji słabe spalanie cholesterolu i tłuszczu, znajdujących się we krwi
- genetyczna skłonność do wytwarzania zbyt dużych ilości cholesterolu

A W KONSEKWENCJI…..
- liczne choroby serca: choroba wieńcowa (niedokrwienie mięśnia sercowego), zawał serca
- udar mózgu (zablokowanie dopływu krwi do części mózgu)
- choroby nerek, wysokie ciśnienie krwi

PROFILAKTYKA
- aktywność fizyczna
- ograniczenie ilość tłuszczu w diecie – przed gotowaniem usuwaj tłuszcz i skórę z drobiu i innych rodzajów mięsa, używaj do gotowania minimalnych ilości oleju, unikaj potraw smażonych w głębokim tłuszczu, spożywaj mleko i nabiał o niskiej zawartości tłuszczu!!!
- ograniczenie spożycia, mięsa, masła, masła klarowanego, spożywanie ryb, roślin strączkowych, drobiu, chudego mięsa przyjmowanie preparatów zawierających wielonasycone kwasy tłuszczowe, ograniczenie ilość produktów bogatych w cholesterol np. jaja
- spożywanie białka roślin strączkowych (suszony grochu i fasola), ryb, drobiu i chudego mięsa, produktów, zawierających duże ilości błonnika (zboża, owoce i warzywa)
- ograniczenie używek

CO OBNIŻY POZIOM CHOLESTEROLU?
OLEJ LNIANY: Jest najbogatszym roślinnym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera w dużych ilościach: omega-3 oraz omega-6. Biorą one udziału w procesach metabolicznych – odgrywają istotną rolę w profilaktyce chorób układu krążenia. Związki te zmniejszają przede wszystkim stężenie osoczowych trójglicerydów, ponieważ hamują syntezę VLDL przez komórki wątrobowe.

PEKTYNY Z JABŁEK : Znakomicie wiążą i wydalają nadmiar tłuszczów przyjętych z pożywieniem, co w efekcie powoduje spadek ogólnego poziomu lipidów we krwi. Pektyny poprawiają pracę jelit i tworzą korzystne środowisko dla rozwoju “przyjaznych” bakterii. Pochłaniając wodę, powodują uczucie sytości.
CZOSNEK: Zawiera liczne substancje, które – oprócz innych pozytywnych właściwości – zwiększają stężenie ochronnych lipoprotein HDL w stosunku do “złego” cholesterolu LDL. Zmniejszają w ten sposób ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
LECYTYNA: Dzięki właściwościom emulgującym, odgrywa znaczącą rolę w metabolizmie tłuszczów.
Antyoksydanty (witamina C i E): Wzmacniając wzajemnie swoje działanie, obok innych właściwości, chronią kwasy tłuszczowe przed szkodliwą oksydacją.
CHROM: Odgrywa istotną rolę w gospodarce tłuszczowej organizmu. Wpływa korzystnie na procesy metaboliczne. Obniża poziom cholesterolu całkowitego i trójglicerydów we krwi, zwiększa jednocześnie stężenie “ochronnego” cholesterolu HDL.

W TROSCE O TWOJE ZDROWIE FIRMA CaliVita POLECA:

  • Cholestone, 3 razy dziennie po 1 tabletce w trakcie posiłku
  • Nopalin, 3 razy dziennie po 1 tabletce między posiłkami
  • Triple Potency Lecithin, 3 razy dziennie po 2 tabletki przed posiłkiem
  • Omega 3, 3 razy dziennie po 1 tabletce przed posiłkiem
  • C Plus, 3 razy dziennie po 2 tabletki w trakcie posiłku
POZA WYŻEJ WYMIENIONYM ZESTAWEM CaliVita ZALECA PRZYJMOWANIE NIŻEJ PODANYCH PRODUKTÓW: (WEDŁUG DAWEK PODANYCH NA OPAKOWANIU)
  • Evening Primrose Oil,
  • Zenthonic,
  • Garlic Caps,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - odporność