środa, 5 stycznia 2011

Miażdżyca - stosowanie suplementów

JAK OCHRONIĆ SIĘ PRZED MIAŻDŻYCĄ ??

Niebezpieczne dla życia są choroby naczyń tętniczych ponieważ z upływem lat na ściankach naczyń krwionośnych odkładają się złogi w postaci blaszek miażdżycowych, a to z kolei prowadzi do miażdżycy tętnic.
Miażdżyca jest chorobą tętnic, polegającą na powstaniu w ich błonie wewnętrznej i środkowej zmian prowadzących do zmniejszenia elastyczności ścian i zwężających światło,czyli przekrój tych naczyń. Procesy wywołujące miażdżycę są skomplikowane i złożone. Miażdżyca jest przyczyną wielu chorób układu krążenia.

W JAKI SPOSÓB DOCHODZI DO POWSTANIA MIAŻDŻYCY?
Miażdżyca to przewlekły, postępujący proces chorobowy. Na skutek patologicznych procesów wytwórczych i zwyrodnieniowych powstaje i narasta zwężająca tętnicę płytka miażdżycowa, która w następnej kolejności ulega zwapnieniu. Płytkę tworzą głównie lipidy – cholesterol i jego estry. Ważną rolę w procesie miażdżycowym odgrywa układ krzepnięcia. Początkowo, po uszkodzeniu błony wewnętrznej tętnicy tworzą się drobne przyścienne zakrzepy. W bardziej zaawansowanej chorobie, w późniejszym okresie taka płytka miażdżycowa może pękać, dochodzi wtedy do większych zakrzepów, niekiedy z zamknięciem światła całej tętnicy, co powoduje przerwanie przepływu krwi. Jeśli tętnica zostanie zamknięta przez zakrzep powstały wskutek procesu związanego z pęknięciem płytki miażdżycowej może dojść do martwicy, a więc zawału obszaru narządu zaopatrywanego przez to naczynie. Taki właśnie jest mechanizm powstawania zawału serca i zawału mózgu.
PRZYCZYNY POWSTAWANIA MIAŻDŻYCY?
  • PALENIE TYTONIU. Palenie tytoniu, oprócz powodowania mnóstwa innych schorzeń (nowotwory, obturacyjna choroba oskrzeli) wywiera silny miażdżycorodny wpływ na tętnice. Substancje zawarte w dymie tytoniowym dostając się do płuc, dalej do krążenia, powodują uszkodzenie śródbłonka tętnic, zwiększoną gotowość zakrzepową krwi i niekorzystny wpływ na lipoproteiny osocza. Niestety także bierne palenie papierosów, czyli wdychanie dymu z papierosa, którego pali ktoś obok, w tym samym pomieszczeniu, przyspiesza miażdżycę.
  • CHORESTEROL. Jego nadmiar może odkładać się w ścianach tętnic, zwężając je i utrudniając swobodny przepływ krwi. W codziennym żywieniu należy unikać pokarmów „tłustych”, a spożywać produkty zawierające błonnik pokarmowyi witaminy, czyli owoce, warzywa, soki, mięso gotowane a nie smażone w tłuszczu. Przekarmianie sprzyja występowaniu nadwagi, otyłości.
  • NADCIŚNIENIE TĘTNICZE. Przyjmuje się obecnie za górną granicę normy ciśnienie o wartości 140/90 mm Hg. Zwiększone ciśnienie krwi fizycznie może uszkadzać śródbłonek tętnic.
  • CUKRZYCA – TYP II.
CHOROBY ZWIĄZANE Z MIAŻDŻYCĄ
Miażdżyca tętnic powoduje m.in.:
  • chorobę wieńcową,
  • zawału serca,
  • zaburzeń przepływu krwi w tętnicach szyjnych i mózgowych z udarem mózgowym,
  • zaburzeń przepływu w innych narządach jak np. nerki
Skutkiem miażdżycy naczyń wieńcowych jest choroba niedokrwienna serca oraz zawały serca. Oznaką miażdżycy tętnic odżywiających serce jest zmniejszenie przepływu krwi przez naczynia wieńcowe, co z kolei jest przyczyną dusznicy bolesnej. Ból i pieczenie za mostkiem podczas wysiłku lub zdenerwowania świadczyć mogą o chorobie wieńcowej. Utrudnienie dopływu krwi do serca przez miażdżycę, a w szczególności pęknięcie blaszki miażdżycowej grozić może całkowitym zablokowaniem tętnicy wieńcowej przez skrzep krwi. Sytuacja taka prowadzić może do zawału serca.

Inną dolegliwością związana z miażdżycą naczyń może być ból kończyn dolnych podczas chodzenia. Ból powstaje w związku z niedokrwieniem mięśni, które na skutek intensywnej pracy wymagają większego ukrwienia.

Zaawansowana miażdżyca tętnic szyjnych prowadząc do ich zwężenia powodować może udary mózgu. Procesem miażdżycowym zajęte mogą być też tętnice mózgowe, a ich nagłe zamkniecie jest przyczyna udarów.
Ruch i aktywność fizyczna mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie, zapobiegają rozwojowi miażdżycy. Spacery, bieganie, pływanie, jazda na rowerze – są zarówno rozrywką, sposobem rozładowania stresu, jak i najlepszym „lekiem” przeciwmiażdżycowym.


SUPLEMENTACJA ZALECANA PRZEZ CaliVita POMOCNA W LECZENIU MIAŻDZYCY:
  • Triple Potency Lecithin lub Omega 3, 3 razy dziennie po 1 tabletce przed posiłkiem
  • Nopalin, 3 razy dziennie po 1 tabletce pół godz. po posiłku + woda
  • Ac-Zymes, 2 razy dziennie po 2 tabletki przed posiłkiem
  • Senior Formula, 3 razy dziennie po 1 tabletce po posiłku
  • Witamina E, 3 razy dziennie po 2 tabletki w trakcie posiłku
  • Power Mins (oczyszczanie poprzez chelatację), 2 razy dziennie po 1 tabletce w trakcie posiłku
POZA WYŻEJ WYMIENIONYM ZESTAWEM CaliVita ZALECA PRZYJMOWANIE NIŻEJ PODANYCH PRODUKTÓW: (WEDŁUG DAWEK PODANYCH NA OPAKOWANIU)
  • Chromium Max
  • Coenzym Q10
  • Protect 4 Life
  • Mega Protect 4 Life
  • Noni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - odporność