wtorek, 17 kwietnia 2012

Czy oczy są dobrze chronione przed wolnymi rodnikami?



Jak mozesz zadbac o wzrok aby móc z niego korzystać długo.

Do pewnego wieku w zdrowym i dobrze odżywianym organizmie procesy antyoksydacyjne działają skutecznie i siatkówka oka jest dobrze chroniona przed wolnymi rodnikami. Jednak osłona antyoksydacyjna staje się nieszczelna, gdy chorujemy na przewlekłe zapalne schorzenia oczu lub inne przewlekłe choroby zapalną, tj. astma, alergia, choroby reumatyczne, itp.
Ponadto zagrożeniem dla osłon przeciwrodnikowych oczu jest lista czynników destrukcyjnych. Możemy jednak zregenerować i wzmocnić osłonę antyoksydacyjną, dzięki antyoksydantom - specyficznym witaminom, substancjom roślinnym i mineralnym.

Szczególnie efektywne jako wymiatacze wolnych rodników z oka są witamina A (najlepiej w postaci beta-karotenu), witaminy C i E. Badania potwierdzają wysoką skutczeność antyoksydantów roślinnych takich jak antocyjany z czarnej jagody, luteina oraz minerały,m.in. cynk, selen, miedź, mangan.

Nie wszyscy wiedza, ale witamina E jest najsilniejszym witaminowym przeciwutleniaczem. Skutecznie zapobiega utlenianiu witaminy A, neutralizuje wolne rodniki oraz hamuje tworzenie się toksycznych substancji, m.in. złego cholesterolu. Powstrzymuje powstawanie substancji uszkadzających naczynia krwionośne i inicjujących miażdżycę. Dodatkowo zwiększa wchłanianie beta-karotenu w jelicie cienkim.

Witamina A jest natomiast dla oka tym, czym materiał światłoczuły dla fotografii. Jest też niezbędna dla poprawnego widzenia. Jest niewątpliwie najważniejszą z witamin dla organu wzroku.
Już niewielkie niedobory tej witaminy prowadzą do niebezpiecznych zaburzeń widzenia u kierowców o zmierzchu, tzw. kurzej ślepoty. Natomiast konsekwencją długotrwałego jej niedoboru (awitaminozy) może być nawet całkowita ślepota. Dbając o właściwy poziom witaminy w organizmie nie wolno jednak samowolnie zażywać jej bez ograniczeń i bez wyraźnego wskazania lekarza. Witaminę tę łatwo przedawkować, co nie jest bezpieczne dla zdrowia - toteż najlepiej dla oczu stosować ją w postaci roślinnego prekursora - beta-karotenu.
W organizmie beta-karoten jest bezpiecznie magazynowany i stopniowo, w miarę potrzeb przekształcany w witaminę A.

Witamina C neutralizuje działanie wolnych rodników, m.in. tych, które niepożądanie tworzą się w reakcji z witaminą E. Te trzy witaminy wzajemnie uzupełniają i wzmacniają swoje działania antyoksydacyjne. Powinny więc znajdować się w organizmie w odpowiednim stężeniu i określonych wzajemnych proporcjach.

Pomocna jest także obecność innych składników niezbędnych do prawidłowego działania enzymów przeciwutleniających, zwłaszcza cynku, miedzi, manganu i selenu.

Problemy z widzeniem spowodowane m.in. deficytem antyoksydantów nasilają się szczególnie po 50-tym roku życia i dotyczą tak samo często mężczyzn, jak i kobiet. Niepokój o zdrowie siatkówki i plamki oka powinna wzbudzić każda utrata ostrości widzenia.

Z owoców i liści z borówki czernicy zostało wyodrębnionych dotąd najwięcej leczniczych związków osłaniających oczy przed wolnymi rodnikami. Korzystne działanie jagód w chorobach oczu związane jest najbardziej z obecnością w nich antocyjanów. Lekarze badający własności lecznicze tych substancji uważają, że antocjany z czarnej jagody są szczególnie cenne, gdyż regenerują również pewne enzymy oka uszkadzane przez wolne rodniki. Enzymy te są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania oka.

www.martadymek.suportio.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - odporność