środa, 23 lutego 2011

Wygrać z depresją!

23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą zdrowotną na świecie, zaś w roku 2020 będzie drugą tuż po chorobach układu krążenia.

Depresja dotyka: ok. 10% populacji dorosłych, 15% populacji po 65 r. ż., 40% populacji pacjentów szpitali i rezydentów domów opieki po 65 r. ż. Kobiety chorują 2-3 krotnie częściej niż mężczyźni.
O depresji można zacząć myśleć, jeśli, oprócz smutku odczuwane jest:
  • spowolnienie, brak energii, apatia;
  • lęk, niepokój, napięcie, rozdrażnienie;
  • trudności w koncentracji i kreatywnym myśleniu, wrażenie niesprawności intelektualnej i pogorszenia się pamięci;
  • niechęć do wykonywania czynności, które zwykle sprawiały radość;
  • problemy ze snem – trudności w zasypianiu, płytki sen, budzenie się w nocy lub nad ranem, lub też nadmierna senność, trudności w zmobilizowaniu się do wstania z łóżka;
  • brak chęci do podejmowania jakichkolwiek wyzwań;
  • poczucie małej wartości;
  • poczucie winy i beznadziejności;
  • zmniejszenie apetytu i chudnięcie lub czasem „zajadanie smutku”, czyli zwiększenie apetytu i przyrost masy ciała;
  • dolegliwości fizyczne – uczucie ciągłego zmęczenia, suchość w ustach, bóle głowy, brzucha, kręgosłupa, ucisk w klatce piersiowej, zaparcia;
  • niechęć do aktywności seksualnej – obniżenie libido.

Depresja, może dotknąć każdego, bez względu na wiek, wykształcenie czy status materialny. Pojawienie się depresji jest zwykle wypadkową wielu czynników, najczęściej:
  • biologicznych -  wrodzonych, czasem dziedzicznych;
  • psychologicznych – związanych z urazami emocjonalnymi, stratą, życiem w długotrwałym stresie;
  • somatycznych – związanych z wpływem innych chorób, leków.

W jaki sposób wspomóc walkę z depresją?

1. Uzupełniać dietę w składniki aktywne, które korzystnie wpływają na zdrowie psychiczne organizmu.
Przede wszystkim w tym zakresie zostało potwierdzone znacznie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. W 8-tygodniowym badaniu obejmującym 28 pacjentów z dużym epizodem depresji wykazano znamiennie większą redukcję objawów u chorych, którym podawano kwasy omega-3, w porównaniu z grupą otrzymującą placebo. W jednej kapsułce Omega 3, znajduje się 1000 mg oleju rybnego, który standaryzowany jest na zawartość omega-3: EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy).
Podstawową przyczyną depresji jest obniżenie stężenia serotoniny w mózgu. Serotonina w ośrodkowym układzie nerwowym odgrywa rolę neuroprzekaźnika regulującego sen, czuwanie, percepcję bólu. Stwierdzono, że pacjenci cierpiący z powodu endogennej depresji wykazują obniżony poziom serotoniny. Substancją wyjściową do produkcji serotoniny jest aminokwas - tryptofan (np. Culevit). W produkcie Rhodiolin zaś znajduje się koncentrat różeńca górskiego (Rhodiola rosea) oraz cynk. Wykazano, że stosowanie preparatów z Rhodiola rosea, zawierających aktywną rozawinę i salidrozyd, zwiększa poziom serotoniny w mózgu, co w konsekwencji eliminuje objawy depresji. Mechanizm działania polega na nasileniu transportu prekursorów m.in. serotoniny i tryptofanu do mózgu. W badaniach przeprowadzonych na ludziach, którym podawano Rhodiola rosea zaobserwowano poprawę samopoczucia, sprawności intelektualnej.
Ponadto warto zadbać o dostarczenie organizmowi kwasu foliowego, witamin z grupy B (np. Stress Management), magnezu (np. MagneZi B6).

2. Unikać sytuacji stresowych.
3. Warto spotykać się i rozmawiać o dręczących problemach z bliskimi osobami, znajomymi.
4. Zadbać o odpowiednią porcję światła.
5. Nie należy obciążać się zbyt dużą ilością obowiązków.
6. Zwiększyć aktywność fizyczną np.: spacer, gimnastyka, uprawianie różnych sportów.
7. Sprawiać sobie małe przyjemności np. słuchać ulubionej muzyki, wybrać się do kina, pójść na zakupy.
8. Rozszerzać wiedzę na temat depresji.
9. Unikać alkoholu.
10. W przypadku ciężkich objawów należy zasięgnąć porady lekarza, psychoterapeuty.

Życie jest zbyt krótkie, więc nie pozwólmy by alienacja od świata, smutek działały na nie destrukcyjnie. Zwróćmy uwagę czy w naszym otoczeniu nie ma osób, które borykają się z depresją. Pomóżmy im zobaczyć świat w ,,kolorowych’’ barwach! 
Zapraszamy do sklepu internetowego:
www.ambasadazdrowia.mycali.biz


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - odporność