Zawartość selenu w diecie w decydującym stopniu zależy od zasobności gleby w ten pierwiastek. Znaczna część Europy jest uboga w ten pierwiastek. Ponadto nadmierne, sztuczne nawożenie gleby oraz kwaśne deszcze w pokaźnym stopniu redukują pochłanianie selenu przez rośliny i zwierzęta. Przyczyną niedoboru może być też nieprawidłowa dieta, bogata w przetworzone produkty pokarmowe - np. brązowy ryż zawiera kilkakrotnie więcej selenu od polerowanego ryżu białego. Straty w czasie smażenia i pieczenia mogą sięgać 40%!
Największym wrogiem selenu są węglowodany. Słodkie wypieki, słodzone produkty zbożowe, mogą z łatwością zniszczyć selen nawet w całości. Unikając, więc cukru - zachowujemy antyrakowy selen w organizmie. Ujemny wpływ na przyswajalność tego pierwiastka ma także zanieczyszczenie pożywienia metalami ciężkimi.
Dieta bogata w witaminy E, A i C poprawia wchłanianie oraz wykorzystanie selenu w ustroju. Zatem warto również stosować naturalne produkty łączące w sobie w.w witaminy oraz naturalną postać selenu takie jak np. Mega Protect, Protect 4 Life, Super Coeznym Q10 czy też Coeznym Q10 i multiwitaminy z zawartością minerałów w postaci chelatowanej - Full Spectum, Senior Formula, New Life czy Super Mega50 i inne.
Regularne podawanie preparatów Pro Selenium, Vitamin E i Chelated Zinc może spowodować trwałe cofnięcie się objawów łuszczycy.
Earl Mindel w książce"Biblia witamin XXI wieku" proponuje profilaktyczną suplementację selenem każdemu dorosłemu w dawce 100-200 cg na dobę. Nie ma potrzeby przekraczania dawki 300 mcg selenu jak twierdzi.
Zalecana dzienna minimalna dawka profilaktyczna selenu przez dr Earl
Mindell wynosi :
50 mcg dla kobiet;
65 mcg dla kobiet w ciąży;
75 mcg dla kobiet karmiących;
70 mcg dla mężczyzn;
Leczniczo oraz w chorobie nowotworowej i w chemioterapii stosuje się u dorosłych dawki lecznicze 500 - 540 mcg dziennie na około 60 kg masy ciała. U dzieci - odpowiednio mniejsze - przeliczeniowo około 90 mcg na 10 kg masy ciała ( tj. 2 tabl. Pro Selenium dziennie).
Dzięki suplementowaniu selenu spotyka się wartości 200-300 mcg/l-1; w pełnej krwi, co działa ochronnie, powodując hamowanie utleniania się tłuszczów zmniejszając efekty miażdżycy, a także przynosi wiele innych korzystnych efektów.
UWAGA!
Za zbyt wysokie dawki selenu uznaje się dopiero przekroczenie granicy 2400 mcg (2,4 mg) dziennie.
Szkodliwość selenu stwierdzono w 1933 roku i określono, że dopiero 1 mg na 1 kg masy ciała podawany dziennie po pewnym okresie czasu mógłby wywołać zatrucie.
nie ma zatem potrzeby spożywania, aż tak wysokich dawek selenu tym bardziej, iż skutecznie działa on już w małych dawkach 60-70 mcg dziennie.
==================================================
Bądź przykładem.
3 lata temu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz