wtorek, 10 sierpnia 2010

Lukrecja gładka.

Na prośbę wielu Czytelników rozpoczynam prezentację składników preparatów CaliVita. Wiedza o składnikach z pewnością pomoże Państwu zrozumieć istotę działania suplementów.

LUKRECJA GŁADKA
Glycyrrhiza glabra

Występowanie: pochodzi z południa Europy i z Azji Mniejszej, uprawiana jest w wielu krajach, również w Polsce.
Surowiec: okorowany korzeń z rozłogami lukrecji.
Podstawowe substancje czynne: liczne saponiny triterpenowe (m. in. glicyryzyna występująca w postaci soli potasowej, wapniowej lub amonowej kwasu glicyryzynowego), flawonoidy (np. likwirytygenina, izolikwirytygenina i ich glikozydy), hydroksykumaryny, fitosterole (m. in. beta-sitosterol), węglowodany, aminokwasy, betaina, cholina, żywice i sole mineralne.
Działanie: Już od wielu lat lukrecja jest jedną z najczęściej wykorzystywanych roślin w ziołolecznictwie. Cenione są zwłaszcza jej właściwości przeciwzapalne i rozkurczowe, ale jest również bardzo dobrym środkiem wykrztuśnym (pobudza czynność wydzielniczą błon śluzowych górnych dróg oddechowych oraz ułatwia ruch rzęsek w tchawicy i oskrzelach). Badania potwierdzają także jej skuteczność w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy. Składniki lukrecji zapewniają bowiem naturalną obronę przeciw czynnikom agresji zawartym w soku żołądkowym (kwas solny, pepsyna) oraz pomagają w regeneracji już uszkodzonych ścian, np. pobudzają produkcję ochronnego śluzu, zwiększają przepływ krwi przez błonę śluzową przewodu pokarmowego i hamują nadmierną przepuszczalność naczyń krwionośnych, zmniejszając tym samym stan zapalny. Warto pamiętać również o jej nieznacznym działaniu estrogennym, korzystnym wpływie na pracę układu nerwowego oraz na różnorodne mechanizmy obronne organizmu.
Przeciwwskazania: okres ciąży i karmienia, choroby wątroby połączone z zastojem żółci, marskość wątroby, ciężka niewydolność nerek, nadciśnienie tętnicze, niski poziom potasu we krwi.
Uwaga: Należy unikać stosowania wysokich dawek lukrecji (5-15 g surowca, co odpowiada 200-600 mg glicyryzyny) przez okres dłuższy niż4-6 tygodni, ponieważ może to prowadzić do niebezpiecznie niskiego poziomu potasu oraz zatrzymywania sodu i wody w organizmie. W efekcie mogą wystąpić obrzęki i problemy z układem krążenia (np. nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca). Dlatego bardziej korzystne jest stosowanie preparatów, które są pozbawione glicyryzyny, a zatem nie wywołują wyżej wymienionych niepożądanych objawów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - odporność